in

Formula 1 Dosyası: 1000. Yarış

Geçtiğimiz hafta sonu Ferrari yakın zamanlarda geçirdiği en kötü sezonun tam ortasında 1000. yarışına katıldı. COVID-19 önlemleri dolayısıyla Avusturya GP’den itibaren seyirciye özlem duyan pistler Toskana Grand Prix’si ile ‘tifosi’ye kavuştu. Günlük 2880 taraftarı ağırlayan Mugello Pisti bol adrenalinli bir yarışa ev sahipliği yaptı. 2016 Brezilya Grand Prix’inden sonra ilk defa kırmızı bayraklar iki kere sallandı. Yarış büyük kazalara sahne oldu. Neyse ki FIA’nın son yıllarda getirdiği güvenlik önlemleri büyük ölçüde işe yaradı ve pilotların burunları kanamadan yarış tamamlandı. Ferrari ise tüm bu kargaşanın içinde 1000. yarışını kendi evinde iyi bir konumda bitirmek istiyordu. Fakat sezon içindeki kötü gidişat bu yarışta da son bulmadı.

Görsel: ferrarı.com

Ferrari, Enzo Ferrari isimli yarış tutkunu bir girişimci tarafından 1939 yılında Alfa Romeo’nun yarış departmanı olarak kuruldu. 1947 yılında ise ilk Ferrari logolu 125 S otomobil yola çıktı ve bu Ferrari’ye otomobil üreticisi unvanını kazandırdı. 1950 yılında başlayan Formula 1 yarışlarıyla bu organizasyonda ilk çıkışını yapan Ferrari o günden bugüne her yarışın bir parçası oldu. Özellikle İtalyanlar hem milliyetçiliklerinden hem de yılda en az bir kere ev sahipliği yaptıkları F1 organizasyonlarından dolayı takımın taraftar grubunu oluşturuyor. İtalyanca “taraftarlar” anlamına gelen ‘Tifosi’ olarak adlandırılan bu taraftar grubu takımlarını iyi günde, kötü günde; hastalıkta, sağlıkta yalnız bırakmadılar. Bunun yanında, ‘Ferrari’ denilince akıllara gelen motor sesinden midir, kırmızı spor arabanın verdiği o heyecanlı görüntüden midir yoksa sadece Ferrari isminin fonetiğinde mi bir sihir vardır bilinmez, Ferrari’nin İtalya’nın dışında da yüzbinlerce taraftarı var. Kısacası, Ferrari motor sporlarında zoru başarıp emsali olmayan bir kültür oluşturmuştur. Hali hazırda spor olarak görenlerin bile azınlıkta kaldığı motor sporlarında bu farkı yaratabilmek dikkate değer.

FERRARI 125 S
Görsel: ferrarı.com

Her hikâyenin inişi ve çıkışı, her başarının bir sonu, her otomobilin de sanayiyi boyladığı bir zaman vardır. Ferrari ise bu zamanlardan birinde. Ferrari ile özdeşleşmiş düzlük hızı 2020 sezonunda çarpıcı bir şekilde düşmüş durumda. Ferrari bu sorunu aerodinami ile açıklamaya çalışırken F1 yorumcularının ekseriyeti Ferrari’nin 2019’da güç ünitesi ile ilgili geçirdiği soruşturmayı işaret ediyor. Teknik sorunlar kadar teknik olmayan sorunlar da Mattia Binotto’nun başını ağrıtıyor. Bu sorunların ilki takım içi iletişimsizlik. Mercedes Petronas, Red Bull gibi takımlara baktığınızda görebileceğiniz uyum Ferrari’de bu sezon pek yok gibi görünüyor. Her yarışta ya pilotlar arasında bir sorun çıkıyor ya da pilotlar ve pit duvarı arasında bir gerginlik oluşuyor. Bu uyumsuzluk kendini somut olarak pit stoplarda gösteriyor. 2020 Monza GP’sinde gördüğümüz 10 saniyelik ve 5 saniyelik felaket pit stoplar takımın iletişim sorununu açığa vuruyor. İkinci sorun ise aslında hemen hemen her takımda bulunan ve başa çıkılması çok güç olan pilotlar arası rekabet. Bu rekabet organik bir şekilde gelişse de bunu önlemek veya yumuşatmak takımın bütünlüğü ve başarısı açısından önem arz ediyor. Takımın Monakolu genç pilotu Charles Leclerc ile dört kez dünya şampiyonu Alman Sebastian Vettel arasındaki rekabet zaman zaman anlaşmazlıklara, gerginliklere, dolayısıyla genel anlamda huzursuzluğa yol açıyor.

