in

Dünyada neler oluyor? v.2

 Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplamaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

Haftalık Bülten

(11.05.2020-17.05.2020)

 

1) M. Ryan’dan bir mesaj!

  DSÖ acil durum koordinatörü Michael Ryan 14 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada Covid-19 ile ilgili gerçekçi olunması gerektiğinin önemini vurgulayarak ne zaman sona ereceğinin tahmininin mümkün olmadığını söyledi. Covid-19’un HIV gibi endemik bir virüs olabileceğinden ve dolayısıyla ortadan kalkmama ihtimalinin bulunduğundan da bahsetti.

Görsel: EPA

2) Trump’tan DSÖ’ye fon haberi

  Nisan ayında Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında gündem değerlendirmiş ve daha öncesinde de DSÖ’yü sert bir şekilde eleştiren Trump, bu toplantıda da DSÖ’yü görevini yerine getirmemekle, Çin yanlısı olmak ile suçlamıştı. Suçlamaların ardından “Bugün yönetimime, Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor.” demişti ve DSÖ’nün salgın konusundaki ihmal ve örtbaslarının yönetimi tarafından değerlendirildiğini de eklemişti. DSÖ’ye yıllık 400-400 milyon dolar arasında fon sağlayan ABD’nin fon kesme kararı uluslararası tepkilere neden olmuştu.

  Trump bu hafta içerisinde yaptığı bır açıklama ile kısmi fon (eski tutarın yaklaşık olarak %10’u) sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

3) Japonya ve Tayvan’dan da DSÖ’ye tepki!

  15 Mayıs’ta katıldığı online bir toplantıda Japonya Başbakanı Shinzo Abe, DSÖ’nün salgın karşısındaki ilk tepkisi hakkında soruşturma yapılması için çağrıda bulunacağını açıkladı. “Japonya, Avrupa Birliği (AB) ile birlikte adil, bağımsız ve kapsamlı bir inceleme yapılmasını önerecek” diyen Abe, teklifin DSÖ Genel Kurulu’nda yapılacağını da belirtti.

Görsel: The Fınancıal Express

  Tayvan Başkan Yardımcısı Chen Chien-jen de 14 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada DSÖ’nün profesyonelliğini bir kenara bıraktığını ve tarafsızlığını unuttuğunu dile getirmişti.

Görsel: Rıtchıe B Tongo/EPA

4) Bolsonaro’nun bakanları ile kavgası!

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 ile mücadelede henüz onaylanmamış ilaçların kullanımını tavsiye etmiş ve DSÖ’nün salgın ile ilgili uyarılarının göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünen Sağlık Bakanı Henrique Mandetta’yı yaşadıkları bu anlaşmazlık sonrasında 16 Nisan’da görevden almıştı.

  17 Nisan’da göreve atanan ülkenin yeni Sağlık Bakanı Nelson Teich ise 15 Mayıs Cuma günü istifa etti. Teich’in istifa nedeni de Bolsonaro ile yaşanan fikir ayrılıklarıydı.

  Teich, birkaç gün önce LinkedIn’de yayınladığı bir makalede “Sanki bir grup sağlığa, bir diğer grup ise piyasa, şirketler ve paraya odaklanıyor gibi bir hal var. Ancak bu bölünmüş, düşmanca ve belki de radikal anlayış, topluma yardım edecek olan anlayış değildir” diyerek Brezilya’da Covid-19 krizinin kutuplaştırıcı bir hale dönüştüğünün mesajını vermişti.

Görsel: The Rıo Tımes

5) Almanya’da ‘Nükleer Silahsızlanma’ çağrısı!

  Almanya’da Merkel’in koalisyon ortaklarından birkaçının liderleri tarafından yapılan ‘nükleer silahsızlanma’ çağrısı ABD’nin Berlin büyükelçisi tarafından hoş karşılanmadı. Büyükelçi Richard Grenell, Die Welt gazetesinde yayınlanan yazısında şunları söyledi: “Almanya, NATO’nun nükleer caydırıcılığının temelini oluşturan dayanışmayı baltalamak yerine müttefiklerine yönelik taahhütlerini yerine getirmeli ve NATO’nun nükleer katılımına yatırım yapmalı.”

Görsel: MICHAEL SOHN / AP

6) 26 yılın sonunda da olsa adalet tecelli edecek!

  Fransa Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile 16 Mayıs Cumartesi günü Ruanda soykırım zanlısı olan Felicien Kabuga’nın Paris yakınlarında yakalandığı duyuruldu.

  100 gün içerisinde yaklaşık 800.000 kişiyi katleden milislere fon sağlamakla suçlanan Ruanda 26 yılın sonunda yakalandı ve soykırım, soykırıma teşvik etme, suç ortaklığı, soykırım suçuna teşebbüs etmek, soykırım suçu işlemek üzerine plan yapmak, işkence ve imha etmek suçları ile yargılanacak.

