in

Yeni Hobi: Epoksi

Dünyadaki Covid-19 sebebiyle neredeyse herkes eve kapandı. İnsanlar artık film ve dizi izlemekten, oyun oynamaktan yada başka klasik şeylerden yapmaktan sıkıldı. Artık yeni şeyler keşfetmeye başladı. Ülkemizde son zamanlarda çokça popüler olan hem hobi anlamında hem de birçok alanda aktif olarak kullanımı olan, bir yapıştırıcı türü epoksiyi konu alacağız.

Epoksi Nedir?

Kısaca özetlersek kimyasal bir yapıştırıcı, reçine türüdür. Isıtıldığında sertleştiği için termoset grubundadır. Suya, alkaliye ve aside karşı çok dayanıklıdır ve bu özelliği süreklidir. Zemin kaplama, tahta kaplama, masa kaplama, hediyelik eşya gibi hobi alanlarında yer alırken, yüksek su geçirmezlik özelliği sayesinde denizcilik alanında, değişken ve yüksek sıcaklıklara karşı yüksek performans sağladığı için havacılık sektöründe, birçok maddeyi birbirine yapıştırmasından dolayı otomotiv sektöründe yer bulmaktadır. Kısacası epoksi hayatımızın her yerindedir.

Nasıl Kullanılır?

Epoksiyi kendi evinizde denemek isterseniz internetten kolayca satın alabilirsiniz. Epoksi alırken dikkat etmeniz gereken epoksi A ve epoksi B almanız gerekmektedir. Epoksi A reçine iken Epoksi B sertleştiricidir. Epoksi A’dan 2 ölçü kullandıysanız Epoksi B’den tek ölçü kullanmanız gerekmektedir. Lakin alacağınız epoksi türüne göre bu oran-orantı değişmektedir. Hobi için yapılan epoksilerden yüksek performans beklenmemelidir. Hobi için olan epoksilerin kullanım alanı farklıyken daha çok teknoloji ve mühendislik alanında kullanılan epoksiler farklıdır.

Epoksi ile uğraşırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Epoksi ile yapacağınız herhangi bir işlemde ortamın kesinlikle korunması gerekmektedir. Öncelikle yapacağınız yere bir muşamba tarzı şeyle korumanız iyi olur. Epoksi kolayca çıkan bir yapışkan değildir. Bu yüzden döktüğünüz de anında silmeniz gerekmektedir Tavsiyem etil alkol ile silmeniz. Epoksi dökerken ki işlemde koruyucu eldiven takmanız gerekmektedir.

Epoksi A ve B’yi aynı kaba koyduktan sonra homojen bir kıvama gelene kadar karıştırmalısınız. Ayrıca epoksinin türüne göre pot life zamanı vardır. Pot life epoksinin kaptaki ömürdür. Epoksi A ve B’yi karıştığınızdaki sürede başlar. ”Pot life” epoksilerin türüne göre değişmektedir. Bu zaman diliminde hazırlamış olduğunuz kaba epoksi karışımını dökmeniz gerekmektedir.

Epoksiyi karıştırıp kalıba döktüğünüz zaman ufak ufak hava kabarcıkları olacaktır. Bu hava kabarcıklarını çakmak (tercihen) yahut fön makinesi ile yüzey paralel bir şekilde hava vermeniz. Dikkat edin yüzeye doğru hava verirseniz epoksi dağılacak ve kötü bir görüntü olacaktır. Epoksinin her yere eşit dağıtmayı başaramazsanız evinizde bulunan zımpara kağıtlarıyla güzelce zımparalayıp en iyi haline getirebilirsiniz. Elinizde vernik bulunuyorsa üzerine sürüp epoksinin daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Daha çok ayrıntı için Youtube’daki epoksi ile alakalı videolara bakabilirsiniz.

avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

Alışılmadık Bir Dönem Hikayesi: Dickinson

blank

Küçük Yatırımcının Bilinçsiz Olarak Kripto Para Yatırımı