blank
in

Rekabet: NBA

       Dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarının başına NBA gelir. Peki bu spor organizasyonunu dünyanın her yerinden insana hitap etmesinin sebebi nedir? Cevap belli. Organizasyonun içinde bulunan rekabet.

       Rekabetin tanımı kısaca karşı tarafa üstünlük sağlamaktır. Bu terim hayatımızın her yerinde kullanabiliriz. İki şirketin rekabeti, siyasi partilerin hükümete geçmek için rekabeti yahut sınıf arkadaşımızla kimin daha yüksek not alacağı rekabeti. İnsanlar rekabete her zaman ihtiyaç duyarlar. Rekabet faktörü aktif olarak spor dallarında da geçer. Spor organizasyonlarında insanların en çok istedikleri rekabettir. NBA organizasyonunda da bu rekabeti en üst seviyede görebiliyoruz. İçinde barındırdığı kurallarla, yapılan astronomik sözleşmelerle ve en önemlisi dünyanın en iyi basketbolcularının bir arada olduğu bir ligle.

         Şüphesiz Türkiye’de ve dünyada her basketbol sever geceleri uykularından feragat edip NBA maçlarını izlemiştir. Bunun birçok sebebi var lakin NBA’deki saf rekabeti diğer spor dallarında pek görmemiz mümkün değil. NBA kendi içinde bulundurduğu kurallarla Avrupa’daki basketboldan farklıdır. NBA’de maçlar (uzamaması dahilinde) 48 dakikadır. Avrupa’da bir maç 40 dakikadır. NBA’de saha ölçüsü ve pota yükseklikleri Avrupa’ya göre daha yüksektir. Bunun gibi bazı kurallar NBA’yi rekabetin en yüksek olduğu spor organizasyonlarından biri yapıyor. 

     Bu rekabeti en çok etki eden şey Salary-Cup adı verilen kuraldır. Bu kural kulüplerin bütün oyunculara ayırabileceği toplam maaş bütçesidir. Kulüpler arasındaki dengeyi oluşturmak için yapılan bu kural NBA’nin rekabeti en çok tetikleyen faktördür. Futboldaki gibi zengin kulüplerin bir futbolcuya akıl almaz paraların verilmesini bu da rekabet ortamını kısıtlayarak 10 tane kulübün kendi içinde para döndürmesine sebep oluyor. Salary-Cup tekelleşmeyi önlemek ve rekabeti artırmak için uygulanılan bir kuraldır.

       NBA’deki bir diğer rekabet unsuru ise draft sistemi. Draft sistemi ABD’deki kolejdeki (üniversite) basketbolcuları belli bir sıralamaya göre kulüpler tarafından seçilmesidir. Kötü performans sergileyen takımlara öncelik sağlanır. Kötü oynayan takımlara kolejden yüksek potansiyeli oyuncuların gelmesiyle takımlar arasındaki dengeyi sağlıyor.

        NBA’nin bir diğer rekabet unsuru ise kulüplerin arasında para ile transferlerin olmaması. NBA’de oyuncu değişimleri trade yani takas usulü ile işleniyor. Futboldaki gibi zengin kulüplerin tek bir futbolcu için anlamsız rakamları verirken NBA’de kulüplerin kendi aralarında yaptıkları takaslarla beraber ligdeki dengeyi bozmamaktadır. Kulüpler takas için teklifte bulunurken oyuncuların yanı sıra yukarıda bahsettiğim draft hakkını da takasta bulundurabilirler. Geçtiğimiz günler de Houston Rockets ve Brooklyn Nets kulüplerinin arasında yapılan bir takas ligdeki bütün dengeleri değiştirebilecek potansiyele sahip. Houston Rockets, NBA’nin en iyi oyun kurucularından olan James Harden’ına karşın Brooklyn’de oynayan Caris LaVert, Taurean Prince, Jarrett Allen ve 4 tane ilk turdan draft değişim hakkını Houston tarafına verdi.

         NBA’de rekabeti artıran diğer faktör ise tabi ki  oyunculardır. Dünyanın en iyi basketbol liginde en iyi oyuncular bulunur. Lebron James, Kevin Durant, Stephen Curry ve nice basketbolcular. Bu oyuncular arasındaki rekabeti oynadıkları maçlarda net bir şekilde görebiliriz. Bu insanların akıl almaz şeyler yapabildiklerini de gözden kaçırmamak lazım. Özellikle izleyiciye hitap eden NBA All-Star organizasyonu da var. Her yıl Şubat ayında gerçekleşen All-Star organizasyonu 3 gün sürüyor. İlk gün çaylakların kapıştığı ve ünlü isimlerin oynadığı, ikinci gün yetenek ve smaç yarışması son gün ise NBA’nin en iyi oyuncularının kapıştığı bir maç düzenlenmektedir.

avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

COVİD-19 İle Gelen Yeni Teknoloji

blank

ABD VE ÇİN’İN BÜYÜK SAVAŞI: ÇOK MERKEZLİ DÜNYAYA KISA BİR BAKIŞ