in

Dikkat kitap içerir v.3!

 Merhaba, sevgili okur dostlarım! Kendi okuduğum kitaplardan derlediğim kitap önerileri serilerine bir yenisini daha eklemek istiyorum. Umarım “Acaba ne okusam?” diye düşünen okurlarımız için faydalı olur. Haydi bir kez daha VOX’layalım!

Mutlu Ölüm – Albert Camus

 Bu kitapla ilgili hem çok çok şey söylenebilir, hem de hiçbir şey. Mersault’un düşüncelerinin labirentine kapılmış olmak; düş ve gerçek arasında bir yer ve zaman derinliğinde, yaşam ve ölüm çizgisinde, mutluluğun ve aşkın teğetinde geçen sayfalar arasında olmak…
Yine Albert Camus… Yine hayranlık uyandıran bir eser.

“Yaşamıma baktığımda içimde gözyaşı titreşimi gibi bir şey oluşuyor. Şu gökyüzü gibi. Aynı anda hem yağmurlu, hem güneşli, hem öğle üzeri, hem gece yarısı.”

Hiç İçin Metinler – Samuel Beckett

 Samuel Beckett, yer altı edebiyatının, anti kahramanların ve anti edebiyatının parlak yazarıdır… Klasik söz diziminin, bütün noktalama kurallarının, öykü tekniklerinin dışına taşarak yeraltı edebiyatının başyapıtı “acaba nasıl?” a ulaşacaktır bu kitabıyla.

 

“Nereye giderdim, gidebilseydim eğer, kim olurdum, varolabilseydim eğer, ne derdim, bir sesim olsaydı eğer, kim konuşuyor böyle, ben olduğumu söyleyerek? Yanıt verin yalnızca, biri yanıt versin yalnızca.”

Ezeli Mağlup – Emil Cioran 

 Cioran’ın sadece hayat hikayesini değil, onun tarih, felsefe, edebiyat ve din hakkındaki sarsıcı görüşlerini de okuyoruz. Ayrıca yazarın diğer eserleri hakkında da ilk ağızdan bilgi edinmiş oluyoruz. Her an intihara hazırlanıyormuş gibi okuyacaksınız bu kitabı. Ama her sayfasında daha da güçleneceksiniz.

“Eminim ki eğer kağıtları karalamasaydım, uzun zaman önce kendimi öldürmüş olurdum. Yazmak, olağanüstü bir tesellidir.”

Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

 Ne yapacağını biliyor olup da yapamayan lanetliler gibiyiz. Bu noktada Dr. William Reich’in bu denemesi ciddi manada bir iç hesaplaşmaya itiyor insanı. Kitap okumayı zevk almaktan öteye götürmek için harika bir deneyim.

“Senin boş, geveze ‘topluluklarında’ bulunmaktansa, düşünceleriyle baş başa kalmayı yeğlediği için asosyal diyorsun.”

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud 

 Freud’a göre hayvani dürtülerle güdülenen insanın aynı zamanda uygar bir varlık olmaya çalışması trajik bir durumdur. Bununla beraber Freud insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceğini de kabul eder. Sonuç uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur. Daha çok mutluluk mu? Daha güvenli ve uzun süreli bir yaşam mı? Bunun cevabı bu kitapta.

“Ezilenlerin ayaklanmasından duyulan endişe en sıkı tedbirlerin alınmasına yol açar.”

Gösteri Toplumu – Guy Debord

 Bazı kitapları okumak yetmeyebiliyor ya da okuyup kütüphanenin bir köşesinde teşhir etmek, onu anlamaya yetmeyebiliyor. Bu kitabı da okumak değil “yemek” gerekiyor tabir yerindeyse. Tek dönemlik bir ders gibi üzerinde çalışılması ve kesinlikle bir pasajı anlamadan diğerine geçilmemesi gereken bir başyapıt.

“Gerçek anlamda altüst edilmiş dünyada doğru, bir yanlışlık anıdır.”

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

 Konuşularak veya yazılarak anlatılası bir kitap değildi. Evet zor… Ama bir okurun mutlaka okuması gereken bir kitap. Canım Hayricim İrdal… Geçmiş ve gelecek kuşak arasında sıkışmış, namus ve masumiyet için titreyen bir kalple hayata tutunmaya çalışıyor. Evet belki uzun uzun tafsilat var fakat bütünsel olarak bakılınca “Oğuzcum Atay” rüzgârlarını duyumsuyorsunuz. Bolca kişilik analizleri de cabası. Okuyun, okutun.

“En iyisi düşünmemekti. Kaçmaktı. Kendi içime kaçmak. Fakat bir içim var mıydı? Hatta ben var mıydım? Ben dediğim şey; bir yığın ihtiyaç, azap ve korku idi.”

Bütün Şiirleri – Asaf Halet Çelebi

 Dikkat şiir kitabı içerir! Yakın zamanlarda tanıştığım ve bolca hayranlık duyduğum bir şair Asaf Halet.. Şiir kitaplarını genelde yorumlamak kendi adıma zor oluyor, sadece okuyun ve hissedin.

 “…tanımamak tanımaktan iyidir
seni bir kere tanıdıktan sonra
yaşamak acısını da tanıdım
bu acıyı beraber tadalım
mâra

başım omuzunda iken sayıkladığıma bakma
beni istediğin yere götür
ikimiz de ne uykudayız
ne uyanık”

 

Diğer öneri listeleri için bkz: 

Dikkat kitap içerir! Okumanız için birkaç tavsiye

Dikkat kitap içerir v.2!

avatar

Yazar Mustafa Sungur

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

blank

8 Soruda Senin İçin En Uygun Tatili Belirliyoruz!

blank

Huysuz ve Tatlı Kadın