MATTIA BINOTTO
Görsel: Javier Martinez de la Puente / SOPA Images/Sipa USA

İşte bu hengâmenin içinde Ferrari ve pilotları 1000. yarış için hazırlandılar. Ferrari yarattığı kültürü gösteren birçok gösteri, dekoratif eklemeler hazırladı. Yarışa girecek otomobiller ilk Ferrari aracının rengi olan bordoya boyandı. Cumartesi gecesi Ferrari ekibi garip bir dans koreografisiyle sosyal medyada gülünç duruma düştü. Neyse ki ertesi gün efsane Michael Schumacher’in oğlu F2 pilotu Mick Schumacher babasının 2004 sezonundaki şampiyonluk otomobili olan F2004’ü sürerek izleyenlere nostalji yaşattı. Pilotlar ise hafta sonunda üstlerinde 1000. yarış logolu bordo tulumlarıyla yerlerini aldılar. İlk antrenman turlarını takımın genç yıldızı Leclerc lider Bottas’ın 0,3 saniye gerisinde bir zaman turuyla 3. tamamladı. Tecrübeli Vettel ise kötü bir performans ile 13. oldu. 2. Ve 3. antrenman turlarında ise Ferrari kendisine ve köklü tarihine yakışmayacak bir performans sergiledi ve orta sıra takımı izlenimi verdi. Sıralama turlarında Leclerc beklenmedik bir şekilde 5. oldu ve ertesi gün için umutların tükenmediğini gösterdi. Tabii burada sorgulanması gereken tekrardan bu kadar büyük bir takımın pilotunun 5. sırada yarışa başlayacaklarına fazlaca mutlu olmasıdır.

I’m very happy, very happy with the lap overall. I put everything together and P5 was definitely above any of our expectations. So very, very happy.” -Charles Leclerc

Mıck Schumacher f2004 ile poz verıyor
Görsel: REUTERS/Jennifer Lorenzini

Ve artık vakit beş kırmızı ışığın sönüp 4 saniyede 200 kilometre hızı bulan araçların gözlerimizden kaybolmasını deneyimleyeceğimiz vakittir. İlk defa bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan Mugello Pisti olacaklardan habersiz güneşin altında yatıyor, taraftarlar kamera onlara döndüklerinde ayağa kalkıp el sallıyor ve bizlere hayatın normale döndüğünde ne kadar zevkli olacağını hatırlatıyor. Formasyon turunu tamamlayan pilotlar yerlerine geçip artık beş kırmızı ışığı bekliyorlar. Ferrari pilotları gridde 5. ve 14. sırada yerlerini almış bu yarıştan en azından bir puan alarak ‘Tifosi’yi kızdırmak istemiyorlar. Hamilton pole pozisyonunu yine sahiplenmiş ve geçen haftaki 7.liğinden sonra bu hafta ‘Büyük Ödül’ü arzuluyor. Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen ise şampiyona rakibini bugün avlayacağından adı gibi emin beklemekte. Nihayet kırmızı ışıklar teker teker yanıyor ve beş kırmızı ışığı gören herkesin içinde bekledikleri zamandaki adrenalin boşalıyor. Start verildiğinde Bottas muhteşem bir başlangıç yapıp patinajda kalan Hamilton’ı geçti. Ferrari pilotu Leclerc de güzel bir start ile podyum basamağına çıktı. Verstappen yaşadığı bir güç sorunu nedeniyle startta yeteri kadar hızlanamadı. Pilotlar 1. virajı aldıktan sonra 2. viraja geldiklerinde çarşı pazar karıştı. McLaren pilotu Carlos Sainz, Sebastian Vettel, Verstappen, Pierre Gasly’nin dahil olduğu zincirleme bir kaza gerçekleşti ve güvenlik aracı piste indi. Bu hafta Mercedes model güvenlik aracı Ferrari’nin 1000. yarışına özel olarak kırmızıya boyandı. Vettel ön kanat değişimi için pite girdi. Verstappen şampiyonada kızışan rekabete, Gasly ise geçen hafta aldığı zaferin ışıltısına erkenden veda etmiş oldu.

Max Verstappen

Güvenlik aracı periyodu boyunca hızları belirli bir seviyenin üstüne çıkmayan pilotlar lastiklerini ısıtmak için direksiyonlarını sağa sola çeviriyor ve yarışın tekrar başlayacağı an için hazırlanıyorlardı. Serhan Acar’ın deyimiyle “Fercedes (güvenlik aracı)” pite girdiğinde lider Bottas’ın hızlanarak yarışı başlatacağı ana odaklanıldı. Bottas arkasında hava koridoru oluşturmamak ve böylece Hamilton’ın kendisini geçmesine engel olmak için yarış çizgisine kadar hızını korudu. Bu beklenmedik bir hareketti. Genelde start-finish düzlüğüne giren lider araç hızını artırır ve yarışı yarış çizgisine bırakmadan başlatmış olurdu. Ön sıralarda bu yavaşlık arka sıraları şaşırttı ve start-finish düzlüğünde yarışın başladığını zanneden pilotlar hızlarını artırdılar ve öndeki yavaşlığa uyum sağlayamayıp kazaya yol açtılar. Giovinazzi, Magnussen, Sainz ve Latifi’nin karıştığı başka bir zincirleme kaza daha gerçekleşti. Daha bir normal yarış turu atılamadan kırmızı “Fercedes” tekrar yola koyuldu.

