in

10 Maddede Minimalist Bir Yaşam Tarzı

     1960’larda bir sanat akımı olarak ortaya çıkan minimalizm, günümüzde sanat, tasarım, sinema, müzik, mimari ve daha birçok alanda bir yaşam tarzı olmuş durumda. Peki nedir bu minimalizm? Kısaca açıklayacak olursak minimalizm, hayatın her alanında sadeleşmeyi ve faydacılığı savunan, tüketim toplumuna ve satın alarak kendini gerçekleştirmeye karşı çıkan bir yaşam felsefesidir.

     Günümüzde tüketim toplumu tarafından benimsenen ve artık çılgın boyutlara ulaşan metalara bağlılık sayesinde; daha fazla para, daha büyük evler, daha lüks arabalar, moda markalar ve kıyafetler ile mutlu olunacağına olan inanç artıyor. Minimalizm ise tam bu noktada karşımıza çıkıyor ve temelinde çok basit bir amacı ortaya çıkarıyor: Sadeleşme ile metaya bağlılık ihtiyacının ortadan kalktığı, daha özgür, sağlıklı ve mutlu bir hayat!

     Minimalizm tam da bu noktada 3 temel düşünceyi savunuyor:

  • Eşyayı değil deneyimi öne çıkarmak,
  • Farkındalığı, sadeleşmeyi ve sürdürülebilirliği sağlamak,
  • Paranın, zamanın ve enerjinin insanı mutlu eden şeylere harcanması.

Peki, minimalist bir yaşam tarzı için neler yapmalıyız?

1. En temel kural: Basit olmak!

    Görsel: Pinterest

     Basit düşünün, basit parçalar seçin ve en önemlisi basit bir hayatın tadını çıkarın. Ne kadar çok eşyanız olursa, onların bakımına, temizliğine ve düzenlenmesine o kadar çok zaman ve para ayırmanız gerekir. Ancak bu şekilde dağınıklıktan uzak bir yaşam felsefesini benimseyip kendinizle daha çok baş başa kalabileceğiniz ve detaylarda boğulmayacağınız bir ortama sahip olabilirsiniz. Bir düşünün; paranızı uzun süredir hayalini kurduğunuz şey için mi kullanmak istersiniz, yoksa bir süre kullanıp sonra atacağınız bir eşya satın alarak mı?

2. Evinizde ya da hayatınızda fazlalık olan nesneleri bulun ve onları hayatınızdan çıkarın!

Görsel: Pinterest    

     Çoğu zaman ihtiyacımız olmayan şeylere paralar veriyor, onları evimize, hayatımıza sokuyoruz. Gerçekten dinlenmeye ya da kendimizle baş başa kalmaya ihtiyacımız olduğunda ise etrafımızdaki dağınıklık dikkatimizi dağıtıyor ve rahatlayamıyoruz. Bu yüzden hayatınıza soktuğunuz nesnelere şöyle bir göz gezdirin ve kendinize şu soruları sorun: Bunu kullanıyor muyum? Bunu seviyor muyum? Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Eğer bu sorulara olumsuz yanıtlar veriyorsanız o nesnelere gerçekten ihtiyacınız yok demektir. Onları çöpe atın ya da ihtiyacı olan birisine verin. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

3. Listesiz alışverişe çıkmayın!

    Görsel: Pinterest

     İhtiyacınız olan ürünleri sıralayın ve bir ihtiyaç listesi oluşturun. Böylece gerçekten işinize yarayacak ürünleri satın almış olacaksınız. Gereksiz dağınıklığa sebep olan ürünleri almadığınız zaman, hayatınızda yarattığınız alanın daha da bilincinde olacaksınız. Böylece hayatınızda değerli olan ve olmayan şeyleri daha açık bir şekilde sorgulayabileceksiniz. Sizin için bir değeri olmayan ürünlerden, yaptığınız seçim doğrultusunda uzak durmuş olacaksınız.

4. Daha az şey alın ama daha kaliteli olsun!

Görsel: Pinterest    

     Daha az şey satın almak demek, daha çok para biriktirmek ve daha kaliteli ürünlere sahip olmak demek. En kaliteli parçalarınız her zaman uzun vadede kullanabileceğiniz klasik parçalar olsun. Böylece modası çabuk geçecek tasarımları tercih etmediğiniz için sahip olduğunuz ürünleri uzun yıllar kullanabilirsiniz.

