in

Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası – The Cider House Rules

  Merhaba The Vox Populis okuyucuları, bu yazımda sizlere fark ettiğiniz üzere tarihin tarihini, Eski Çağ tarihi veya siyasal tarih anlatmayacağım. Haftada birkaç tane film izleme gibi bir özelliğiniz varsa belli bir süre sonra kaliteli film bulma sorunu yaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için genel olarak yakın çevremizden ve internetten tavsiyeler almaktayız. The Vox Populis bu anlamda gerçekten kaliteli film, dizi ve belgesel tarzı içerikleri tanıtmakta belli bir standarttın üstünde olduğunu düşünüyorum.

  Birkaç yıl önce izlediğim filmlerden daha çok verim almak için film bitimi tıpkı kitabın kısa özetini çıkarır gibi ajandama film hakkında olayların kısa bir özeti ve benim filmle ilgili görüşlerimi yansıtan notlar alıyordum. Fakat bu filmin kısa özeti işi sürdürülebilir olmadığı gibi yaklaşık on filmle sınırlı kaldı. Şu an sadece izlediğim filmleri unutmamak için telefonuma filmin ismini ve konusunu yazıyorum. The Vox Populis aracılığıyla sürdürülebilir şekilde izlediğim filmlerin kısa bir özetini çıkararak tanıtmak istiyorum. Bunu yaparken de ilk film olarak John Irving’in Tanrı’nın Eseri adlı kitabının sinemaya uyarlanmışı olan The Cider House Rules – Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçasını seçtim.

Film ve Oyuncularına Kısa Bir Bakış

blank

  John Irving’in Tanrı’nın Eseri adlı kitabının 1999 yılında sinemaya uyarlanmış hali olan Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası (The Cider House Rules) filmi IMDB puanı olarak 7’4/10 ile ortalamanın üstünde bir puana sahip. Ayrıca film 1999 yılının Oscar alanında “En iyi Uyarlama Senaryo” ödülüne de layık görülmüştür.

  Film İsveçli yönetmen Lasse Hallström tarafından çekilmiştir. Hallström, Gılbert’ın Hayelleri başta olmak üzere pek çok dram, biyografi tarzında film çekmiştir. Filmin oyuncu kadrosu; Spider-Man serisi ile ünlenen başarılı aktör Tobey Maguire, BAFTA ve Altın Küre gibi pek çok ödüle layık görülen Michael Caine, 2003 yılının en iyi kadın Oscar ödülüne layık görülen Charlize Theron ve Kate Nalligan, Delroy Lindo, Kieran Culkin gibi güçlü aktörlerden oluşmaktadır.

  Tobey Maguire filmde Homer Wells’i, Michael Caine ise Doktor Wilbur Larch’ı, Charlize Theron’sa Candy Kendall’ı canlandırmaktadır.

Yazının buradan sonraki kısmı spoiler içermektedir. Filmi izledikten sonra yorumlarımı ve filmi bir başka bakış açısıyla özetini okumak isteyenler bu kısma geri dönebilirler.

blank

Homer Wells ve St. Clouds Yetimhanesi

  Film aklımızdaki klasikleşmiş yetimhaneden başka bir yetimhaneyi anlatıyor. Yetimhanedeki görevliler her çocuğa kendi çocukları gibi bakıp ilgileniyorlar. Genel bir bakış açısıyla The Cider House Rules filmi yetiştiği ve evi olarak gördüğü yetimhane ile yeni bir hayata yelken açılmak isteyen ve açıldığı sularda romantik bir aşk yaşayan Homer Wells’in hikayesini anlatmaktadır.

 

blank

  Filmden anladığımız kadarıyla Homer bebek yaşta ailesini kaybetmiş ve yetimhanede büyütülmüştür. Yetimhanede birkaç kez Homer kimi aileler tarafından evlatlık alınsa da kısa bir süre sonra normal bir bebek olmadığı gerekçesiyle yetimhaneye geri verilmiştir. Bu hadiseden sonra Doktor Wilbur Larch, Homer’ı adeta kendi evladı ve asistanı gibi yetiştirmeye başlar. Doktor Larch, Hommer’ı hem bir yetimhane görevlisi gibi çocuklara yardımcı olması yönünde yetiştirirken hem de St. Clouds Yetimhanesinin içinde hastane olduğundan dolayı tıpta bildiklerini öğreterek kendisinden sonrası için bir vekil yetiştiriyordu. Bu tıp bilgilerinin içerisinde doğum ve kürtajda vardı. Filmin ana konularından biride kürtaj meselesidir.

blank

Kürtaj

  Film kısaca eğer gerektiği zaman kürtaj yapılmazsa doğar doğmaz yetimhaneye terk edilecek çocuklar, anne-baba şefkatinden mahrum büyüyecek ve psikolojik olarak hep bir yanı eksik olacak mesajını vermektedir. Öyle ki St. Clouds Yetimhanesine ne zaman bir aile gelse o an bütün kimsesiz çocuklar aileye şirin gözüküp bir an önce evlatlık edinerek bir aile şefkati aramakta. Bu görüntü kimi zamanlarda kimileri için kürtaj yapılmazsa doğacak çocuklar yetimhanede psikolojik olarak eksik ve adeta bir eşya gibi satıcıya sunulmalarına neden olacağını anlatmakta.

