in

Küçük Yatırımcının Bilinçsiz Olarak Kripto Para Yatırımı

Son yıllarda hepimizin en çok duyduğu söz grubu sırasıyla Bitcoin ve Kripto paralardır. Bir yatırım aracı olarak düşündüğümüz vakit kripto paraların Borsa İstanbul’da veya Wall Street’de işlem gören herhangi bir hisse senedinden ampirik olarak bir farkı olmadığını görmekteyiz.  Peki insanlar daha güvenli, yıllardır regüle olan ve merkezi hükümetlerin güdümünde olan bu borsalarda işlem yapmak yerine neden çok az regülasyon olan, göreceli olarak güvensiz borsalarda bu yatırım araçlarına yatırım yapıyor? Cevap aslında çok basit, kısa sürede inanılmaz yüksek kar etme ihtimalidir. 1 yılda %10 değer kazanacak veya kaybedecek stabil bir klasik hisse senedine yatırım yapmak mı, yoksa bir gecede %300 kar getirme ihtimali olan ama aynı zamanda paramızın tamamını kaybetmemize sebep olabilecek, inanılmaz volatil bir piyasadaki bir yatırım aracına mı yatırım yapmak? Bu aslında elimizde olan para ve yapacağımız riziko takdirine göre vereceğimiz bir karardır. Konumuz küçük yatırımcıların bilinçsiz yaptığı yatırımlar olduğu için konuyu küçük yatırımcı perspektifinden incelemek yerinde olacaktır.  

Göreceli olarak küçük bir yatırımcı olduğumuzu farz edelim. Bir gecede gelebilecek %300 kar oranını düşündüğümüzde, bu oranların kulağa inanılmaz çekici geldiğini ve bunun özellikle son 2-3 yılda küçük yatırımcının geleneksel borsadan uzaklaşıp yerli ve yabancı kripto para borsalarında hatırı sayılır hacme sahip işlemler yapmasının sebebini açıkladığını söyleyebiliriz.

Son dönemde yaptığımız incelemelerde, iki tip bilinçsiz yatırımcı tipinin göze çarptığını belirtmekte fayda var. İlki, bir tanıdığın tavsiyesiyle kripto para borsasına girenler; ikincisi ise, sosyal medyadaki “kripto para fenomenlerinin” paylaştığı veri ve bilgilere göre yatırım yapanlardır. Tanıdık tavsiyesiyle bu yatırım araçlarına sorgusuz sualsiz girenler genellikle piyasanın volatil yapısını bilmediklerinden ötürü bir anda kendileri için ciddi büyüklükte olabilecek paraları kaybettiklerini gözlemlemek mümkündür.

Diğer yatırımcı türünü anlatmadan önce “kripto para fenomenleri” olgusunu tanıtmak yerinde olacaktır. İnsanların kripto paralara karşı artan ilgisi ve bu konuda kaliteli bilgi kaynağı eksikliği üzerine Twitter, Twitch, Telegram ve YouTube mecralarında yayınlar yapan ve yazılar paylaşan krito para fenomenleri ortaya çıkmış bulunmaktadır.  Bu fenomenler genellikle söz konusu sosyal ağlarda kripto paralar için al-sat emri verilebilecek noktalar (trading point) paylaşmaktadır. Bu fenomenler yasal yükümlülük altına girmemek için tüm yayınlarının başlarında ve sosyal medya profillerinde yazdıklarım veya söylediklerim yatırım tavsiyesi değildir, yatırım kararlarınızı kendiniz alınız ibarelerini paylaşmaktadırlar. Yasal sorumluluktan kaçmak için yaptıkları bu bilgilendirmeden sonra fenomenlerin geçmişte tutturduğu hatırı sayıda tahminlerin olduğunu gören küçük yatırımcı bilinçsizce hareket ederek, söz konusu fenomenlerin verdiği trading pointleri yatırım tavsiyesi olarak kabul ederek göre piyasada bu verilere göre pozisyon aldıkları görülmektedir. Trading pointler tuttuğu takdirde bu fenomenler haklı olarak kendi  reklamlarını yapmaktadırlar ve küçük yatırımcıların gözünde güvenilirlikleri arttırmaktadır. Ama bunun yanında bazı zamanlarda da bu fenomenlerin trading point tahminleri yıkıcı biçimde piyasanın tersinde kalmakta ve küçük yatırımcıya büyük zararlar vermektedir.  Bu gibi durumlarda yasal olarak sorumlu olmayan fenomenler bu noktada yaptığı savunma olan,piyasa çok volatil ve dolayısıyla çok riskli, kazanmak da var kaybetmek de var tarzı paylaşımlar ile takipçilerini konsolide etmeye çalışmaktadır.

Özetlemek gerekirse, bilinçsiz yapılan kripto para yatırımlarında kar ihtimali inanılmaz yüksek olsa da zarar ettirme ihtimali, eşyanın tabiatı gereği bir o kadar da yüksektir. Küçük yatırımcı da bu yüksek kar ihtimalleri tarafından çekilip, bilinçsizce tanıdık tavsiyesi ve sosyal medyadaki kripto para fenomenlerinin paylaşımları ışığında paralarını riske ediyor. İnsanların son yıllarda kripto paralara gösterdiği ilgiyi göz önüne aldığımız vakit, bu yatırım araçları hakkında güvenilir kaynaklara olan ihtiyaç her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. İncelediğimiz bilinçsiz yatırımcı olgusunun azalması için bu yatırım araçları hakkındaki bilgi kirliliğini giderilmesi gerekmektedir. Bu bilgi kirliliğinin giderilmesi için geleceğin yattığı kripto para  dünyasında , akademinin iktisat ve tekonoloji alanları ile hukuk camiasına tarihi bir görev düşmektedir. Akademik camianın yapacağı araştırmalar ve yayınlayacağı makaleler ışığında hukukçuların kanun koyuculara verecekleri destek ile bu piyasalara kaliteli regülasyonlar getirip bilgi kirliliğinin önüne geçerek kamunun önemli bir parçası olan küçük yatırımcıya asgari de olsa bir koruma sağlamalıdır.

blank

Yeni Hobi: Epoksi

blank

Hangi Uyku Metodunu Uygulamalıyız?