5. Etkin olarak kullanmadığınız tüm sosyal medya hesaplarınızı kapatın ve arkadaş detoksu yapın.

   Görsel: Pinterest

     Hayatınızda yer kaplayan, zamanınızı gereksiz yere çalan, çok fazla önem vermediğiniz tüm sosyal medya hesaplarını kapatın. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş olacaksınız hem de gereksiz bildirimlere maruz kalmamış olacaksınız. Ayrıca görüşmediğiniz, hayatınızda yeri olmayan gereksiz kişileri hayatınızdan çıkarın. Sadece gerçekten samimi olduğunuz ve görüştüğünüz insanlarla vakit geçirin. Bu sayede gerçek arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirmiş olacaksınız.

6. Sahip olduğunuz yetenekler konusunda aşırı mükemmeliyetçi ve hırslı olmayın.

     Görsel: Pinterest

     Her şeye yetişmek, her konuda mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Gerçekten yapmak istediklerinize odaklanın ve geri kalanı için kendinize biraz zaman tanıyın. Tüm sorumlulukları üzerinize alırsanız ya da her alanda iyi olmaya çalışırsanız amaçlarınıza ulaşamazsınız ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorulursunuz. Hayatınızdaki büyük hedeflere odaklanmak dışında küçük şeylerle de mutlu olmayı deneyin; sevdiğiniz müzikleri dinleyin, ilginizi çeken bir filmi izleyin, açık havada yürüyüş yapın ya da uzun zamandır okumak istediğiniz ancak ertelediğiniz o kitabı okuyun.

7. Daha etik bir yaşam sürmeyi deneyin ve dilinizdeki yozlaşmayı düzeltmeye çalışın.

Görsel: Pinterest     

     Stresli anlarımızda ya da trafikte sürekli bağırıp çağırıyoruz, kötü kelimeler kullanıyoruz, herhangi bir tartışmada suçlayıcı ifadeler kullanıyoruz, dedikodu yapıyoruz ya da kendi dilimizi yazarken ya da konuşurken hatalar yapıyoruz, dilimizi anlamsızlaştırıyoruz ya da yozlaştırıyoruz. Bu şekilde davranarak insanlarla aramızı açıyoruz, olumsuz bir ruh haline sahip oluyoruz ve kendimizi yanlış ifade ediyoruz. Bu durumu düzeltmeyi deneyin ve sadeleşmeyi ilk olarak dilinizde deneyin.

8. Beslenme düzeninizde minimalist olmayı deneyin.

    Görsel: Pinterest

     Hayatımızın her alanında fazlalıklardan kurtulurken sağlığımız için midemizi de arındırmamız gerekiyor. Daha kaliteli, sağlıklı ve ölçülü miktarda yemek yedikçe, yediğiniz yemeklerden çok daha fazla keyif aldığınızı keşfedeceksiniz.

9. Zamanınızı nasıl harcadığınızı düşünün.

Görsel: Pinterest    

     Yapacak işleriniz olduğu halde hiçbirine yetişemediğinizi düşünüyorsanız, zaman size göre çok hızlı geçiyorsa gün içinde yaptıklarınızı not edin. Zamanınızı harcadığınız şeyleri önem sırasına göre gözden geçirin. Gereksiz şeyleri hayatınızdan çıkardığınızda aslında ne kadar çok zamanınızın olduğunu göreceksiniz.

10. Sahip olduğunuz şeyler için şükredin.

Görsel: Pinterest     

     Sahip olduğunuz, sizi gerçekten mutlu eden şeyleri düşünün ve bunlara sahip olduğunuz için şükredin. Hayatımızın her alanında ihtiyaçlarımız, taleplerimiz ve hayallerimiz değişebilir ancak sahip olduğumuz ve değer verdiğimiz her şey hayatın bize bir armağanıdır. Son olarak; unutmayın ki minimalizm bir hayat tarzıdır ve süreçlerden oluşur. Zamanla hayatınızdaki fazlalıkları kaldırın ve ne kadar özgürleştiğinizi fark edin…

avatar

Yazar Sena Bayrak

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 4. Sınıf Lisans Öğrencisi.
Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Topluluğu Başkan Yardımcısı.

blank

XV ve XVI. Yüzyıllardaki Coğrafi Keşifler – I

blank

Pazarlamada Kullanılan Psikolojik İkna Yöntemleri