blank
in

İngiltere’de Yeni Yapılacak Ev ve Ofislere Elektrikli Şarj İstasyonu Zorunluluğu

Otomotiv sektöründeki gelişmeleri az çok takip eden herkes son dönemde Daimler, BMW, Ford ve VAG Grubu gibi büyük otomotiv şirketlerinin elektrikli otomobil yatırımlarını ciddi ölçüde arttırdığını ve bu şirketlerin yaptığı açıklamalarda önümüzdeki 10-15 yılda satacakları otomobillerin önemli bir kısmının elektrikli olacağını öngördüklerini görmüştür. Hatta Daimler Grubu giriş seviyesi olan A modelinden, en lüks modeli olan S serisine kadar her modelinin bir de elektrikli versiyonunu piyasaya süreceğini açıkladı. Bu gelişme bize gösteriyor ki otomotiv şirketleri her tüketici grubunun elektrikli otomobil dönüşümünde yer bulacağı kanaatinde. Kısacası tüm tüketiciler bir noktada elektrikli otomobil dönüşümün parçası olacak ve elektrikli otomobil sırf bir zümrenin kullandığı araçlar olmaktan çıkacak.

Şirketlerden bu tarz atılımlar gelmesinin yanında tam bir dönüşüm için devletlerin de ellerini taşın altına koyduklarını görüyoruz. Belki İngiltere elektrikli otomobil dönüşümü konusunda en istekli ülke. Bilindiği üzere İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçen kasımda yaptığı açıklamada, İngiliz Hükümeti’nin sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda 2030 yılında, fosil yakıtla çalışan araçların sıfır olarak satımını yasaklamayı ve 2035 yılında ise tamamen yasaklamayı planladığını duyurmuştu. Bunun yanında söz konusu emisyon hedefleri doğrultusunda 2027 yılında tüm devlet araçlarının sıfır emisyona sahip olmasının amaçlandığını ve son olarak elektrikli şarj istasyonları yatırımlarının arttırılacağı belirtildi.

Görsel: Sputnik

Bildiğiniz üzere elektrikli otomobillerdeki en büyük problem şarj problemi. Elektrikli şarj istasyonu sayısının azlığı ve bu şarj istasyonlarında geçirilen sürenin benzin istasyonunda geçirilen süreye göre çok uzun olması insanları elektrikli araçlara karşı mesafeli hale getiriyor. Bu problemi aşma yolunda İngiliz Hükümeti’nden heyecan verici bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada yeni yapılacak ev ve ofislerin otoparklarında elektrikli şarj istasyonu kurmanın zorunlu olacağı belirtildi. Ve eklemek gerekir ki ofislerde her beş park yeri için üç şarj istasyonu kurulması zorunlu hale getiriliyor. Bu uygulama ile İngiliz Hükümeti, şarja ulaşımı kolaylaştırma ve buna bağlı olarak elektrikli otomobillere fosil yakıtla çalışan otomobillere karşı piyasada avantaj kazandırmayı amaçlanmakta.

Peki Türkiye’deki elektrikli otomobil dönüşümünde bu model uygulanabilir mi?

Son dönemde ülkemizde inşaat maliyetleri inanılmaz yükselmiş durumda. Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde yüzlerce müteahhit bu maliyetleri protesto etmek amacıyla inşaatları durdurma kararı aldı. Yeni ev ve ofislerin otoparklarına elektrikli şarj istasyonu kurma zorunluğu kısa vadede ülkemizde uygulanabilir gözükmemekte. Zira, bu şarj istasyonların maliyeti makro ölçekte müteahhitlerin masraflarını daha da arttıracağı yadsınamaz bir gerçek. Şu anki konjonktürde bu tarz bir zorunluluk getirmek  çok zor olsa da ekonomik verilerin daha iyi olduğu bir dönemde bu uygulama gündeme gelebilir. Bunun yanında eklemek gerekir ki ülkemizde elektronik otomobil dönüşümünün  sağlıklı ve uygulanabilir bir plan dahilinde cereyan etmesi için hem devlete hem de özel sektöre önemli iş düşüyor.

Kaynak

gov.uk

Kapak Görseli: Autocar
blank

Yaygın Bir Manipülasyon Türü Olarak: Gasligthing