in

Neden Böyle Oldu?

Neden Böyle Oldu?

A Milli Takım’da yepyeni bir jenerasyon var. Kalesinde Altay ve Uğurcan’ın çekişmesi, Merih-Çağlar tandemi, ileride Burak, Yusuf ve Hakan’ın oluşu. Kısacası ‘’kağıt’’ üstünde kaliteli bir kadro. Lakin kalite sadece kağıt üzerinde olduğu zaman size hiçbir başarı getirmiyor. Şenol Güneş’in ilk 11 politikası, oyuncuların formsuzluğu, turnuvadan öncesinde beklentilerin çok yüksek olması nedeniyle savaşa gider gibi hazırlanma…

İlk Maçın Günahı Olmaz

EURO 2020’nin ilk maçında Roma’da İtalya’ya karşı oynamak kimsenin isteyeceği bir başlangıç değildir. Hele ki İtalyanların son 27 maçlık yenilmezlik serisi göz korkuttu. Türkiye’nin en büyük hatası topu tamamen İtalya’ya verip geride oynamaktı. Karşımızdaki İtalya olabilir lakin bu kadar geride karşılamanın hiçbir anlamı yoktu. Öyle bir geride karşıladı ki Milli Takım, İtalya’nın 24 şutunun 8’i isabetliyken Türkiye’nin 3 şutunun hepsi isabetsizdi. Topla oynama oranları ise %36 ya %63 oranındaydı. Takımın genç olmasının avantajını kullanamadık. Genç takım dediğimizde önde pres yapan, topa sahip olma oranı yüksek, kanatları iyi kullanabilen bir takım aklımıza gelir.

Görsel: Fanatik

Ahlar Vahlar

Türkiye-Galler maçında ise tam tersi topu ayağında tutan bir takım gördük. Topa sahip olma oranları %63’e %36’ydı. Lakin topa sahip olunca kazanılmıyor. Merih-Çağlar ikilisinin yerine Çağlar-Kaan Ayhan ikilisi ile başlayan Türkiye’nin, İtalya maçına göre bir tık daha iyi top oynadığını söyleyebiliriz. Lakin Türkiye’nin pas yaparak değil de uzun topla hücuma çıkması yanlıştı. Galler’in stoper mevkisinde Chris Nepham ve Joe Rodon ikilisinin boyları 1.93. Bu da hava toplarında Galler’in mutlak üstünlük sağlamasına neden oldu. Yenilen ilk gol ise göz göre göre yenildi. Savunmada açık veren Türkiye ile, Galler 3.denemesinde Gareth Bale’in savunmanın arkasına attığı topu Ramsey güzel bir vuruşla golle sonuçlandırdı. Maçın son dakikalarındaki gol ise yine Türkiye’nin göz göre göre yediği bir goldü. Maça İrfan Can Kahveci ile başlamayan Şenol Güneş’in bu seçimi Türk spor basını tarafından çokça sorgulandı.

Görsel: BBC

Yumurta Kapıya Dayandı

İsviçre maçına mutlak galibiyet parolası ile çıkan Türkiye maalesef bundan önceki maçlardaki gibi aynı kötü oyunu sergiledi. Maça Hakan-İrfan-Cengiz-Ozan orta sahasıyla başlayan Türkiye gerekli gol pozisyonlarını bulamadı. Maçtan 3-1 yenik ayrılan Türkiye EURO 2020’de 0 çekerek turnuvaya erken veda etti.

                                                                Görsel: Sözcü

TecrübELENDİK

Turnuvaya başlamadan önce özellikle sosyal medyada büyük bir algı oluşmuştu. Kıraç’ın yapmış olduğu müzikle tavan bulan bu algı, Türkiye’nin son dünya şampiyonu Fransa’ya karşı oynadığı güzel oyunla 2 maçta 4 puan almasıyla da birlikte tabii ki taraftarlarında heyecanını arttırdı. Şimdi birçok spor yorumcusunun eleştirdiği birkaç noktalara değinmek istiyorum.

Türkiye’nin EURO 2020 başlamadan önce yapılan hazırlık maçında karşılaştığı rakiplere göz atalım. Azerbaycan, Gine ve Moldova. Bu 3 takım da Türkiye’nin ayarında değil. Büyük turnuvalardan önce milli takımlarda hazırlık maçlarında oyuncular bütün performanslarıyla oynar. En önemli sebebi ise maçtaki performansına bağlı olarak ilk 11’e girmektir. Türkiye için yapılan bu hazırlık maçları adeta zaman kaybıydı. Moldova’ya karşı 90 dakika sonucunda 2-0 yenmektense daha güçlü takımlardan fark yemeyi ben tercih ederim.

İtalya maçında Merih’in kendi kalesine atmış olduğu golden sonra spikerin gereksiz söylemleri herkesi bunaltmıştır. Buna benzer birçok gereksiz söylemlerini maç içinde maalesef duyduk. Milli Takım’da çok büyük bir ‘’hype’’ var. Fransa’ya karşı 2 maçta oynanan güzel oyun, Merih-Çağlar tandeminin uyumu, Burak ve Yusuf’un Lille’de yapmış oldukları vb. gibi birçok olayın Türk Milli Takımı’nın EURO 2020’de beklentilerinin yüksek olmasına yol açtı.

Türk spor basınında Şenol Güneş’in yapmış olduğu ilk 11 seçimleri çok tartışıldı. Özellikle İrfan Can’ın tekniği iyi olup güzel bir sezon geçirmiş olmasına karşın son maça kadar yedek kulübesinde oturtulması anlam verilemeyen bir durumdu. Kenan Karaman’ın İtalya ve Galler maçında ilk 11 başlaması ise bana göre tam bir faciaydı. Kenarda Halil ve Kerem gibi genç, istekli ve hızlı oyuncuları kullanmayı tercih etmeyen Şenol Güneş’in, defansif özelliklere sahip Ozan ve Okay ile başlaması da spor basınında eleştirilerin hedefi oldu.

Kapak Görseli: NTV Spor
avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

Pazarlamada Kullanılan Psikolojik İkna Yöntemleri

blank

Haftalık Gündem (14-21 Haziran)