in

Son Şans

        Netflix’teki Last Chance U isimli belgesel serisi, 2016 yılında Amerika’daki üniversitelerin spor faaliyetlerini anlatan bir yapım. İlk 5 sezonu Amerikan futbolu oynayan üniversite takımlarının bir sezonda nasıl bir süreç geçirdiklerini anlatıyor. Burada bizim ele alacağımız belgesel dizisi Last Chahce U: Basketball. 2021’in Mart ayında çıkan Last Chance U: Basketball belgesel dizisi ise Doğu Los Angeles’da bulunan yüksekokulun basketbol takımının bir sezonluk hikayesini anlatıyor.

                              (Görsel: Netflix: Last Chance U: Basketball)
               

Belgeseli ilk izlediğimde aklıma Koç Carter filmi gelmişti. Koç Carter her ne kadar konusu basketbol üzerinden işleniyor olsa da bu filmin aslında eğitici bir film olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Aynı Koç Carter filminde olduğu gibi ELAC (Doğu Los Angeles Meslek Yüksekokulu) basketbol takımı uzun süredir başarıya açtır. Koç Mosley’in gelişiyle beraber takım bir ivme yakalar. Uzun süredir başarıya aç olan ELAC Huskies’lerin tek amacı Kaliforniya Eyalet Turnuvasını kazanıp yüzüklerini takmak ve Divison 1’deki (ülkemizden örnek verecek olursak Divison 1 Süper Lig, ELAC’inde bulunduğu Divison 2 ise 2. Ligtir.) üniversitelerden burs almak.

                              (Görsel: Netflix: Last Chance U: Basketball)

 

       Baş Antrenör Mosley ciddi anlamda sıradışı bir insan. Koç Mosley, basketbolun sadece bir spor dalından daha fazlası olduğunu düşünüyor. İlginç antrenman metotları, takımın kaynaşması için yapılan etkinlikler, oyuncularla olan iletişimi, ailesi için yaptıkları… Örneğin Mosley antrenman sırasında talimatlarını uygulamayan oyunculara sinirleniyor, 10 dakika boyunca hiçbir kelime etmeyerek basket sahasında sadece yürüyor ve ardından antrenmanı devam ettiriyor.

      Koç Mosley, dinine çok düşkün birisi. Her maç öncesi neredeyse 10 dakika dua ediyor. Yardımcı koçları Rob ve Hunter takımın diğer işlerinden sorumlular. Ayrıca takımın çoğunluğu alt kesimden gelmekte. Bu nedenle geçmişlerinde kötü tecrübeler yaşamış birçok oyuncu da takımda bulunuyor. Mosley ve ekibinin takımdaki herkesle ayrı ayrı ilgilendiklerini belgesel içinde görüyoruz.

                                                      (Görsel: Netflix: Last Chance U: Basketball)

 

     ELAC, kağıt üstünde birçok takımdan daha iyi oyunculara sahip. Lakin bu oyuncuların sahada birbirleriyle uyum sağlaması işin asıl zor olan tarafı. Koç Mosley ve ekibi ise bu uyumu sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Yardımcı koç Rob, oyuncuların akademik hayatı ile ilgilenirken Koç Hunter ise oyuncu izleme ağı üzerinde çalışıyor. Belgeselin güzel ve komik anlarından birisi Play-off’a günler kala bütün takım ve koçların hep birlikte bir geceyi kamp evinde geçirmesi. Koç Mosley, oyunlar düzenleyip takımın birbirine kenetlenmesini sağlıyor. Ayrıca takımın oyuncularının, koçlarının taklitlerini yapması baya eğlenceliydi.

 

                              (Görsel: Netflix: Last Chance U: Basketball)

       

     Belgeselin son iki bölümünde ELAC, Allan Hancock takımı ile yarı finale gitmek için mücadele ediyor. Son saniyelere kadar çekişmeli geçen bu maçta ELAC, 3 sayı farkla öne geçerek maçı kazanıyor. Bu sayede 3 gün sürecek Kaliforniya Eyalet Turnuvasına gitmeye hak kazanıyor. Huskieler, maçın son çeyreğinde kötü bir performans sergiliyor. Buna rağmen maçı kazanmalarının nedeniyse Koç Mosley, “Takımdaki herkes birbirini seviyor,” şeklinde ifade ederek takım içi güçlü kohezyona bağlıyor.

 

                                   (Görsel: Netflix: Last Chance U: Basketball)

         

      Bu zorlu rakibi de geçen Huskies, 3 günlük turnuva için gün sayarken Covid-19’un Amerika’da ulaşması ve hızlıca yayılması sebebiyle Kaliforniya Eyalet Turnuvası dahil olmak üzere Amerika’daki tüm spor organizasyonları iptal ediliyor. Çok iyi bir sezon geçiren Huskies’lerin sonun böyle bitmesi çok üzücüydü. Takımın kaptanı DeShaun Highler Sacremonto State Hornets’a, sezon başında bir türlü istikrarı sağlayamayan fakat sezon sonunda maksimum performansı ile görsel şölen sunan Joe Hampton Long Beach State, takımın pivot oyuncusu Malik Muhammed Michigan Üniversitesinin basketbol takımına gitti. Koç Mosley ve ekibi ise yeni oyuncularla beraber takımı tekrardan inşa edip şampiyonluğu kovalayacak.

avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

Haftalık Gündem (2-9 Mayıs)

blank

Mini Budapeşte Turu: Peşte Kıyısı