in

Neler Olmuştu: 24 Kasım

Yıl 2015

Havanın basık ve yağmurlu olduğu klasik Kasım günlerinden biriydi. Saat 10.55’te Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’nın web sitesinden bir basın açıklaması yayınlandı. Soğuk duş etkisi yaratan bu açıklamada Soğuk Savaş sonrasında ilk defa bir NATO üyesi ülke doğrudan Rus savaş uçağını düşürmüştü.

 Görsel: www.tsk.tr

Perde Arkası

2012 yılının Haziran aylarında HvKK’lerine ait olan RF-4E Phantom keşif uçağı Malatya’da bulunan 7. Ana Jet Üssü’nden rutin devriye ve keşif faaliyetleri için ayrıldı. Kalkışından yaklaşık 1 saat sonra F4 ile irtibat kesildi. Daha sonra bölgeye arama ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Arama kurtarma ekibinin faaliyetleri sonucunda Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ve Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan naaşlarına ulaşıldı. Bu olayın perde arkasında ise Suriye Hava Kuvvetlerinde yüzbaşı olarak görev yapan bir eğitmen pilot, eğitim için uçuşa geçtikten bir süre sonra Ürdün’e inerek sığınma talebi istedi. Bunun üzerine Suriye’deki tüm askeri uçaklara uçuş yasağı getirildi. Suriye’deki yetkililerin, bu kaçışın Türk istihbaratı tarafından yapıldığı görüşündeydiler.

                                                                            Görsel: umutoran.com

Kızışma

24 Kasım 2015 tarihinin sabah saatlerinde milliyeti belli olmayan bir savaş uçağı Türk Hava Sahasını ihlal etti. Bu durum sonrasında bölgede devriye atan Türk Hava Kuvvetlerine ait iki F-16 tipi savaş uçağı tarafından milliyeti belli olmayan savaş uçağı düşürüldü. 10.55’te Genelkurmay’ın sitesindeki basın açıklamasında ‘’Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.’’ ifadesi yer aldı. Düşürülen uçaktaki 2 pilottan birisi muhaliflerin ateş açmasıyla, Suriye Türkmen Ordusunun kontrolündeki Türkmen Dağı’na cesedi bulundu. Diğer pilot ise Kürt Dağı’na iniş yaptı. Türkmenlere yakalanmadan Suriye Hava Üssüne gitti. Suriye Türkmen Ordusunun komutanları tarafından yapılan açıklama ise 2 pilotunda açılan atış sonrası öldüğü yönündeydi.

Görsel: Anadolu Ajansı

Tepkiler

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hava sahasının ihlal edilmesi sonucunda angajman kuralları gereği müdahalede bulunulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca sadece Rusya’ya değil başka ülkelerin Türk Hava Sahasını ihlal etmesi durumunda aynı müdahalede bulunacağını söyledi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise AKP Grup Toplantısında ‘’Vurma emrinin ben verdim’’ dedikten sonra ‘’ Angajman kurallarının Rusya dahil tüm dünya tarafından bilindiğini, son hadisede ikazlara rağmen Rus makamlarınca dikkate alınmadığını ve gerekli tedbirleri bu yüzden almaları gerektiğini” söyledi. Aynı zamanda “Bayırbucak bölgesinde IŞİD unsurlarının bulunmadığını ve bölgedeki masum halka yapılan saldırılara göz yumamayacaklarını” belirtti.

Rus Devlet Başkanı Putin, sırtımızdan bıçaklandık diyerek Rus uçağının Türkiye için tehdit oluşturmadığını, düşürülen uçağın Suriye-Türkiye sınırından 4 km uzaklıkta olduğunu söyledi. Rusya Başbakanı Medvedev, “Rus uçağının düşürülmesinin Rusya ve NATO arasındaki gerilimin artmasına neden olduğunu” belirtti.

NATO Genel Sekreteri ise ‘’ellerindeki verilerin Rus savaş uçağının Türkiye sınırını ihlal ettiği, buna bağlı olarak da angajman kuralları çerçevesinde müdahale ettiği yönünde’’ açıklamada bulundu. Dönemin ABD Başkanı Obama ise ‘’Türkiye’nin kendini savunmaya hakkı var’’ açıklamasında bulundu.

Görsel: tasnimnews.com

Soğuk Rüzgar 

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından 2 ülke arasındaki gerginliği had safhaya yükseldi. Rus Genelkurmay Sözcüsü, Suriye’deki faaliyetlerine devam edileceğini, Lazkiye’deki Suriye Hava Üssüne S-400 hava savunma sistemlerinin kurulması yönünde karar aldıklarını açıkladı. Rusya Başbakanı Medvedev ise iki ülke arasındaki tüm ekonomik anlaşmaların iptal olabileceğini, gıda ithalatı yönünde kısıtlamalar olabileceğini söyledi. Ayrıca o dönemde Rusya tarafından Türkiye’ye tur satışları askıya alındı.

Türkiye ise sınırdaki güvenlik seviyesini artırdı. Savaş uçaklarının daha fazla devriye atmasını, sınıra  asker getirilmesini sağladı. Türkiye bu durumu ‘’takviye’’ olarak nitelendirildi. Bu olaydan yaklaşık 7 ay sonra düşürülen Rus uçağının FETÖ yapılanmasına ait pilotların yaptığı anlaşıldı. 

Akıllarda Türk savaş uçaklarının hava ihlali gerekçesiyle Rus savaş pilotlarına telsizden yapmış olduğu ikaz kaldı.

 

-The unknown air traffic position to humaynim 020 Radial 26 Miles. This is Turkish Air Force speaking on guard you are aproaching Turkish Air Space change your heading south immediately

Kaynakça

 

 

AA

Aljazeera News

www.tsk.tr

CNN Türk

 

Kapak Görseli: NTV
avatar

Yazar Talha Tekin

biraz NBA biraz tarih azıcık ucundan da militarizm

blank

Yalan, Manipülasyon ve “Duping Delight”

blank

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Bize Ne Anlatıyor?