in

Biden-Harris Yönetimi: ABD’de Temiz Bir Sayfa

Kasım ayına hızlı bir giriş yapan ABD, yaklaşık bir hafta süren uzun soluklu ve yorucu bir seçim sürecinin sonunda Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ı Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı, ve Kamala Harris’i 49. Başkan Yardımcısı seçti. Kaotik ve fazlasıyla partizan bir atmosferde gerçekleşen bu seçimin sonuçlarını kabul etmekte oldukça direnen Başkan Donald Trump da kasım sonu itibariyle Joe Biden’ın seçimi kazandığını kabul ettiğini açıkladı. Fakat iki taraf için de yorucu geçen bu süreç aslında Biden-Harris yönetimi için daha yeni başlıyordu. Biden-Harris yönetimi, Aralık ayı itibariyle olası kabine ve danışman üyelerini teker teker halka açıklamaya başladı. Danışmanlarını başka bir yazıya bıraktığım bu serinin ilk kısmında gelin bu açıklanan kabine üyelerini yakından tanıyalım.

Savunma Bakanı – Secretary of Defense

General Lloyd J. Austin III

Emekli General Austin, 67, ABD’nin Irak’taki gücünün komutanlığını yapmış ve senelerdir Pentagon’da sözü geçen etkili bir asker. General Austin aynı zamanda Birleşik Devletler Merkez Komutanlığı’nın Başkomutanlığını yapmış tek Afrika kökenli Amerikan olma unvanına da sahip. Biden’a Temsilciler Meclisi’nin Afrikan-Amerikan grubu tarafından, kabineye daha fazla Afrikan-Amerikan aday göstermesi yönünde uygulanan pasif baskı da General Austin’in nominasyonunda oldukça etkili bir faktör. Askeri başarılarının aksine, politik haritada pek görünmeyen, görevi dışında başka siyasi alanlarda etkisi olmayan bir isim General Austin. Bu bağlamda bazı uzmanlar General Austin’in, Biden’ın daha izole ve yumuşatılmış bir savunma politikası isteğine hizmet edecek bir isim olduğunu dile getiriyor. Bazı uzmanlar ise bu nominasyonu, emekli bir generalin Savunma Bakanı olmasının bakanlığın sivil unsurlarını zedeleyeciğini düşündükleri için eleştiriyor.

Dışişleri Bakanı – Secretary of State 

Antony J. Blinken

Trump yönetimi’nin “Önce Amerika” politikası sebebiyle gittikçe işlevini ve amacını yitiren ve uluslararası liderlerle ilişkileri körelen Dışişleri Bakanlığı’nı yeniden ayağa kaldırmak Joe Biden’ın ilk amaçlarından biri olarak tanımlanıyor. Blinken, 58, uluslararası ilişkiler alanına yıllarını vermiş, oldukça tecrübeli bir diplomat. Daha önce de bakanlık bünyesinde iki görevde bulunan ve bunlardan biri de Obama yönetimi altında Dışişleri Bakanı Vekilliği olan bir isim. Biden bu kalifikasyonlara sahip Blinken’ı, işten çıkarmaların ve istifaların havada uçuştuğu bir Dışişleri Bakanlığı’nı devralması ve uluslararası sahada hem Amerika’nın çıkarlarını koruyan hem de sağlıklı müzakereler gerçekleştiren bir bakan olması için nomine ediyor. 

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı – Secretary of Health and Human Services

Xavier Becerra

Xavier Becerra, 62, Biden’ın merkez demokrat ve kendisinin daha çok sol eğilimli bir devlet adamı olması sebebiyle Demokrat Parti’deki bazı üyeler tarafından sürpriz bir seçim olarak karşılandı. Becerra, şu anda Kaliforniya eyaletinin Başsavıcılığı görevini yürüten ve 1993-2017 yılları arasında da Kaliforniya’nın 20. Kongre Bölgesi’nin temsilciliğini yapmış tecrübeli bir siyasetçi. Merkez demokratlardan farklı olarak Becerra, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi hakkında gayet açık sözlü, bu amaç doğrultusunda başsavcı olarak da birçok dava ikame etmiş ve aynı zamanda göreve alınırsa bu bakanlık görevini yürütmüş olan ilk Latino olacak bir isim. Birleşik Devletler’in bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisiyle verdiği mücadelenin nasıl ilerleyeceği konusunda kilit bir görevi olacak bu bakanlık için Becerra, halihazırda bulunan sağlık politikalarını geliştirme konusundaki kararlılığıyla kendini kanıtlamış biri olarak halk arasında güvenilir bir aday olarak görülüyor.

İç Güvenlik Bakanı – Secretary of Homeland Security

Alejandro N. Mayorkas

Son yıllarda Başkan Trump’ın bolca eleştirilen ve skandallarla dolu göçmenlik politikalarıyla gündeme gelen İç Güvenlik Bakanlığı’na yeniden yön vermek için Biden, Alejandro N. Mayorkas’ı nomine etti. Mayorkas, 61, geçmişte İç Güvenlik Bakanı Vekilliği ve yine bakanlık bünyesinde Yasal Göçmenlik Bürosu Direktörlüğü yapmış olan alanında en tecrübeli adaylardan biri. Eğer nominasyonu kesinleşirse bu görevi yürütecek ilk Latino ve ilk göçmen olmakla birlikte, göçmenlik konusunda Trump yönetimi altında geliştirilen sıkı ve bazen insan haklarına aykırı denilebilecek nitelikteki politikaları yumuşatması beklenecek. 

