in

COVİD-19 İle Gelen Yeni Teknoloji

Teknoloji baş döndürücü bir hızda hayatın her alanında kendisini net bir biçimde hissettiriyor. Her ne kadar kabullenmek istemesekte COVID-19 kısa vadede hayatımızdan çıkmayacak gibi görünüyor. Alışkanlıklarımızın şekil değiştirmesine de neden olan COVID-19  tespiti ile; süreç boyunca kendimizi virüsten korumak adına yapılması gerekenler hakkında sürekli bilgilendirildik. Salgın sırasında kurum ve kuruluşlarda çalışanların virüsten etkilenmemesi ve salgını en az zararla atlatmak adına, çalışanlara evden çalışma imkanı ve uzaktan erişim yetkisi verildi. Gelişmiş dijital ekonomilere ve dijital becerilere sahip ülkeler vatandaşları evden çalışırken ekonomilerini çalışır durumda tutmada daha başarılı oldu. Hollanda, Yeni Zelanda, İsviçre, Estonya ve ABD bu ölçüde en iyi performansı gösteren ülkelerden bazılarıdır. Bu süreçte bilgi teknolojileri altyapısının önemini de gözlemlemiş olduk. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu dönemde özellikle öne çıkan bazı teknolojiler oldu. Özellikle eve kapanan insanların alışverişlerinde dijital ödeme yöntemlerini kullanması, bunun yanında uzaktan kontrol sağlayan sağlık uygulamaları ve robot teknolojisi de oldukça öne çıkmış duruyor.

  Kaynak :Fikirturu
  • Çevrimiçi alışverişin beraberinde getirdiği teknolojik kazanımlardan biri de robot kuryeler oldu. Yayılımı son derece hızlı gerçekleşen COVID-19 salgını dolayısıyla insan temasını en aza indirmek amacıyla özellikle Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok firma temassız taşımacılık yöntemlerine başvurdu.
  • Dijital ödeme yöntemleri de bu dönemde en fazla öne çıkan teknolojilerden biri oldu. Kredi ve banka kartlarının temassız ödeme yöntemlerinin yanı sıra, mobil telefonlarla yapılan temassız ödemeler de bu dönemde yoğun bir biçimde kullanıldı ve halen kullanılmaya devam ediyor.
  • Nisan ayı ortasından itibaren 190’dan fazla ülkede okul ve üniversitelerin kapatılması 1,5 milyardan fazla öğrenciyi etkiledi. Uzaktan çalışma modelinde olduğu gibi kurumlar bu noktada uzaktan öğrenim imkânları sunan teknolojilere yöneldiler.
  • Pandeminin ilk aylarını takip eden dönemde insanlar çevrimiçi ortamlarda bir araya gelip sosyalleşmeye devam etme eğilimi gösterdiler.Sosyal medyada yapılan canlı konserlerin yanı sıra internet ortamında yapılan film festivalleri, sanal müze turları gibi etkinlikler popülerleşti.Video oyun sektörü de bu dönemin popüler sektör ve teknolojilerinden biri oldu.
                  Kaynak: Cumhuriyet 

Pandemi döneminde diğer gözlemlediğimiz teknolojiler ise “Giyilebilir Teknolojiler”. Giyilebilir teknolojiler ile herkes yürüdüğü mesafeyi, hareketli kaldığı dakikaları kaç saat uyuduğunu, kaç saat oturduğunu rahatlıkla ölçümleyebiliyor. Anlık kalp ritmi ölçümünü ve derin uyku takibini en çok kullanılan özellikler arasında görmekteyiz. Vücudunuzda rahatsızlık hissettiğiniz anda nabzınızda bir değişiklik olup olmadığını ölçümleyebilmek, günlük ani kalp ritmi değişiklikleri bilginize ulaşmanın yanında aylık olarak da uygulama üzerinde takibi yapabiliyorsunuz. COVID-19 virüsü insan vücudunda ilk günlerde kalp krizi geçirme riskini arttırırken, hastalık ilerledikçe kalpte ciddi hasarlara neden olabiliyor. Bunların başında kalpte ritim bozukluğu geliyor. İnsanlar her an yanında taşıyabileceği teknolojiler ile bunun bilgisine ulaşma imkanına erişti. Ürünlerin de maliyetlerinin oldukça düşmesiyle giyinilebilir teknolojileri herkes rahatlıkla kullanmaya başlamış oldu. Teknolojinin ilerlemesiyle kandaki oksijen ve günlük stres ölçümü bizi sağlıklı yaşama taşıyabilecek türde bilgileri her an aktarabilen akıllı saatler ile SpO2 seviyesine sahip olup olmadığınızı kontrol edebiliyorsunuz. SpO2 oksijen doygunluğu olarak da bilinir ve kişinin kan dolaşımındaki oksijen seviyesini temsil eder. Bu ölçümlere göre kendinizi ayarlayabilirseniz, yaşam kalitenizin arttığını rahatlıkla göreceksiniz.

Kaynakça

blank

Neoliberalizm Nedir?

blank

Rekabet: NBA