in

KAÇMAK

 O gece uyuyamıyor,derin bir uyku çekmeme düşüncelerim izin vermiyordu.Saat sabahın dördünü geçiyordu. Etraf zifiri karanlık. Tam uykuya dalır gibi olurken tekrar yatağın içinde dönüp durmaya başlıyor ve kendimi sürekli tavanı izlerken buluyordum. Ruhumun sıkıştığını hissediyordum dört duvar arasında. Haykırmak istedim içimde tuttuğum onca şeye ama çıkaramadım bile sesimi.

Uzaklaşmak istedim evimden.Üzerime bir ceket alıp o an çamurdan kirlendiğini farkettiğim postallarımı ayaklarıma geçirerek,kapıyı çekip çıktım evden. Asansörün son katta olduğunu farkedince beklemeyip hızlıca inmeye başladım merdivenleri. Dış kapıdan çıktığımda havanın soğukluğu, yüzüme sert bir tokat atarcasına çarptı. Vücudumun gerildiğini hissettim.Tüylerim diken diken olmuştu.Acaba geri dönüp üzerime kalın bir şey alsam mı diye geçirdim içimden ama sonra vazgeçtim. Dönmek istemiyordum.Koşmaya başladım hızlıca.Yağan yağmurdan yerler ıslaktı.Koşarken bazı su birikintilerine batıp çıkıyordum.Uzun bir süre koşup bilmediğim sokaklara saptım. Öyle çok koşmuştum ki, sanki durmayı unutmuştum. Sonunda nefesimin kesildiğini farkederek durup etrafıma baktım. Kaybolmuşum…Hiç bilmediğim bir sokakta bulmuşum kendimi. Öylece, bir başıma.    

 Etrafta kimsecikler yoktu. İçimde garip bir his,bir korku. Kimden kaçıyordum? Düşüncelerim, endişelerim mi beni böyle delicesine koşturmuştu. Yoksa sadece kendimden mi kaçıyordum ? Yorulmuştum… Nemi geçmemiş bir bankın sırtına yasladım kendimi. İşte, yitirdim bütün taşlarımı darmadağınığım. Bir kum tanesi, bir taş gibi dinlenmek, olduğum yerde kalmak istiyordum.

Yağmur çiselemeye, hafiften hızlanmaya başlamıştı. Yanıyordu gözlerim. Yanmak neydi bilemedim…Hissediyorum gözlerim doluyor. Soğuktan mı? Yoksa hissettiklerimden mi bilemiyorum. Dayanamadım ağlamaya başladım. İçimde tuttuğum ne varsa gözyaşlarımla birlikte akıyordu sanki. Tane tane düşen yağmur damlaları gözyaşlarıma karışıp çenemden aşağı düşüyordu. Acaba gözyaşlarıma karışan bu yağmur acılarımı da söndürebilir miydi?

avatar

Yazar Berna Acer

Selçuk Üniversitesi - Sosyoloji

İlgi Alanlarım: Psikanaliz, sosyoloji, biraz felsefe az biraz da sanat

blank

Şov Bizinıs ve Düşmanları

blank

Hazarlarda Yahudilik