in

#BizVoleybolÜlkesiMiyiz?

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının, Çin Halk Cumhuriyeti Kadın Milli Voleybol takımına set vermeden aldığı maç ile yaklaşık bir aydır her gün Filenin Sultanlarını görür olduk. Belki de Türkiye’de hiç olmadığı kadar bir kadın milli takımı ile bu kadar ilgiliyiz, bu kadar iç içeyiz. Peki voleybol neydi, nasıl başladı, nasıl değişti, Türkiye’de kadın ve erkek voleybolu nasıl ve ne zaman şekillendi? En iddialı “voleybol ülkeleri” hangileri, en ünlü oyuncular kim? Ve en önemlisi ülkemiz bir voleybol ülkesi mi? Gelin, sizler için derlediğim yanıtlara birlikte göz atalım.

Görsel: Hürriyet

Voleybolun ilk ortaya çıkışına önce bir göz atalım derim. Altı kişiden oluşan iki takımı bir file ile ayıran bu spor, 1964 Tokyo Yaz Olimpiyatları ile ilk kez bu denli büyük bir resmi organizasyonda yer aldı. Fakat bilinen ilk resmi voleybol müsabakası 1895’te Massachusetts’te Genç Hristiyan Erkekler Birliği (YMCA) tarafından oynandı. YMCA antrenörü olan William G. Morgan’ın kendi tasarladığı bu oyun bir süre “mintonette” adı ile yayılmaya devam etti. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Japonya’da hızla yayılım gösteren bu spor, 1920’lerde bu üç ülkede de milli takımlar vasıtasıyla varlıklarını sürdürdüler. İkinci dünya savaşında Amerikalı askerlerin voleybola olan ilgisi bütün Avrupa’nın voleybolu tanımasına sebep oldu. Öyle ki, 1949’da erkekler, 1952’de kadınlar alanında dünya voleybol şampiyonası düzenlendi.

Görsel: Poland FIVB

Peki Türkiye’de İşler Nasıl İlerledi?

1958 yılında Voleybol-Eltopu Federasyonu olarak kurulan Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), 2004’ten beri özerk olarak varlığını sürdürmekte olan bir kuruluş. FIVB ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) resmi üyesi olan bu kuruluş, Türkiye’yi olimpiyatlarda ve tüm voleybol branşlarında temsil edecek ekipler oluşturmaktadır.

TVF’nin verdiği bilgilere göre, Türkiye’de voleybolun tarihi 1919’a kadar dayanmakta, hatta ülkenin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren Selim Sırrı Tarcan, voleybol sporunun altyapısını okullarda başlatan ilk isim.

Günümüzde Sultanlar Ligi ve Efeler Liginden olmak üzere kulüp takımları ülkemizi çeşitli liglerde ve kupalarda bizleri temsil ediyorlar. Türkiye kadın voleybolunda ilk uluslararası dereceyi 1980 Şampiyon Kulüpler ikincisi olarak getiren Eczacıbaşı, 1968’de ilk kez İstanbul Liginde boy göstermeye başladı. Yine kulüplerde ilk uluslararası kupayı da (CEV Kupası) 1999’da Eczacıbaşı Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı ülkemize getirdi.

Görsel: Eczacıbaşı Spor Kulübü

Eczacıbaşı demişken dünya sıralamalarında ülkemizin takımlarının yeri hakkında da sizlerle konuşmak isterim. Avrupa kadın voleybol takımları sıralamasında 12/07/2021 itibariyle ilk 20 takım arasından 5 tanesi Türkiye’den. Hatta listenin ilk takımı ise artık pek yakından tanıdığımız Cansu Özbay, Tuğba Şenoğlu, Meryem Boz ve Zehra Güneş’in oynadığı Vakıfbank! Vakıfbank Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı 1986’dan beri ülkemize pek çok ilki yaşatırken, “Türkiye’nin en çok uluslararası alanda kupa kazanan takımı” unvanını da elinde bulunduruyor.

Dünyanın Voleybolda En Başarılı Ülkeleri

Yazımın bu kısmında bahsedeceğim dünya çapındaki sıralamaların güvenilir kaynağı olan Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) hakkında da kısaca bilgi vermek isterim. 1947’de kurulup merkezi İsviçre-Lozan’da olan bu federasyon 200’den fazla üyeyi bünyesinde bulunduruyor.

