in

Tarihi Kişilikler Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

    Tarihte büyük etki oluşturan kişilerin yaşamları da, sahip oldukları şöhret kadar ilginç oluyor. İşte tarihte yer almış ünlü kişilerle ilgili 10 ilginç bilgi…

1. Rahibe Teresa

     Görsel: pinterest

     1979’da çalışmalarından ötürü Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan Rahibe Teresa, adıyla iyiliği, nezaketi ve cömertliği çağrıştırıyor. Ancak, geçmişte hastalarının bakımında “Kabus Felsefesini” benimsemesi nedeniyle birçok eleştiri de almıştır (Kabus Felsefesi, bir kişiye verilebilecek en büyük hediyenin Mesih’in ıstırabına katılması olduğu inancıdır). Koyu bir Katolik olan Rahibe Teresa, bu inancı yüzünden ciddi şekilde hasta ya da yaralı olan kişilere ağrı kesici vermeyi reddetti ve yaralarının açık kalmasını istedi.

     Ayrıca, yardımcılarının da tamamen eğitimsiz olmasını istedi çünkü Tanrı’nın zayıf ve cahilleri güçlendireceğine inanıyordu. Böylece iğneler sıklıkla yeniden kullanıldı ve hijyene gereken önem verilmedi. Bunun sonucunda tedavi olup iyileşebilecek hastaların dahi neredeyse tamamı vefat etti. Hayatta kalanlar da yanlış muameleler sonucu kalıcı hasarlar ile yaşamlarını sürdürdü.

2. Alexander Graham Bell

GÖRSEL: PİNTEREST

     Telefonu icat etmesi sebebiyle neredeyse herkesin tanıdığı Graham Bell, aslında sağır karşıtı bir aktivistti. Aynı zamanda öjeni savunucusuydu (engelli insanların kusurlu olduğu ve insan gen havuzunu “kirletmesine” izin verilmemesi gerektiği fikri).

     Bell’e göre, sağır insanlar “sıradan” olan toplumu tehdit ediyordu ve topluma karışmamaları gerekiyordu. Sırf bu düşüncesi yüzünden işaret dilinin yasaklanmasına, sağır öğretmenlerin okullardan atılmasına ve sağır bireylerin evliliklerinin yasaklanmasına bile destek verdi. En korkunç olanı ise, sağır insanların kısırlaştırılmasından yana olmasıydı. Tüm bunlar sayesinde sağır kültürünü yok etmeyi ve işitme kaybı olanları barındırmayı reddeden bir toplum oluşmasını amaçlıyordu.

3. Nicola Tesla

     Görsel: Pinterest

    Günümüzde bilimle ilgilenen herkesin büyük hayranlık duyduğu; radyo, bilgisayar ve radar gibi birçok icadın mucidi olan Tesla, obsesif kompülsif bozukluk hastalığına sahipti. Bu durum yüzünden pis ve mikroplu olduğunu düşündüğü şeylere ve yuvarlak şekilli nesnelere dokunmazdı.

     Aynı zamanda üç ve üçün katlarına oldukça takıntılıydı. Bir binaya girmeden etrafında üç kez dönüyor ve her yemekte on sekiz adet peçete kullanıyordu.

4. Ulysses L. Grant

görsel: pinterest

Amerika Birleşik Devletleri’nin 18. Başkanı olan Ulysses S. Grant, ABD’de köleliği sona erdirerek yıllarca halkın kahramanı oldu. Grant, gerçekten de köleliğin kötü olduğuna inandı ve onu sona erdirmek için çalıştı; fakat içinden hâlâ beyaz üstünlüğünü savunuyordu.

     Farklı ırklardan insanların asla barış içinde bir arada yaşayamayacağına inanıyordu ve bu nedenle köleleri serbest bıraktıktan sonra tüm siyahları izole olacakları bir adaya göndermenin planlarını yaptı. Bu planı gerçekleştirmek için Karayip adası Santo Domingo’ya, eski kölelerin orada kalmasına izin verilmesi karşılığında 1.5 milyon dolar ödeme yapmayı teklif etti. Teklif korkutucu bir destek kazanmıştı, ancak neyse ki son anda bu olay gerçekleşmedi.