Kırmızı “fercedes”

Kısa bir süre sonra pistin her tarafında kırmızı bayraklar sallanmaya başladı. Bunun anlamı yarışın askıya alındığıydı. Türkiye saati ile 16.10’da başlayan yarış 7 güvenlik aracı turu ve kırmızı bayraklar sonrasında 16.55’te tekrar başlayacaktı. Sağ salim başlayan yarış 10. turda Hamilton’ın liderliği almasıyla devam etti. 22. turda pite giren Leclerc ve sonrasında Vettel sert hamur lastiklere geçti. Sert lastiklerle yarış sonunu görmesi beklenen Leclerc pite girdi ve orta hamur lastiklere geçti. Yarışın sonlarına gelirken beklenilen performansı yine veremeyen Ferrari puan almak için çabalamaya koyuldu. Zaten 7 pilotun kazalar ve teknik sorunlardan dolayı çekildiği yarıştan puan almamak Ferrari’nin 1000. yarışı için kâbus olurdu. 44. tura gelindiğinde Racing Point pilotu Lance Stroll’ün sol arka tekerleği patladı ve yüksek bir hızla pistin kenarındaki çakıllara girip duvara tosladı. Güvenlik aracını tekrar gördüğümüz yarışta tekrar kırmızı bayraklar ortaya çıktı ve yarışa tekrar ara verildi.

Kaza sonrası Racıng poınt otomobılı
Görsel: REUTERS/Claudio Giovannini

Pist temizlendikten sonra yarış yine 5 kırmızı ışık ile durarak başlayacaktı. 44. tura kadar gelebilmiş 13 pilot son kozlarını 15 turda oynayacaklardı. İyi çıkış yakalayan Ricciardo 2.liğe yükseldi. Fakat 51. turda Red Bull pilotu Alex Albon podyumu Ricciardo’dan çaldı. Yarışın sonuna nihayet gelindiğinde podyumda Ferrari yoktu. Leclerc 8., Vettel 10. şekilde Ferrari evinde 5 puan kazanmış oldu. Yarış sonrası Leclerc’in “Sadece yavaştık. Buna ekleyebileceğim hiçbir şey yok. Bunun üzerinde çalışıp sorunu anlamaya çalışmamız gerekiyor.” demeci Ferrari’nin içinde bulunduğu çıkmazı sinyaller nitelikteydi. Vettel ise 2021 sezonu için Aston Martin ile anlaştı. Ferrari ile büyük ayrılıklar yaşayan tecrübeli pilot idolü Schumacher’in başardığını başarmak için girdiği Ferrari macerasından eli boş dönmüş oldu. Açıkçası yarıştan uzunca bahsedip podyum savaşları ve rekabet içeren yerlerde Ferrari adını yazamamam beni de üzdü.

Yarışın galıbı Lewıs Hamılton
Görsel: Twıtter / @f1sanat

Ferrari’nin gösterdiği kötü performansın 2022’deki kural değişiklikleri ile düzeleceğine inanılıyor. Bu değişikliklere göre otomobillerin yeni tasarımından dolayı yere basma gücünün %10 civarında azalacağı bu sayede düzlük hızlarının artacağı tahmin ediliyor. Ferrari başkanı John Elkann getirilecek büyük değişikliklerle birlikte takımının tekrardan rekabet edebilen bir seviyeye gelmesi için 2022’yi bekleyeceklerini ve bu konuda Mattia Binotto’ya tamamen güvendiğini söylüyor. Umarız ki Ferrari tekrardan içimizi kıpır kıpır eden kırmızı otomobilleriyle bizleri heyecanlandırır, gelecek sezon Ferrarili genç pilotlar Carlos Sainz ve Charles Leclerc ile tozu dumana katar.

Charles Leclerc ve 2021’dekı Takım Arkadaşı Carlos Saınz

Kaynakça

Formula 1 – “We were just slow”

Formula 1 – Mick Schumacher drives his father’s F2004

Formula 1 – Ferrari’s Return

The Guardian

Planet F1

Essentially Sports

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Uluslararası Sistemde Güvenlik Kavramının Değişimi

blank

Tarihsel Sosyolojiye Kısa Bir Bakış