Bu kadar teorik bilginin ardından biraz güncel sayısal verilerden konuşabiliriz.

FIVB’nin son verilerine göre dünyanın en iyi 6 kadın milli takımı şöyle. (2021-08-14, güncel hali)

 1. ABD
 2. Brezilya
 3. Çin
 4. Türkiye
 5. Rusya
 6. Sırbistan

Yine FIVB’nin son verilerine göre dünyanın en iyi 6 erkek milli takımı ise şöyle. (2021-08-14, güncel hali)

 1. Brezilya
 2. Polonya
 3. Rusya
 4. Fransa
 5. ABD
 6. Arjantin

(Türkiye erkekler sıralamasında 21.sırada bulunuyor)

Bu bilgileri paylaşmamın temel sebebi olimpiyat dereceleri ve genel sıralamaların birbirlerine epey paralel oluşu. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında kadınlarda altın madalyayı ABD, gümüş madalyayı Brezilya, bronzu ise Sırbistan aldı. Erkeklerde ise altın madalyayı Fransa, gümüş madalyayı Rusya Olimpiyat Komitesi, bronzu ise Arjantin aldı. FIVB verileri potansiyel şampiyonlar hakkında ön bilgi sahibi olmamıza epey yardımcı olabilir gibi.

Görsel: USAVolleybal

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarını 5.tamamlamasının ardından 2021 CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası heyecanı başladı. Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından 32.kez gerçekleştirilecek olan organizasyonda ülkemizi temsil edecek milli takım kadrosuna bir göz atalım, ne dersiniz?

Görsel: Sözcü

Milli liberomuz Şebnem Simge Aköz ve milli smaçörümüz Hande Baladın Eczacıbaşı VitrA’da aynı zamanda takım arkadaşı. Pasörümüz Cansu Özbay, smaçörümüz Meliha İsmailoğlu, pasör çaprazımız Meryem Boz ve orta oyuncularımız Kübra Akman ve Zehra Güneş’in de dahil olduğu VakıfBank ekibinden milli takımda bulunan 6 kişiyi görüyoruz. Yine kadromuzda Eczacıbaşı VitrA ve VakıfBank’tan başka takımlar da bulunuyor. Smaçör Şeyma Ercan Türk Hava Yollarında, pasörümüz Naz Aydemir Akyol ve kaptanımız Eda Erdem Dündar Fenerbahçe’de, Aslı Kalaç Galatasaray’da oynarken adını sıkça duyduğumuz smaçörümüz Tuğba Şenoğlu ise Atlasglobal Yeşilyurt’da oynuyor. Ekibin yurt dışında oynayan tek ismi ise Ebrar Karakurt. Avrupa’nın en iyi takımları listesinde üçüncü sırada boy gösteren Igor Gorgonzola Novara’da oynayan Ebrar, genel itibariyle ilk 6’nın aranan üyesi.

Filenin Sultanlarından bahsetmişken İtalyan takım koçumuz Giovanni Guidetti’den de bahsetmemek olmaz. Önce Vakıfbank Spor Kulübü ile 2008’de başlayan Türkiye macerasına, 2016’dan beri Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı ile devam ediyor.

Görsel: NTVSpor

Sona doğru yaklaşırken başlıkta da kullandığım Vestel’in ilk reklamlarında kullandığı “Biz Voleybol Ülkesiyiz” sloganından bahsetmek istiyorum. Sloganı bugünlerde Türkiye Voleybol Federasyonu sosyal medya paylaşımlarında da sıkça “#BizVoleybolÜlkesiyiz” şeklinde yer alırken görebilirsiniz.

Son günlerde Filenin Sultanlarının sesini daha güçlü bir şekilde duyuyor olsak da, 2000’lerin başından beri ortaya konan emeği unutmamak lazım. Nitekim Esra Gümüş, Neslihan Darnel, Bahar Toksoy Guidetti gibi isimlerin büyük başarılarını duyarak bugünlere geldik. İşe geniş bir perspektifte bakıldığında belki de gerçekten “Biz Voleybol Ülkesiyiz” diyebiliriz.

Görsel: NTVSpor

Kaynak

Kapak Görseli: Eurosport
avatar

Yazar Gizem Akgönüllü

Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Öğrencisi

blank

Blockchain ile Şeffaf Hayırseverlik Projesi: TraceDonate

blank

Otoriter Rejimler Neden Seçime Gider?