in

Yeşil Pazarlama ve Green Washing Nedir?

Gezegenimizi her açıdan daha fazla düşünür olduğumuz bugünlerde büyük firmaların bu farkındalığı nasıl lehlerine çevirdiğinden bahsetmek bilinçli insanlara düşüyor. Bir ürün alırken, o ürünün daha sürdürülebilir olup olmadığına artık daha fazla kafa yoruyoruz. İşte burada iş, tüketiciyi daha da bilinçlendirmeye düşüyor. Bu sayede daha güzel ve yaşanabilir bir gelecek elde edebiliriz.

  Yeşil pazarlama, son zamanlarda daha fazla duyduğumuz bir kavram haline geldi ve aklımızda soru işaretleri yaratmaya başladı. Gittikçe popülerlik kazanan bu pazarlama stratejisi, piyasadaki ürünlerin “ daha çevreci “ olduğunun öne sürüldüğü bir durumdur. Sözlük anlamıyla da yeşil pazarlama kavramı Amerikan Pazarlama Derneği’nin düzenlediği Ekolojik Pazarlama konulu seminerde ortaya atılmıştır. Bu terimin ortaya atılmasından sonra pazarlama faaliyetlerinin çevre kirliliği, enerji tüketimi ve diğer tükenebilir kaynakların da tüketilmesine olumlu ve olumsuz etkilerini inceleyen bir bilim dalı olarak gelişme göstermesi söz konusudur.

Görsel: ClıentEarth

  Yeşil pazarlamacıların – eski ve yeni – yeşil Ürünler ve mesajlar daha yaygın hale geldikçe karşılaşacakları zorluklardan biri pazardaki karışıklıktır. Jacquelyn Ottman pazarlamacıları bazen bu karışıklıktan yararlanıyor ve kasıtlı olarak yanlış veya abartılı” yeşil “iddialarda bulunuyorlar”. Tüketiciler bu konular hakkında çok fazla şey anlamıyorlar ve orada çok fazla karışıklık var ” diyor. Eleştirmenler bu uygulamayı “yeşil yıkama”olarak adlandırıyor.

Green Washing

  Şirketler, yeşil pazarlamanın faydalarını giderek daha fazla kabul ediyorlar, ancak bunu kendi çıkarları için ve sosyal sorumluluk nedenleriyle yapmak arasında genellikle ince bir çizgideler. “Yeşil yıkama” terimi, karları artırmak için altta yatan bir amaç ile dışa doğru yeşil eylemleri benimseyen tüm endüstrileri ifade eder. Green washing’in temel amacı, tüketicilere kuruluşun ekolojik ayak izini sorumlu bir şekilde yönetmek için gerekli adımları attığı hissini vermektir. Aslında, şirket çevreye çok az fayda sağlayabilir: yeşil yıkama terimi ilk olarak çevreci Jay Westerveld tarafından, otelcilerin otel odalarına “çevreyi kurtarmak”için Havluları yeniden kullanmalarını isteyen bildirimler yerleştirme pratiğine itiraz ederken kullanılmıştır. Westerveld, otelcilerin çevresel etkilerini azaltmakla ilgilendiklerini ve daha az havlu yıkamaya olan ilgilerinin, çevreden ziyade maliyet tasarrufu endişesiyle motive edildiğini öne süren çok az şey olduğunu belirtti. O zamandan beri greenwashing, pazarlama iletişimi ve sürdürülebilirlik konusundaki tartışmaların merkezi bir özelliği haline geldi; greenwashing için “ödüller” kuruldu ve azaltmak veya engellemek amacıyla geliştirilen çok sayıda kampanya, yasa ve tavsiye geliştirildi.

  Kısaca özetlemek gerekirse hepimiz daha bilinçli olup gezegenimize olduğunca daha az zarar vermeye çabalamalıyız. Daha az su israf edip daha çevreye duyarlı alışveriş yapmalıyız. Greta’nın da dediği gibi “How dare you?”

Kapak Görseli: ClıentEarth

Kaynak

Marketing Schools

blank

Haftalık Gündem (24-31 Mayıs)

blank

Devlerin Aşkı Büyük Olur