in

Euphoria

UYARI!

Bu dizi sizi depresif yapabilir!

Eğer bir gençseniz sorunlarınız gözünüzde büyüyebilir.

 Son zamanlarda izlediğim diziler arasında bende iz bırakan bir diziyi incelemek istedim. Herkes eminim ki diziden çıkarmak istediğini çıkaracaktır bundan dolayı başlarken Euphoria’nın herkesin zevkine hitap edecek bir dizi olmadığını söylemek isterim.

 Bu sıralar HBO yapımlarını çok kaliteli bulmakla beraber yine bir HBO yapımı olan Euphoria (bence) depresif, acı çeken, içsel ve varoluşsal sancılar çeken ergenleri ve onların ailelerini anlatıyor. Ana karakteri oynayan Zendaya, dizide Rue adlı bir lise öğrencisinin monoloğunu dış ses olarak anlatmakta. Dizinin başında Rue, doğumundan başlayıp ergenliğine kadar anlatıyor ve bunu yaparken hayatına giren insanların yaşamlarından da kısaca bahsediyor. Aslında dizide herkesin bir yaşam mücadelesi var ve kendilerince verdikleri savaşlar mevcut. Kimisi ailevi problemler içerisinde boğulurken kimisi aşk hayatı sorunsalı içinde boğuşuyor. Klasik bir liseli ergen sorunları dışında aslında içerde neler olabildiğine de dikkat çeken bir dizi olduğunu düşünmekteyim.

  Ayrıca beni etkileyen en büyük etkenlerden birisi de çekim sırasındaki ışıklandırma. Biraz dikkatle seyrettiğinizde karakterler duygusal çöküntü yaşadığında dizideki ışıklandırma ile büyüleyici kasvetli havayı fark edeceksiniz. Açıkçası mor ve siyah bazlı çekimler çok can alıcı geldi bana, diziye farklı bir hava kattığını söyleyebilirim. Mor ve siyah çekimlerin yanı sıra güneş ışığı olan çekimlerde izleyiciye aslında cennetteymiş, dünyada değilmiş hissi veriyor.

  Dizinin karakterleri Amerikan lise öğrenci tiplemesine göre seçilmiş. Az çok bu tip dizileri izleyenler bilecektir ki karakter tanımlaması çok belirgin ve yerindedir. Bir tarafta havalı ama belalı popüler bir futbol oyuncusu ve sürekli ayrılıp barıştığı ponpon kız arkadaşı diğer yanda ise kendi halinde takılan iki kız arkadaş. Bir de ponpon kızın kendi kız arkadaşları. Böyle söylenildiğinde “Mean Girls” havası sezilebilir lakin bu sezgi yanılgıdan öte değildir. Euphoria tamamen içsel çatışmaları anlatan, çoğu karakterin depresif yanını yansıtan bir dizi. Açıkçası olayları anlatıp heves kaçırmayı tercih etmiyorum ama kısa bir şekilde bahsedeceğim.

  Rue, babası vefat ettikten sonra kendisini iyice madde bağımlılığı batağına kaptırmıştır. Yaz boyunca rehabilitasyon merkezinde tedavi olmuştur ama çıktığında temiz kalmaya niyeti yoktur. Okuldaki herkes onun aşırı dozdan öldüğünü sanmaktadır. Beklemediği şekilde çok yakın bir arkadaş edinir. Jules. Onların karışık ilişkileri okul açılmadan önceki günde yapılan partide garip bir şekilde başlar ve bu noktadan sonra her şey daha karmaşık hale gelir.

  Jules, kasabaya yeni taşınmış genç bir trans bireydir lakin bunu herkes bilmemektedir. Babasıyla beraber yeni bir hayat kurmaya çalışıyorlardır. Jules’un annesi o küçükken ona çok kötü şeyler yaşatmıştır ve bu olaylar Jules’da büyük izler bırakmıştır. Aslında renkli tarzı ve kişiliğinin altında acı çeken bir birey yatmaktadır. Rue ile olan arkadaşlıkları biraz da olsa ikisinin de acısını hafifletmektedir.

  Nate, küçüklüğünden beri hep ilgi gören bir çocuk olmasına rağmen babasıyla alakalı sorunları onu her zaman içsel bir huzursuzluğa sürüklemiştir. Babası obsesif ve karanlık tarafı olan bir adamdır. Küçük yaşta babasının yaptığı kötü şeyleri fark eden ve yaptıklarının kayıtlarını bulan Nate, bunları büyüdüğünde travma olarak yaşamaktadır. Maddy ile bir öyle bir böyle ilişkisi de onun içindeki canavarı ortaya çıkarmaktadır. Nate’in kendince standartları vardır ve yanındaki kişinin bunlara uygun olmasını bekler. Beklenmedik bir şekilde Jules ile olan konuşmaları hoşuna gitmeye başlayınca kendisine ket vurur.

  Dizinin 2. sezonu kesin olarak yayınlanacak ve 1. sezonundan bile daha derin olması bekleniyor. Daha ne kadar olur bilemiyorum ama yapabilecekleri kesin.

  Umarım çok mutlu bir anınızda izleyip beğenmemezlik etmezsiniz. En başta da uyardığım gibi bu dizi sizin içsel dertlerinizi ortaya çıkarabilir. İyi seyirler dilerim.

blank

Dünyada neler oluyor? v.6

blank

Tarihin Seyrine Etki Etmiş 10 Kadın