blank
in

Son Durak: Bloodride

   Son zamanlarda popüler sayılabilecek antoloji dizilerden birisiyle karşınızdayız. Black Mirror, Inside No 9 ve Apple+’s Little America gibi dizilerden sonra rağbete uğrayan bu dizi türünden yakın bir zamanda sıkılacakmışız gibi durmuyor. Bloodride, 2020 yılında yayınlanmış Norveç yapımı bir dizidir. Artık sektörde korku dizisi bulmak zorlaştığı ve Bloodride da 6 kısa bölümden oluştuğu için vaktinizi çok almadan kolayca bitirebileceğiniz korku-gerilim dizisidir. Kısacası bitirdiğinizde beğenmezseniz büyük bir kayıp olmaz. Şahsi fikrim dizinin ikinci bölümü hariç çok da şaşırtıcı olmadığı yönündedir. Her bölüm, yağmurlu bir gecenin ortasında ürpertici otobüs şoförünün otobüse binmesi ve yolcuların gösterilmesi ile başlayarak birbirinden bağımsız altı ayrı hikaye anlatıyor. Hikayeler arasındaki bağı sezonu bitirince anlayamasak dahi otobüste beraber olmalarının bir sebebi olduğu kesin. Şimdi bu 6 hikayeyi tek tek inceleyelim. Sizlere çok da ipucu vermeden bölümlerin ana fikirlerinden bahsetmeye çalışacağım.

1.Bölüm: Ne Kadar Sevgi O Kadar Kron   

  10 üzerinden 4 puan verebileceğim bu ilk bölüm için hikayesi ile çok bir şey anlatmadığını gibi genel olarak hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Çok fazla bilgi verip sizi izlemekten alıkoymak istemiyorum lakin bir taşın üzerinde piyango kazanmak adına evcil hayvanınızı kurban etmenin akıl sağlığı yerinde bir bireyin yapacağı bir iş olmadığını da söylemeden edemeyeceğim. Küçük ve ürpertici bir kasabaya yeni taşınan bir ailenin o ortama fazla adapte olmasının kötü çıktılarını anlatan bir bölüm diyelim. Bölüm sonunu da az çok tahmin edebilirsiniz.

2.Bölüm: Kafamdaki Canavar Kardeşler

   3 yıllık rehabilitasyon merkezi tedavisinden sonra evine dönen genç, aile barakasına gitmek ister ve yoldan geçerken otostopçu bir genç kızı arabasına alır ve macera burada başlar ama bu hikayede bir sıkıntı vardır. Aslında ne erkek kardeşleri ne de otostopçu kız aslında var olmamaktadır. En sevdiğim bölüm olan 2. Bölüm, 10 üzerinden 8 puanı hak etmektedir. Tüm sezon boyunca tek şaşırtan bölüm olduğu için kendi başına bir ödülü hak ediyor. Yapacağım tek yorum 6 bölümden sadece bu bölümü izleseniz de olur. Zaten dizi bağımsız işlenmiş hikayelerden oluşuyor. Pişman olmayacağınız 27 dakika gözler önüne seriliyor. Ayrıca çekimleri en iyi yapılan bölümdür desem yalan olmaz.

3.Bölüm: Kaderin Üstünde Bir Kader Vardır

  Harika bir hayatınız olduğunu ama her şeyin bir anda değiştiğini düşünün. Dizinin bu bölümündeki tek şaşırtıcı şey kaderinizin aslında bir kurgu yazarlığı dersindeki asosyal adamın elinde olmasıdır. 10 üzerinden 5 puanlık bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Bu bölümdeki en büyük sıkıntının ise izlerken sonunu tahmin edebilmemizin zor olmayışıdır çünkü az çok dizi izleyen seyircilerin kolaylıkla tahmin edebileceği hikaye sonları izleyiciye çok da hitap etmez. Aksine heyecanlı ve şaşırtıcı bir son beklenir. Bu bölümde de diğerlerine istinaden (2.bölüm hariç) daha farklı bir hikaye anlattığı için 1 puan yükselttim yoksa tüm bölümler 4 puan seyrinde.

4.Bölüm: Paranoya

  Büyük bir ilaç firmasının kutlama yemeğinde başlayan tedirginlik yerini paranoyaya bırakır. Şirketin CEO’su büyük buluşlarının kasadan çalındığını fark ettiğinde 7 konuğunu bir anda “kafese” sokar ve aralarındaki hırsızı bulmaya çalışır. Bu arayış sırasında karısından bile şüphelenmesi dizinin seyrini değiştirir. Aslında hırsızın çaldığı bu büyük şirketin büyük sırrı hiç beklenmedik bir yerde saklıdır. Karşımızda yine 10 üzerinden 4 puanlık bir bölüm ve yine çok şaşırmasak bile ‘vay be’ diyeceğimiz bir son. Dizinin bu bölümü için küçük bir kızın büyüyüp intikamını alma öyküsü de denilebilir.

5.Bölüm: Alma Yetimin Ahını Çıkar Aheste Aheste

  Küçük bir kasabada 40 yıl önce kapanmış eski bir okulun yeniden açılmasıyla oraya atanan yeni öğretmenin başına açılan işler kasaba sakinlerini pek de şaşırtmadı. Okulda aklına yatmayan bir şey olduğunu anlayan idealist öğretmen Sanna, okuldaki gizemi çözmek adına kendince bir araştırma yapmaya başlar. Zihninde sesler duymaya başlayan Sanna, seslerin bodrumdan geldiğini düşünür, bodruma iner ve olanlar olur. 40 yıl önce okulda okuyan birkaç kardeşin hikayesini ve okuldaki garip yaşlı adamın hikayesini öğrenir. 10 üzerinden (yine) 4 puan olan bu bölümde aslında farklı bir hikaye beklemenize rağmen edinilen son yine akıllardaki canlanan son gibi.

6.Bölüm: Ne Hortumu Kanalizasyon Borusu

  Çalışanların eğlenmek için düzenlediği partide tema hayvanat bahçesidir. Bir önceki sene düzenlenen parti pek de hoş bitmemiştir. Sarhoş olan çalışanlar olayların çok farkında değildir. Geçen sene yaşanan olaydan sonra olayın baş kahramanı “Gollum” intikam için partiye geri döner. Şahsımca dizinin en zayıf bölümüydü. Sezon böyle zayıf bir sonu hak etmiyordu. 10 üzerinden 3 puanlık bir sondu. Çok bilgi vermeden anlatmaya çalıştım. Umarım diziyi izleyip bana geri dönüş yaparsınız. İletişim bilgilerim sitede mevcut. Teşekkürler.

blank

Uncle Bernie: Amerika’da Bir Sosyalist

blank

Netflix’te bulunan 5 bağımsız film!