in

Hangi Uyku Metodunu Uygulamalıyız?

Uyku, tüm canlıların yaşamında doğal ve gerekli biyolojik bir süreçtir. Her insan yaşamının neredeyse dörtte birini uykuda geçirir. Daha çarpıcı bir ifade ile ortalama 80 yıl yaşayan bir bireyin en az 20 yılı uyumakla geçiyor. Kısaca uyku yaşamımız boyunca aslında düzenli olarak en çok yaptığımız aktivite, en çok vakit geçirdiğimiz eylem. Uyku bu kadar hayatımızın içindeyken uykuyla ilgili çok az şey kontrolümüzde. Eğer kendimizi iyileştirmeye başlayacaksak buna uykudan, en çok vakit geçirdiğimiz yerden başlamalıyız. Bu yazımda sizlerle uyku verimliliği nasıl arttırılır? Nasıl daha az uyuruz? Dünyada en çok kullanılan uyku metotları hangileridir? Başarılı insanlar günde kaç saat uyur? gibi sorulara cevap bulacağız.

Dünyada En Çok Kullanılan 5 Uyku Metodu

  1. Tek Fazlı Uyku\Monofazik Uyku (Monophasic Sleep)
  2. Segmented Uyku
  3. İki Fazlı Uyku\Siesta
  4. Polifazik Uykular
  5. Kafein Uykusu

 

TEK FAZLI UYKU\MONOFAZİK UYKU (MONOPHASİC SLEEP)  

7-8 SAAT UYKU

Tek fazlı uyku, dünyadaki çoğu insanın gerçekleştirdiği ve insanlar tarafından “normal” olarak nitelendirilen, günün bir bölümünün uykuda diğer bölümünün uyanık olarak geçirildiği uyku türüdür. Gün içinde tek seferde tamamlanan uykudur. Bu uyku türünde şuna değinebiliriz. Günlük 8 saat uyuyor iseniz ve bu uyku saatini 6 saate düşürmek istiyorsanız ve mantıklı bir sebebiniz var ise az uyumak müthiş bir fikirdir. Düşünsenize günde 2 saat az uyusak haftada diğer insanlardan 14 saat fazladan yaşamış oluruz.

BÖLÜMLENMİŞ UYKU\SEGMENTED SLEEP

3,5 SAAT UYU -1 SAAT UYANIK KAL-3,5 SAAT UYU

Buy uyku türünde sistem şu normal uyku saatinizde uyuyorsunuz 3-4 saat aralığından sonra 1 saatliğine uyanıp ardından tekrardan 3-4 saat aralığında uyuyorsunuz. Toplam yedi saat uyumuş oluyorsunuz. Ancak iki parça halinde oluyor. Bir İngiliz yazar insan doğasına en uygun uyku modelinin bu olduğunu gün içinde bize en dinç, aktif hissettirecek zihnimize en iyi gelecek uyku düzeninin bu olduğunu belirtiyor. Gün içinde uykusuz kalacakmışsınız gibi geliyor ancak bunu disipline edip düzenli olarak denemekte fayda var.

İKİ FAZLI UYKU\SİESTA \BİPHASİC SLEEP

Bu modelde geceleri tam olarak uykumuzu alıyoruz. Öğlenleri bir saat kestirme yapıyoruz. Toplam uyku ihtiyacımız 8 saat ise geceleri 7 saat uyuyor, kalan bir saati de öğlenleri şekerleme yaparak gideriyoruz. Akdeniz ülkelerinde öğle uykusu diye bir kavram var ve bütün sosyal hayat buna göre şekilleniyor. Ülkemizde de çoğumuz öğlen vakitleri bu uyku türünü deneyimlemişizdir. Anaokullarında da küçük yaştaki çocuklar için uygulanan bir yöntemdir. Özellikle İtalya ve İspanya da bu kavramın ismine SİESTA deniyor. Siesta Latince de 6. Saat demek. Sabah 6’da uyandığınızı düşünürseniz öğlen 12’de bir şekerleme yapmayı öneren bir kavram haline gelmiş. Bilim adamları tarafından bu iki fazlı uykunun monofazik uykudan çok daha sağlıklı olduğu söyleniyor.

 

POLİFAZİK UYKULAR\POLYPHASİC SLEEP

6x20DK+VARYASYONLAR

 

Çok fazla uyku olarak geçer. Çok fazla uykunun konuşması keyiflidir. Ancak uygulaması neredeyse imkânsızdır. Bu uyku modeli halk arasında pek görülmez. Tarihi kaynaklara bakıldığında Leonardo Da Vinci, Napolyon, Nikola Tesla, Thomas Edison gibi çok üst düzey dâhiler bu şekilde polifazik uykuları tercih ediyormuş. Sadece tercih etmekle kalmayıp bunun yaşam modeli olması gerektiğini söylüyorlarmış. Çok eski zamanlarda insanlar tehlikenin nereden geleceğini bilemedikleri için bu parça parça uyku modeline aslında çok alışmış. Genlerimizde de bu uyku türünün yer aldığı söyleniyor. Yani denesek kim bilir belki yaşam modelimiz olan bir uyku türü olacak.

 

KAFEİN UYKUSU\CAFFEİNE SLEEP

30 DAKİKA ÖĞLEN UYKUSU

Öğlenleri yapacağınız şekerlemenin kalitesini arttırmak amaçlı önerilen bir uyku modelidir. Yalnız bu uyku türü ana uyku önermesi değildir. Öğlen uykudan önce kahve içilmesi öneriliyor. Kahvedeki kafeinin kana karışma süresi otuzuncu dakikalara denk geldiğinde, siz de otuzuncu dakikada uyanacağınız için hem kafeinin getireceği uyandırma etkisi hem şekerlemenin getireceği dinçlik hissi birleşiyor ve kendinizi süper aktif hissediyor oluyorsunuz. Bu modeli ben sürekli olmasa da denediğim zamanlarda ve kendimi çok dinç hissediyorum. Eğer kahve size dokunuyorsa kafein içerdiği için yeşil çay ile de deneyebilirsiniz. Yeşil elma da diğer bir tercih olabilir.

HANGİ UYKU METODUNU KULLANMALIYIZ?

Yukarıda bahsedilen uyku metotlarından benim denediğim ve sizlere önerdiğim; kafein uykusu ve iki fazlı uyku metodudur. Hangi metodu seçerseniz seçin, buna bir alışma süreniz olacak. Yenilenmek ve değişmek istiyorsak biraz sabır ve kendimize şans vermemiz lazım.

Kaynakça:
https://www.kafafikir.com/polifazik-uyku/
https://tailormadehealth.com/segmented-sleep/

 

blank

Küçük Yatırımcının Bilinçsiz Olarak Kripto Para Yatırımı

blank

Neden Komplo Teorilerine İnanırız?