in

2020-2021 NBA Finalleri

Ve 2020-2021 NBA sezonunun sonuna geldik. Zorlu lig ve Play-Off serüveninden sonra şampiyon olan takım, Phoenix Suns’a karşı 4-2’lik sonuçla Doğu Konferansından Milwaukee Bucks oldu.

Açıkça söylemek gerekirse bu iki takımında finale (özellikle Phoenix Suns)  çıkacağını tahmin etmiyordum. Kendi konferanslarında başarı elde edebilir ama NBA Finallerine kadar çıkamayacaklarını düşüyordum. Bazı insanlar kızabilir ama şans faktörü vardı. Suns’ın playofflarda sırasıyla Lakers, Denver ve konferans finallerinde LA Clippersı yenerek NBA Finallerine yükseldi. Lakers’taki sakatlıklar Denver’ın form tutaması ve LA Clippers’taki yıllarca süren kaos, Phoenix Suns’ı NBA Finallerine çıkmasında büyük rol oynadı. Bu zorlu serilerde Deandre Ayton ve Devin Booker’ın muazzam işler yapmasının yanı sıra yaşlı kurt Chris Paul’un tecrübesi bu serilerde farklılık yarattı.

Görsel: Skysports

Milwaukee için de çok zorlu geçti. NBA Playoff’un ilk turundan kadrosunda Harden, Kyrie ve Durant Broklyn Nets’e karşıydı. Çekişmeli süren seride 4-3’lük skorla Milwaukee oldu. Milwaukee için bir sonraki tur genç oyun kurucu Trea Young’lı Atlanta Hawks’tı. Seriye Yunan oyuncu Giannis Antetokounmpo damga vurdu. 4-2’lik net bir skorla Doğu Konferansı şampiyonu oldu ve NBA Finallerine yükseldi.

Görsel: NTVSpor

Finallerin ilk maçında iki takımda son ana kadar mücadele etti. 118-105 ile Suns seride 1-0 öne geçti. 2. maç 118-108 ile Suns durumu 2-0 yaptı. Milwaukee’de moraller düşmüşken Giannis harikalar yaparak 3. Maçta 41 sayı attı ve durumu 2-1’e getirdi. 4. Maçta Khris Middleton’un muazzam performansıyla seride durum eşitlendi. Tabi bu noktada rüzgarı arkasına alan Milwaukee 5. Maçıda kazandı. 6. Maçta ise Giannis (MAALESEF YİNE) harikalar yaratarak tam 50 sayı 14 ribaund alarak seriyi 4-2ye getirerek Milwaukee’yi şampiyonluğa taşıdı. Giannis, bu istatistiklerle NBA Finallerini MVP’si ödülünü aldı.

Görsel: France24
avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

Otoriter Rejimler Neden Seçime Gider?

blank

Yaygın Bir Manipülasyon Türü Olarak: Gasligthing