in

Dikkat kitap içerir v.2!

  “Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.”  Diyor Cemil Meriç, aslında bu alıntıdan sonra pek bir şey yazmaya gerek kalmıyor. Evde kaldığımız şu dönemlerde ve diğer zamanlarda da okumanız için birkaç kitap önereceğim. Haydi tekrardan kitaplarla yaşayalım ve VOX’layalım!

Başkaldıran İnsan-Albert Camus

 Başkaldıran İnsan, Albert Camus’nün en zor ve de en sıkı felsefe eserlerinden biridir. Camus, İkinci Dünya Savaşı’nın yıkımının gölgesinde yaşamış bir insan ve fikirleri de yeni bir olası yıkımı nasıl önleyebilirize dayanıyor. Tabi kitapta sanata da yer verilmiş bir bölüm vardı. En masumane başkaldırı sanatın yarattığı başkaldırı diyebiliriz. Belki de insanlığın çıkış noktası sanattır. Nitekim varım demenin mağara insanından günümüze değin en etkili ve en insancıl yolu değil midir sanat?

“Avrupalıların gülümseme güçleri kalmamışsa,
umutsuz çırpınmalarını ne diye üstünlük örnekleri olarak göstermeye kalkıyorlar?”

Aspidistra-George Orwell

 Orwell Hayvan Çiftliği ve 1984’de olduğu gibi Aspidistra’da da sistemi eleştiriyor. Kapitalizmin yanında komünizm ve sosyalizm de payını alıyor bu eleştirilerden. Karamsar ve umutsuz dünya görüşünü bu kitaba da yansıtan Orwell, yarattığı Gordon karakterine biçtiği son ile sistemin demir pençelerinden kurtulmanın mümkün olmadığını, eninde sonunda etrafımızda dönüp duran dişlilerin bir parçası haline geleceğimizi vurguluyor. Dünya üzerinde aynı tarzda yazılan hiçbir kitap 1984’le kıyaslanamaz. Ama bu kitapla anlamak mümkün ki, eğer Orwell’ın hastalığı 1984’ü tamamlamaya yetmeseydi, arkasında yine muhteşem bir yapıt bırakmış olacaktı.

“Üç kuruşluk ücretle ev bark sahibi olan işçiye şapka çıkarmak gerekirdi. Hiç değilse damarlarında para değil kan akıyordu.”

Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa Pinkola Estes 

 Günümüzde ayaklar altına alınan “yüce kadınlarımızın” değerini bilemesek de, kadınlar için anayasal nitelikte bir kitap karşılıyor bizleri. Dr. Clarissa Pinkola Estés, en bilinen kitabı Kurtlarla Koşan Kadınlar‘da erkek egemen ve kapitalist düzen içerisinde gücünü fark edebilmeleri için kadınlara doğal ve uygulanabilir birçok yöntem sunuyor. Bu yolda kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal ve yabanıl sesi keşfetmek olduğunu; bu sesin kadınlara yaratıcılık ve gücün kapılarını açacağını ileri sürüyor. 

“Her beden güzeldir, yalnızca bunun farkına var! Günün modasına ve kalıplarına uygun olmadığı için bedeninin güzelliğini yok saymak onun sonsuz mutluluk hakkını elinden almaktır.”

Duvar-Jean Paul Sartre

 Adını Duvar adlı öyküden alan bu kitap; Duvar, Oda, Herostratus, Özel Yaşam, Bir Yöneticinin Çocukluğu başlıklarına sahip beş öyküden oluşuyor.  Öykülerin ana varoluşun özüne, sancılara, ölümün anlamına yer yer vurgu yapılıyor. Felsefe seven, varlığın özünü, varoluşu, var olma sancılarını merak eden okuyuculara keyifli okumalar.

“-Beni saat ikide tutukladılar…
-Niçin?
-Bilmem…Kendileri gibi düşünmeyen herkesi tutukluyorlar zaten.”

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine-Emil M. Cioran

 Her satırı çizilesi. Fazlasıyla üst düzey bir kitap yazmış Cioran. Sarsıcı ve kendine getirici bir kitap isteyen herkes bir an evvel edilmeli bu kitabı ve okumalı. Cioran kesinlikle çok cesur bir adam. Tam bir başucu kitabı. Bu kitap insanın doğmuş olduğunu unuttuğunu ve ölümü beklerken dünyayla zaman doldurduğunu gözler önüne sermekte.

“Bazen yamyam olmak istiyorum, şu ya da bu kişiyi yutma zevkinden dolayı değil de sırf kusmak için.”

Dahi Diktatör-Celâl Şengör

 Celal Şengör çok yönlü bir bilim adamı. Eseri şu ana kadar okuduğum Atatürk konusunda yazılmış en iyi eserlerden birisi. Kitabın asıl tezi Atatürk’ün kendi icraatlarında uyguladığı yöntem. Ve bu uygulanan yöntemin tamamen bilimsel olduğunu iddia eden Celal hoca, yine bu yöntemi Karl Popper’in bilim tanımıyla karşılaştırıyor. İlginç şeyler içeren bir kitap. Okuması keyifli ve elzem.

“Türk devletinin ve milletinin sorunlarının ancak milli egemenliğe dayanan tam bağımsızlıkla çözülebileceği fikri o zamanlar Atatürk hariç hemen herkese deli saçması gibi geliyordu.”

Körlük-José Saramago

 Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

“İnsan gibi yaşamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.”

İnsan Nedir?-Mark Twain

 Mark Twain’in 1900’lü yıllarda kaleme aldığı mükemmel eseri. Yazarın okuduğum ilk kitabı bakış açısı ve konusu itibariyle insana kendini sorgulatan gerçekten böyle miyiz diye düşündüren bir içe dönüş kitabı. İçerik itibariyle insan psikolojisi üzerinde durulmuş ve aslında ön yargılarımızla bencillik ve egomuzla hiç yüzleşmediğimiz bir yerden karşımıza çıkıyor. 

“İnsanı harekete geçiren dürtü -sadece bir tanedir- kendi ruhunun memnuniyetini güvence altına alma ihtiyacıdır. Bu bittiğinde, insan ölür.”

Ayrıca öneri serimizin ilki için bkz: https://thevoxpopulis.com/vox-taverna/dikkat-kitap-icerir-okumaniz-icin-birkac-tavsiye/

Kaynakça

Wannart
1000Kitap
avatar

Yazar Mustafa Sungur

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

blank

Madalyonun İki Yüzü: Brezilya’nın Demokrasi Tuvali

blank

Olimpiyat Oyunlarına Ne Kadar Hakimsin?