in

A’dan Z’ye Birleşik Krallık’ın Popüler Kültürüne Dair Her Şey-1

A

The Archers: 1951’den günümüze yayınlanmış 19,200 bölümü ile dünyanın en uzun soluku dizisi. BBC Radio 4’te yayınlanan dizi, İngiltere’nin kırsal hayatını; Ambridge adlı hayali bir köydeki karakterlerin gündelik yaşantılarına, aşk ve aile ilişkilerine odaklanarak anlatıyor. 5 milyonu aşkın dinleyicisi ile The Archers, her ne kadar ülke çiftçilerini eğitmek amacıyla başlamış olsa da zamanla İngiliz popular kültüründe önemli bir yere yerleşmiş. Dizi, pandemiye rağmen hala devam etmekte. İlgilenenler, erişime açık olan bölümlere buradan ulaşabilir.

B

Bank Holiday: İngiltere’de bankaların kapalı olduğu günlere ithafen resmi tatillere verilen isim. Bu tatillerin tarihine baktığımızda ise gün sayısı oldukça çalkantılı. Çoğu, bir koruyucu azizin günü olan tatil sayısı, 1834’e kadar yılda 33 güne kadar çıkmış fakat aynı sene 19. yüzyılın acımasız çalışma koşulları ile birlikte sadece 4’e inmiş. Takip eden 37 yıl boyunca tek resmi tatil günü Pazar günü olsa da, 1871 yılında çıkan yasa ile Banka tatilleri resmi olarak belirlenmiş. Günümüzde ise tatiller İngiltere’nin farklı bölgelerine göre değişse de Noel, Noel’in ertesi günü (Boxing Day), Paskalyadan önceki Cuma (Good Friday) gibi günler ülke çapında kutlanmakta.

BBC (British Broadcasting Corporation): 1922 yılında kraliyet ve hükumetin ortak anlaşması ile kurulan dünyanın ilk ve en büyük resmi yayın organı. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz halkının bütünleşmesinde önemli rol oynadı. Doctor Who, Sherlock, Yes Minister gibi birçok kült diziye imza attı. BBC, günümüzde 10 ulusal kanal, 10 radyo kanalı, internet yayını (BBC 3) ve birçok yerel kanalda yayın yapmakta.

The Beatles: Sadece İngiltere’nin değil, dünyanın müzik tarihine damgasını vurmuş efsane Rock/Pop grubu. 1960’ta Liverpool’da John Lennon, Paul McCartney, George Harrison and Ringo Starr tarafından kurulan grup; dağıldığı 1970 yılına kadar 200’den fazla şarkı kaydetti ve 200 milyondan fazla dinleyiciye ulaştı, 7 Grammy aldı. Çıkış albümleri olan Please Please Me (1963), 30 hafta boyunca Billboard Hot 100’ün zirvesinde kaldı. Fakat the Beatles, sadece 60 kuşağı için değil, günümüz gençliği içinde de hala ikon durumunda. Grubun müziği sadece 2019 yılında Spotify’da 1,7 milyar kez çalınmış.

The Beatles’ın son konserinden.
Görsel: mental floss

Big Ben: Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. Aslında saatin içindeki çanının adı olan Big Ben, zamanla saatin adı olarak bilinir olmuş. Tamamlandığı yıl olan 1859’da dünyanın en büyük saat kulesiydi. İngiltere’nin ve parlamenter demokrasinin simgesi haline gelen yapı, 1987’den beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almakta. 2008’de yapılan bir ankete göre ülkenin en popüler noktası olan saat kulesi, yeni yıl kutlamalarının merkezi konumunda.

Beefeater: İsmini Londra Kulesi’ni koruyan muhafızlardan alan cin markası. 19. Yüzyılda üretimine başlanan içkinin birçok ödülü bulunmakta.

Bowler (Melon) Şapka: 1849’da Londralı Thomas ve William Bowler tarafından üretilen, at üzerinde başı korumayı amaçlayan şapka. Başta İngiliz ve Amerikan işçi sınıfı içinde kullanılsa da 20. yüzyılda genelde iş insanlarının kullandığı bir aksesuar olmuştur. İngiltere’de hala kadın polisler bu şapkayı takmaktadır.

C

Changing the Guard: Buckingham Sarayı ve Windsor Kalesi’nde, askeri bando eşliğinde yapılan muhafız değişimi. Gün aşırı yapılan tören, her yıl milyonlarca turist tarafından izlenmekte.

görsel: royal.uk

Cheese Rolling:  Her yıl Cooper Tepesi, güney batı İngiltere’de yapılan, başta kulağa oldukça tuhaf gelen bir tür spor. Tepeden aşağı yaklaşık 4 kiloluk (9 pound) bir peynir tekerleği atılıyor ve dünyanın her yerinden gelen sporcular peynirin peşinden yuvarlanıyor. 15. Yüzyılda ilk ortaya çıktığında amaç peyniri yakalamak olsa da, güvenlik gerekçeleri nedeniyle 2013’ten beri peynirin bir replikası kullanılmaya başlanmış.

Cider: Meyveyi fermante etmekle oluşan çoğunlukla elmadan yapılan alkollü bir içki. Sadece İngiltere’de değil, Hindistan, Avustralya gibi İngiliz milletler topluluğunun diğer ülkelerinde de oldukça meşhur. Biraya benzetilse de aslında arpa ve şerbetçiotu gibi birada olması gereken temel şeyler bulunmamakta bu yüzden fermantasyon dışında pek de ortak yanı yok.

Coronation Street: 1960’tan beri haftanın 6 günü yayınlanan TV dizisi.  Manchester’da Weatherfield adlı hayali bir şehrin “Coronation Sokağı’nda” geçen dizi, işçi sınıfı yapımlarının klasik örneklerinden. Dünyanın en uzun soluklu TV dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dizinin, geçtiğimiz şubat ayında 10.000. bölümü yayınlandı.

Cricket: Tarihi 16. Yüzyılın sonuna dayanan, başlangıçta bir çocuk oyunu olarak ortaya çıkmış raket ve topla oynanan bir takım oyunu.

D

Daffodil (Nergis çiçeği): Galler’in sembol çiçeği.Bu güzel sari çiçek aynı zamanda ülkenin koruyucu azizi David’in günü olan 1 Mart civarında açıyor.

görsel:walesonlıne.co.uk

Doctor Who: 1963 yılından beri yayınlanan BBC’nin kült bilim kurgu dizisi. Hayatta kalan son zaman lordu olan Doktor’un zaman ve mekanda her yere gidebilen uzay gemisi TARDİS -mavi bir telefon kulübesi- ile yaptığı yolculuklar ve maceralarına odaklanan dizinin şu anki doktorunu ise ilk defa bir kadın, Jodie Whittaker oynamakta.11. Doktor ve yol arkadaşı amy.

görsel: the atlantıc

Kaynakça

  1. BBC
  2. Wikipedia
  3. Mental Floss
  4. telegraph.co.uk
  5. walesonline.co.uk
 
avatar

Yazar Ceren Özgün

1998 Kadıköy doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okuyorum, son sınıfım. Bir yandan da İngiliz Edebiyatı bölümünde yan dal yapıyorum.

blank

Formula 1 Dosyası: Evrim

blank

TENET: Anlamaya Çalıştık Hissedemedik