in

Buckingham Sarayı’na konuk oluyoruz!

 Westminster’da yer alan Britanya Kraliyet Ailesi’nin ikametgahı olan Buckingham Sarayı’nın ve kraliyet ailesinin elbette bilinmeyen birçok yönü var. Bu yazımızda bunları derledik. Keyifli okumalar…

   1-) Buckingham’da nöbet

Buckingham Sarayı’nın önünde nöbet tutan muhafız sayısı eğer 2 ise kraliçenin o an sarayda olmadığı, muhafız sayısı eğer 4 ise  sarayda olduğu anlamına gelir.

Görsel: unsplash.com/@robertoc95

   2-) Buckingham önceden dutluktu!

Buckingham’ın bulunduğu alan daha öncelerinde ipek yetiştiriciliği için kullanılan bir alan yani dutluktu. Daha sonra 1698 yılında Buckingham Dükü John Sheffield tarafından alınıp yeni bir konut yaptırılmış ve son olarak 1762 yılında Kral George III’ün karısı Kraliçe Charlotte ve çocukları için burayı satın almasıyla beraber kraliyet ailesinin ikametgahı haline gelmiştir. 
Görsel: unsplash.com/@jeancarloemer

   3-) Kraliçe yılda iki defa doğum günü kutlar!

Kraliçe II. Elizabeth 21 Nisan 1926 günü dünyaya geldi. Resmi olan doğum günü ise genellikle Haziran’ın ikinci Cumartesi günü kutlanıyor. Gerçekte doğum gününü ailesiyle birlikte geçiren Kraliçe Elizabeth, ancak resmi doğum günü geçit töreni ve halkın katılımıyla kutlanır.
Görsel: theroyaluk.com

   4-) Kraliçe Elizabeth’in olağanüstü hakları vardır

Kraliçe Elizabeth dünyada pasaportsuz seyahat edebilen tek kişidir. Birleşik Krallık’ta pasaportlar “majesteleri” adına verilir ve bu yüzden Kraliçe Elizabeth’in pasaportu yoktur. Aynı zamanda sahibi olduğu araçlar plakasız olabilir ve ehliyete de ihtiyacı yoktur.
 Görsel: The Sun/Jım Bennett

    5-) Soyu korumak çok önemli!

Aynı anda iki kraliyet varisi seyahat edemez. Bu kraliyet soyunun devam edebilmesi için ailenin uyması gereken zorunlu kurallarından sadece birisi.
Görsel: Tım Rooke

   6-) Deniz ürünleri yasak!

Kraliyet ailesi üyeleri seyahat esnasında deniz ürünleri bilhassa kabuklu olanları herhangi bir rahatsızlığa tedbiren tüketemezler. 

 Görsel: unsplash.com/@anoush

 7-) 8 yaş sınırı!

Kraliyet ailesi çocukları 8 yaşına gelene kadar pantolon giymezler. Bu gelenekleri çok eskiye dayanıyor.

Görsel: SplashNews.com

 😎 Kraliçe Elizabeth bir çikolata hayranı!

Kraliçe Elizabeth çikolatayı fazlasıyla seviyor. Özellikle bitter çikolatayı tercih ediyor. Kraliyet yemeğinden sonra tüketmekten zevk alır. Bunların dışında çilek ve havuç sevdiği de ayrıca bir gerçek.

 Görsel: unsplash.com/@charıssek

 9-) Sarımsaktan hiç hoşlanmaz!

Kraliçe Elizabeth sarımsak tadı ve kokusundan adeta nefret eder. Bu yüzden tükettiği öğünler de sarımsak bulunmaz.

   10-) Ayakkabı bağcıklarını ütüleyen çalışanı var!

Prens Charles’ın ayakkabı bağcıklarını ütüleyen bir çalışanı var. Ayrıca gardırobunu korumakla görevli üç çalışanı var.

Görsel: unsplash.com/@photostockedıtor

11-) Kraliyet ailesinin yasaklı kelimeleri vardır!

Kraliyet ailesinin eğer bir ferdiyseniz 8 yasak kelimeniz vardır. İşte o 8 kelime şunlardır: tuvalet, afedersiniz, salon, parfüm, lüks, çay, anne ve baba.

 Görsel: generatıonalassets.com

 12-) Hobilere önem verilir

Prens William ve Prens Harry polo oynamaktan zevk alırlar. Prens Charles ise bahçe işleriyle uğraşmaktan keyif alır. Kate Middleton ve Prens Andrew fotoğrafçılıkla uğraşmaktan, Prens Philip ise balıkçılıkla uğraşmaktan hoşlanır. Son olarak Kraliçe Elizabeth ise at yetiştiriciliğine ve güvercinlere meraklıdır.

 Görsel: ınstagram.com/kensıngtonroyal

 13-) Diyelim ki Kraliçe Elizabeth ile kendinizi yüz yüze buldunuzNasıl hitap ederdiniz?

Evet, bunun cevabı belli. Öncelikle sakin kalmalı ve kraliyet ailesinin görgü kurallarını göz önünde bulundurmalısınız. İngiltere’nin resmi turizm ofisi VisitBritain’de bir halkla ilişkiler yöneticisi olan Rachel Kelly’ye göre, Kraliçe Elizabeth’e her zaman “Majesteleri” demelisiniz. İlk referanstan sonra, Kraliçe ile konuşurken basitçe “hanımefendi” diye hitap edebilirsiniz.

 Görsel: france24.com/Steve Parsons (Reuters)

 14-) Monarşinin koruyucuları!

Londra Kulesi’nde ikamet eden bu 6 kuzgun tacın, monarşinin ve Britanya’nın koruyucusu olduğuna inanılıyor. Özel olarak onlara hizmet edilmekte ve hatta korunmakta. Buna bizzat Kral II. Charles büyük önem vermiş. Hatta 1944 Temmuz tarihlerinde Britanya’ya, İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılan hava saldırılarında kuzgunlar sığınıklara götürülmüş. Bunlardan sadece bir tanesi bombalamayı canlı atlatmış. Sonuç olarak, Başbakan Sir Winston Churchill, daha fazla  kuzgun getirilmesi için emir vermiş ve ardından böylece sürü bir kez daha altıya tamamlanmıştır.

Görsel: hıdden-london.com

   15-) Kraliçe özellikle renkli giyinmeyi tercih ediyor

Kraliçe saltanatı boyunca, fuşyadan limona kraliyet mavisine kadar düzinelerce farklı giysilerle insanların karşısına çıktı. Bunun Kraliyet ailesinin bir ferdi olan Wessex Kontesi Sophie’ye göre sebebi Kraliçe, halkın kalabalıkların arasından onu görmelerini sağlamak istiyor.

Görsel: goodmornıngamerıca.com

Kaynakçalar ve Ön Okumalar:

Reader’s Digest Canada
Reader’s Digest Canada
Reader’s Digest Canada
Reader’s Digest Canada
Reader’s Digest Canada
Bright Side
Müze Biletleri
blank

Ruhun Bir Tablo Olsaydı Hangisi Olurdu?

blank

Tek Kral Vardır