in

İçten Yanmalı Motorlardan Elektrikli Motorlara: Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm

7-8 yıl önce elektrikli otomobiller hayatımızın içerisine girmeye başladı. Önce, İstanbul’da az sayıda BMW i3 ve çok ender olarak da Tesla’nın muhtelif modellerini görmekteydik. Şarj istasyonu sayısının bir elin parmağını geçmediği ülkemizde vatandaşlarımız bu otomobillerle uzun yola nasıl çıkarım, şarj istasyonu bulamazsam yolda ne yapacağım gibi haklı sorular sormaktaydı ve bu araçları tercih etmemekteydi. Son 2-3 yılda, Zorlu Enerji Solutions (ZES),Schneider Electric ve EŞARJ gibi girişimler, Türkiye’de bu alanda öncü şirketler olarak ülkemizdeki elektrikli şarj istasyonu sayısını hatırı sayılır bir biçimde arttırdılar ve şarj istasyonu problemi önemli ölçüde azaldı. Bu gelişmeleri takiben, bazı firmalar da, yolda kalmalara karşı acil mobil şarj ekipleri de kurdu.

Son 1-2 senelik dönemde, Mercedes-Benz, Jaguar, BMW, Porsche gibi firmalar elektrikli otomobil yatırımlarına çok ciddi ağırlık verdi. Bu yatırımların yanında o dönemde ülkemizde elektrikli otomobillere uygulanan vergi oranın içten yanmalı motora sahip olan araçlara göre ciddi avantajlıydı. Bu koşullar bir araya geldiğinden dolayı neredeyse her gün Mercedes-Benz EQC, Jaguar I-Pace ve Porsche Taycan gibi lüks elektrikli otomobilleri yollarda görür olduk. Dünyada elektrikli otomobillere teşvikin arttığı bu dönemde, elektrikli araçlara talebin arttığını gören hükümet, bir gecede bu araçlardaki vergi oranını yükselterek elektrikli araçların içten yanmalı motora sahip araçlara karşı olan vergi avantajını yok etti. Bu da doğal olarak fiyatların yükselmesine ve talebin azalmasına sebep oldu.

 

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin geleceğimizin en büyük problemi olacağı bir gerçek. Ve yakın bir gelecekte hepimiz elektrikli otomobil kullanmak durumunda kalacağız. Ben elektrikli otomobillerin teşvik edilmesini destekleyen biriyim ama maalesef dövizi içeride tutma politikasının en büyük dışa vurumu olan otomobillerdeki yüksek vergi politikası ülkemizde elektrikli araç edinmeyi cazip kılmıyor. 

 

Tam da otomobil sektöründeki yenilikleri incelerken bizleri bu sorunsaldan kurtarabilecek bir gelişme ile karşılaştım. 2018 yılında Fransa’da içten yanmalı otomobilleri geri dönüştürerek elektrikli hale getiren Transition-One adlı bir start-up kurulduğunu gördüm. Bu girişim, Fransa Ekoloji Bakanlığının 2017 yılında açıkladığı vizyonda 2040 yılında içten yanmalı motorlu otomobillerin yasaklanacak olması sonucunda ortaya çıkan bir girişim aslında. Eski otomobilinizi getirip bu firmanın atölyesine teslim ediyorsunuz. Ortalama 4 saat sonra arabanız çevre dostu bir elektrikli araca dönüşüyor. Şu an geri dönüşüme alabildikleri otomobil sayısı az. Binek araç olarak: Volkswagen Polo, Renault Clio, Fiat 500, Mini Cooper ve Renault Twingo’ya destek verirken, ticari olarak Renault Kangoo’ya destek veriyorlar. İlerleyen dönemde ise geri dönüşüme almak istedikleri araçları arttırmayı planlıyorlar. Bu girişim atölyelerinden çıkan araçlar için 100 Bin kilometreye kadar garanti veriyor.

GÖRSEL: morninginvest.com

Peki ülkemizde bu tarz bir girişim başarılı olur mu? Malumumuz, ülkemizde her geçen gün otomobil sahibi olmak döviz kurları ve yüksek vergi politikaları yüzünden zorlaşıyor. 21.yüzyılda  otomobilden vazgeçmemiz imkansız bir  durum ve bunun yanında küresel ısınma ve bundan kaynaklanan iklim değişikliği gerçeği var. Sürdürebilir bir gelecek için içten yanmalı motora sahip otomobillere veda etmemiz gerekiyor. Sıfır otomobil sahibi olmanın zorlaşması ile ülke içerisinde bulunan otomobilleri bu start-up’ın yaptığı gibi bir geri dönüşüme sokup, tekrar piyasaya sürer isek, hem ekonomik olarak hem de ekolojik olarak sürdürülebilir bir çözüm olacağı kanaatindeyim. Tabi bunun yanında bu geri dönüşüm süreçlerinin sağlıklı olması ve hukuki düzlemde bir karşılığı olması için kanun veya yönetmelik çıkarılması gerekecektir. Bunun için tez zamanda ilgili kurum ve kuruluşların girişimlerde bulunmasını tavsiye ediyorum.

Kaynak

EDF France

Kapak Görseli: vecteezy.com

 

blank

Bireysel Derecelendirme: Sosyal Kredi Sistemi

blank

Haftalık Gündem (21-28 Haziran)