İskan ve Kentsel Kalkınma Bakanı – Secretary of Housing and Urban Development

Marcia L. Fudge

Ohio eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi olan Fudge, 68, Temsilciler Meclisinde yoksullukla mücadele ajandası olan birçok komitede yer almış; kendini gelişmemiş ve imkansızlıklarla dolu kitlelerin yaşam şartlarını iyileştirmeye adamış bir siyasetçi. Biden’ın bu seçimi, Fudge’ın bazı destekleyicilerinden tepki alan bir nominasyon; çünkü birçok Temsilciler Meclisi üyesi Fudge’ı Tarım Bakanlığı koltuğunda görmek ve bakanlığın odağını tarımdan açlığa çevirmesi için Fudge’ı destekliyordu. Yine de Fudge, bu tepkilerin üzerine bu yönetime hangi görevle olursa olsun yardımcı olmaktan gurur duyduğunu belirterek kendi istekliliği hakkında da şüpheleri eritti ve güvenleri tazeledi. 

Tarım Bakanı – Secretary of Agriculture

Tom Vilsack

Biden’ın Tom Vilsack seçimi, Tarım Bakanı pozisyonu için kulislerde hep konuşulan ve beklenen bir nominasyondu. Vilsack, 69, daha önce Barack Obama’nın kabinesinde 8 yıl boyunca Tarım Bakanlığı yapmış, alanında en güvenilir isimlerden biri. Aynı zamanda önemli bir kırsal tarım eyaleti olan Iowa’nın Valiliği görevini de sürdürmüş bir siyasetçi. Biden’ın bu seçiminden memnun olmayan Temsilciler Meclisi Afrikan-Amerikan Grubu, Tarım Bakanlığı’nın ajandasını tarımdan yoksulluk ve açlığa çekmek istediklerini, ve bunun özellikle azınlıkların çoğunlukta olduğu kırsal bölgelerde yapılması gerektiğini öncelikli gördükleri için Vilsack gibi bir Beyaz Amerikalıyı bu görevde görmek istemiyordu. Fakat Biden, ne kadar azınlıkların başkanı olduğunu diğer seçimlerinde gösterdiyse, bu seçiminde de hala Beyaz, banliyöde yaşayan Amerikalıların da başkanı olduğunu hatırlattı.

Gazi İlişkileri Bakanı – Secretary of Veterans Affairs 

Denis McDonough

Denis McDonough, 51, Obama-Biden yönetiminde Beyaz Saray Özel Kalemliği, Ulusal Güvenlik Danışmanı Vekilliği, Ulusal Güvenlik Konseyi Özel Kalemliği görevlerini başarıyla sürdürmüş çok tecrübeli ve etkili bir siyasetçi. Bütün bu görevleri süresince Joe Biden ile de sıkı bir diyalog geliştirmiş ve onun güvenini kazanmış bir aday. McDonough, Ulusal Güvenlik departmanında çeşitli görevlerde bulunurken sık sık Afganistan ve Irak gazilerini bizzat sahada ziyaret etmiş, aynı zamanda gazi aileleriyle de bolca ilgilenmiş bir isim. Bir önceki Gazi İlişkileri Bakanı Robert A. McDonald ile de gazilerin sağlık hizmetlerine ulaşma imkanlarını geliştirmek üzerine çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir. 

Hazine Bakanı – Secretary of Treasury 

Janet L. Yellen

Bütün dünyada olduğu gibi ABD’de de Koronavirüs pandemisinin negatif etkilerinin en çok gözlendiği ikinci departman sağlıktan sonra ekonomi oldu. Böyle bir kriz anında da hem güncel hem de pandemi sonrası dönemin ekonomik kalkınması için Biden, Birleşik Devletler’de güvenilen bir isim olan eski ABD Merkez Bankası Başkanı Janet L. Yellen’ı nomine etti. Yellen aynı zamanda, eğer nominasyonu kabul edilirse, Hazine Bakanlığı’nın 231 yıllık tarihindeki ilk kadın bakanı olacak. Yellen’ın pandemi sonrası ekonomiyi kalkındırması için Demokratların progresif kanadına kıyasla daha yumuşak ve Senato’da Cumhuriyetçiler tarafından da daha ılımlı karşılanacak politikalar izlemesi bekleniyor.

Hala birçok açıklanmayan kabine ve danışman pozisyonları beklenirken Biden-Harris yönetiminin şu ana kadar açıklanan pozisyonlarıyla bile Trump yönetiminden daha kapsayıcı ve dahiliyeci bir kabine ve danışman kadrosu oluşturacağı öngörülüyor.

Vox Populis olarak yakından takip ettiğimiz ABD Başkanlık Geçiş Dönemi ile ilgili yazılarımızın devamı gelecek, takipte kalın!

KAYNAKÇA

The New York Times

Present

Wall Street Journal

Biden-Harris Transition

avatar

Yazar Şebnem Yaren

Boğaziçi Üniversitesinde eğitim hayatımı devam ettirirken siyasetten popüler kültüre, ekonomiden sanat dünyasına kadar ilgimi çeken konular hakkında burada fikir belirtiyorum

blank

Asur Ticaret Kolonileri

blank

Nedir bu ASMR?