blank
in

Gökyüzü İçin ya da Göğe Doğru

  İnsanlık olarak son dönemde pek çok şeyle uğraşmak zorundayız, gündemimiz bir an olsun boş kalmıyor. Amerika’daki ırkçılık karşıtı eylemler, pandemi süreci, depremler veyahut yangınlar derken hepimiz bir noktada kendi derdimize düştük aslında. Fakat bu süreçte yıllardır devam eden insanlık dramını büyük birçoğumuz atlıyoruz ya da buna o kadar alıştık ki artık gözümüze bile çarpmıyor. Alışmak bir uyku halidir ve belki de bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olabilir; bombalara alışmak, ölümlere alışmak, umutsuzluğa alışmak. Bizler de bu uyku halini biraz olsun kırmak için siz sevgili Vox Populis okuyucularına Waad Al-Kateab ve Edward Watts öncülüğünde hazırlanan For Sama isimli belgesel filmden bahsetme kararı aldık.

  2012 ve 2017 yılları arasında sadece el kamerasıyla çekim yapılarak hazırlanan bu belgesel film bizlere Suriye’deki savaşın karanlık ve acı tarafını içeriden gösteriyor. Gerçekçiliği ile izlerken yer yer iç acıtan, yer yer kendimizi sorgulamamıza sebep olan filmde muhaliflerin neler yaşadıklarını görüyoruz. Muhaliflerin getirildiği bir hastanede bir kadının eşiyle birlikte yaşadıklarını anlatan bu belgesel ne yazık ki Suriye’deki devlet kontrolündeki yayınların yaşanan şeylerin binde birini bile göstermediğini anlamamıza yardımcı oluyor.

  For Sama her an başınıza ne geleceğini bilmeden sadece yaşamak zorunda olduğunuz için nelerle baş ettiğimizi bizlere yeniden hatırlatıyor. Çocukların ölümünü, evlere düşen bombaları ve daha nicesine alışmak zorunda kalan insanları görüyoruz, gidemeyenleri, kalmak zorunda olanları görüyoruz. Bu belgeselin beni ve izleyen pek çoklarını tamamen gerçeklikten kopup ölümü bir film izler gibi izlemenin, etrafımızda olan şeylere anlam verememenin şok ediciliği altında ezdiğini söylemeden geçemem.

  Bu etkileyici film aynı zamanda Akademi tarafından 2020 yılında en iyi belgesel dalında aday olarak gösterilmiş ve bununla birlikte Uluslararası Göç Filmleri Festivali ve BAFTA gibi yüksek prestijli ödüller de dahil olmak üzere toplam 59 ödülü kucaklarken 43 farklı adaylığa da sahip.

  Uzun süredir filmler üzerine inceleme yazıları yazıyorum lakin ilk defa bir inceleme yazısında kelimeleri seçerken bu kadar zorlandım. Dünyaya bakışımızın ne kadar daraldığını ve bir şeylere ayak uydurmak için etrafımızda olan her şeye kendimizi kapattığımızı görmemi sağladı For Sama. Uyutulduğumuzu, uzaklaştığımızı ve bilinçsizliğimizi hatırlamamı sağladı. Modernizasyon sürecinde insanların duygularını bir kenara bırakarak yarar ve zarar ikiliği arasında gidip gelmek zorunda oluşu bizleri bir makinanın dişlisi haline getirmişken insan olduğumu tekrar hatırlamamı sağladı. Sizler de bu belgeseli izledikten sonra lütfen fikirlerinizi bizimle paylaşın ve lütfen umutsuzluğa alışmayın.

avatar

Yazar Ali İhsan Cihan

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Sosyoloji öğrenciliği yaparken bu yıllarımı sinema, edebiyat ve müzik üzerine inşa edip bu konular hakkında fikir beyan ediyorum.

blank

Akdeniz’de Bir Felaket: Costa Concordia

blank

TRUMP’IN 3 KAVGASI