blank

İyi geceler size Maine prensileri – New England’ın kralları

  Homer genç bir delikanlıdır. Bir yanı yetimhanede tıpkı kendisi gibi şefkate muhtaç çocuklarla ilgilenmek isterken bir yandan da gerçek hayata atılmak ve yeni bir başlangıç yapmak ister. Bir gün St. Clouds Yetimhanesine 1940’ların son model arabası olarak sayılabilecek araba gelir. Arabanın içinde askeri hava pilotu Wally ve sarışın güzel bir bayan Candy olmak üzere mutlu bir çift vardır. Araba yetimhaneye yaklaşınca birden çocuklar arabanın ve çiftin yanına üşüşürler ve bir yandan arabayı merakla kurcalarken bir yandan da kendilerini evlatlık almaları için çiftin gözüne girmeye çalışırlar. Fakat sonradan anlaşılacağı üzere çift yetimhaneye evlat edinmek için değil hastanede illegal olarak kürtaj yaptırmaya gelmiştir.

blank

  Homer kürtaj öncesi genç çifte hastaneye kadar eşlik eder. Askeri pilot Homer’ın kürtajı gerçekleştirecek doktor olarak düşündüğünden kıskansa da durumun öyle olmadığını kavrayınca işler normale döner. Bir süre sonra askeri pilot Wally ile Homer arasında diyalog başlar ve Homer aklında ne zamandır belli var olan yetimhaneden ayrılma fikrini gerçekleştirmek üzere bir soru sorar. Nereye gideceksiniz?

blank

İlk Kez Okyanusu Görmek

  Kürtaj gerçekleştirdikten sonra Homer yetimhaneden ayrılmak için birkaç parça eşyasını alır. Dr. Larch, Homer’ın gitmesini istemese de elbet bir gün bunun gerçekleşeceğinin de bilmektedir. Fakat Homer’ın bunu kısa bir süreliğine farklı bir şeyler denemek için yapmakta olduğunu zannetmektedir. Homer’ın belli bir süre sonra geri döneceğini düşünür. Homer’sa yetimhanedeki yetim dostlarıyla sarılır ve vedalaşır.

  Filmin bu kısmından sonra Homer için yeni bir başlangıç dönemi başlar. Ama Homer için başlangıcın bitiş noktası nerede ve nasıl olacağı belirsizdir. Wally ve Candy çiftinin arabasıyla St. Clouds Yetimhanesinden uzaklaştıkça Homer için yeni bir yol haritası çizilir. Wally’nin teklifi üzerine ailesinin elma bahçesi çiftliğinde çalışmak için çiftliğe gider. Orada hem Wally’nin ailesi hem de siyahi mevsimlik işçilerle tanışır.

blank

Elma Bahçesi Çiftliğinde Yeni Bir Başlangıç

  Wally’nin Homer’ı ailesinin elma bahçesi çiftliğine almasındaki gerekçelerden biri yetimhanedeki kıskandığı kişinin aslında ne kadar temiz ve dürüst olduğunu anlaması ve askeri pilot olduğundan dolayı savaşa gideceğinden sevgilisi Candy’e göz kulak olması yönündedir.

  Homer çiftlikte mevsimlik siyahi işçi ailesi ile birlikte elma toplarlar ve işlerler. Ailenin içindeki gençler Homer’ı çömez zannetseler de Homer bu konuyu gayet hızlı bir şekilde kavrayıp herkesin takdirini kazanmıştır. Homer çiftlikte çalışırken bir yandan da Dr. Larc’tan yetimhaneye geri dönüp kendisinin yerine geçmesiyle ilgili mektuplar gelmektedir. Aslında Dr. Larc’ın planı başından itibaren kendisine bağlı bir varis yetiştirmek olduğundan Homer’ı kendisinin yerine hazırlamak olduğu filmde anlaşmaktadır. Bunu yaparken de sahte diploma ve sahte bir özgeçmiş hazırlamaktan hiç korkmamıştır.

blank

Aşk

  Homer’ın elma bahçesi çiftliğinde çalıştığı dönemde iki önemli olay yaşanmıştır. Bunların ilki, mevsimlik olarak çiftliğe çalışmaya gelen siyahi ailede babanın kızıyla zorla girdiği ensest ilişki olayının öğrenilmesi ve sonunda yaşanan aile dramı.

blank

  İkincisiyse, yetimhaneye kürtaj için gelen Candy ile ilk başta Wally’nin yerine göz kulaklık ardından birlikte vakit geçirme, hoşlanma, flört ve hızlı bir aşk süreci. Homer bu süreçte Candy ile birlikte hayatında ergenlikten yetişkinliğe geçişi ve elbet bir gün tutulacağı aşkı yaşamıştır. Aynı zamanda hep görmek istediği okyanusu görmüş, hiç görmediği ıstakozu yemiş; yetimhane hayatı boyunca tek izlediği film olan King Kong harici filmler izlemişti. Kısacası Homer yetimhaneden çıkarak gerçek hayatın güzel ve kötü yanlarını en derinden yaşayarak tecrübe ediyor.

blank

  Filmin sonu alışılagelmiş şekilde mutlu sonla bitmiyor. Wally savaşta yaralanıyor ve yatalak olarak geri dönüyor. Candy ile Homer’ın aşkı Wally’nın dönüşü nedeniyle yarım kalıyor. Homer ise başladığı yer olan St. Clouds Yetimhanesine geri dönüyor.

12

  İşte Homer’ın yetimhane ve elma bahçesi çiftliğinde yaşadığı serüvenin bir kısa özeti.

blank
avatar

Yazar Berat Ünal

Tarih ve politikada; analizde realist, gelecek için idealist bir genç.

blank

17. Yüzyılda İngiltere ve Fransa’daki Siyasal Gelişmeler

blank

Masada Popülizm Var: İdeolojik Yaklaşım