5. Charles Dickens

görsel: pinterest

İki Şehrin Hikayesi, Oliver Twist ve A Christmas Carol gibi dünyaca ünlü hikayelerin yazarı olan Charles Dickens’ın, sinir bozucu “şakalara” düşkün olduğu biliniyordu. Dickens, kendi icat ettiği bir dilde konuşurdu ve sokakta yabancılara tuhaf bilmeceler sorardı.

     Hatta anlatılanlara göre, bir keresinde bir yolculuk sırasında rastgele bir genç kadını yakalayıp suya sürükledi ve onu öldürmekle tehdit etti. Ona aşık olduğunu ve ikisinin birlikte boğulması gerektiğini söyledi.

6. Empedokles

görsel: pinterest

     M.Ö. 4. yüzyılda yaşayan Yunan filozof Empedokles, ışığın belirli bir hızla gittiği, Dünya’nın küre şeklinde olduğu ve havanın da bir madde olduğu gibi keşiflere sahipmiş. Bunun birlikte Empedokles, kendisinin tanrı olduğuna inanırmış ve bunu kanıtlamak için de Etna Yanardağı’na atlamış.

7. Salvador Dali

görsel: pinterest

     Çılgın ve gösterişli kişiliğiyle tanınan ressam Salvador Dali, içine şeytan kaçtığına inanıyormuş. Hatta 1947 yılında, üzerinde şeytan çıkarma ayini gerçekleştirmesi için bir rahip tutmuş ve ona karşılığında kendi yaptığı bir çarmıh heykeli hediye etmiş.

8. Charles Lindbergh

görsel: Britannica

     Amerikalı havacı Charles Lindbergh, Atlantik boyunca 1927 tarihli meşhur aktarmasız uçuşuyla tarih yazdı. Bu dünyada ilk kez yaşanan olay, Lindbergh’i anında ünlü yaptı. Lindbergh, bu ün sayesinde oldukça karmaşık ve uç bir hayat yaşadı.

     Lindbergh’in dünyanın çok uzak yerlerinde metreslerivardı. Karısı Anne ile olmadığı zamanlarda ya sekreteri Valeska ya da Münih’teki iki kız kardeşten biriyle vakit geçirirdi. Bu işler, hepsinden çocuk sahibi olmasına yetecek kadar uzun sürdü. Lindbergh, diğerleri hakkında hiçbir şey bilmeyen toplam üç aileye sahipti. Gayri meşru ailelerini yılda birkaç kez ziyaret eder, birkaç gün kalır, onlara iyi vakit geçirir ve sonra kelimenin tam anlamıyla tekrar ortalıktan kaybolurdu. Çocukları onu sadece sahte bir adla tanıyordu.

9. Büyük İskender

görsel: pinterest

İskender, 32 yaşında öldüğünde cenazesi Memfis’e ve sonrasında da İskenderiye’ye götürüldü. Bu 6 gün boyunca vücudu ne soğudu ne de çürüdü. Böyle bir durum ölü bir adam için imkansızdı. Bundan dolayı da Büyük İskender’in Guillain-Barré sendromuna yakalandığı yani felç geçirdiği ama zihninin açık olduğu düşünülüyor.

10. James Watson

görsel: pinterest

     DNA’nın keşfinde büyük rol oynayan ve bunun için Nobel Ödülü’ne layık görülen Watson, zencilerin doğası gereği, beyaz insanlardan daha az zeki olduklarını düşünüyordu.

Kapak Görseli: Unsplash

Kaynak

avatar

Yazar Sena Bayrak

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 4. Sınıf Lisans Öğrencisi.
Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Topluluğu Başkan Yardımcısı.

blank

XV ve XVI. Yüzyıllardaki Coğrafi Keşifler – II

blank

Yalan, Manipülasyon ve “Duping Delight”