  BM Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması Başsavcısı Serge Brammertz ise bu olay üzerine yaptığı yazılı açıklamada uluslararası adaletin uluslararası toplumların desteği ile sağlanabileceğini söyleyerek teşekkür etti.

Görsel: Stand UK (1994 Ruanda Soykırımı)

7) İran’da Fransız akademisyene 6 yıl hapis!

  İran’da bulunan Fransız akademisyen Fariba Adelkhah, İran hükümeti tarafından ulusal güvenliğe karşı bilgi toplama, komplo kurma ve İslam cumhuriyetine karşı propaganda yapma gerekçeleri ile 6 sene hapis cezasına mahkum edildi.

  Fariba’nın avukatı Said Dehghan ise müvekkili ile ilgili verilen kararı temyize götüreceğini söyledi.

  Fariba’yı ziyaret etmek için İran’a giden Fransız meslektaşı Rolan Marchal’ın da tutukluluk hali devam ediyor. Casusluk ile suçlanan iki akademisyen için Fransa hükümetinin girişimleri ise İran hükümeti tarafından içişlerine müdahale olarak eleştiriliyor.

Görsel: Medyascope (Farıba ve Rolan)

8) Sofya’da hükümet karşıtı protesto!

  Bulgaristan’da aşırı milliyetçi olarak nitelendirilen bir parti olan Vazrazhdane, yaklaşık olarak iki bin destekçisi ile beraber hükümet binası önünde protesto yaptı. Bu grup pandemi kapsamında alınan tedbirlerin kafa karıştırıcı olduğunu, idare konusunda hükümeti de yetersiz bulduklarını dile getirdi.

 Vazrazhdane başkanı Kostadin Kostadinov ise yaptığı konuşmasında sabırlarının sona erdiğini söylerken normal bir hayat yaşamak istediklerini de dile getirdi ve hükümetin gitmesini istediğini söyledi.

Görsel: Reuters

9) SpaceX’ten uzay simülasyonu

  Astronotlar, Elon Musk’ın şirketi SpaceX tarafından bu ayın sonunda Crew Dragon uzay mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınacak. Uzay mekiğinin uzay istasyonuna bağlanmasının en kritik aşama olduğunu belirten SpaceX, bağlanma sürecini bir simülatöre dönüştürerek internet üzerinden erişime açtı.

  SpaceX simülatörüne ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

SpaceX

Görsel: SpaceWatch.Global

10) Er Shun ve Da Mao Çin yolcusu!

  Er Shun ve Da Mao isimli, Kanada’da Calgary Hayvanat Bahçesinde yaşayan iki dev panda beslenecek miktarda bambu bulunamadığı için Çin’e gönderildi.

  Salgın nedeniyle durma noktasına gelen sevkiyat Kanada’da Calgary Hayvanat Bahçesinde yaşayan Er Shun ve Da Mao isimli iki pandayı da etkiledi. Pandaların bir günde yaklaşık kırk kilo bambu tükettiğini söyleyen yönetim normal şartlar altında bambuları Çin’den temin ettiklerini fakat içinde bulunulan durumun bir sonucu olarak temin etme konusunda zorlandıklarını belirtti ve bu iki sevimli pandanın besin ihtiyaçlarının yeterli bir şekilde sağlanabilmesi adına Çin’e geri göndermek zorunda kaldıklarını belirtti.

  Hayvanat bahçesinin yöneticisi Clément Lanthier“Bu zorlu ve benzeri görülmemiş zamanlarda Er Shun ve Da Mao için en iyi yerin, bambunun bol ve kolay ulaşılabilir yerler olduğuna inanıyoruz. Bu çok zor bir karardı ancak sevdiğimiz ve bakımını yaptığımız hayvanların sağlığı ve refahı her zaman önce gelir.” 

Görsel: Gıant Panda Global Awards

11) Dubai’de drive-in!

  Covid-19 ile mücadelede uzmanların sıklıkla vurguladığı, hükümetlerin de üzerinde durduğu önlemlerden bir tanesi: Sosyal mesafe.

  Dubai’de sinema tutkunları için VOX Sineması tarafından ‘sosyal mesafe’ gözetilerek getirilen bir çözüm ‘drive-in’.

  Dünyanın en büyük AVM’lerinden birisi olan Mall of the Emirates’ın çatısında gerçekleştirilen ‘drive-in’ insanlar tarafından ilgi ile karşılanmış, talep görmüştür. VOX Sinemaları, araç başı 2 kişi ile sınırlı olmakla beraber pazar günleri maksimum 75 araca ev sahipliği yapmaktadır.

Görsel: The Jakarta Post 

12) Çin’in İsrail büyükelçisi evinde ölü bulundu!

  Daha öncesinde Ukrayna’da görev alan, Şubat ayında İsrail’e atanan büyükelçi Du Wei, Tel Aviv’in kuzeyindeki dairesinde ölü bulundu. Neden ve nasıl olduğuyla ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı fakat İsrail polis sözcüsü prosedürün bir parçası olarak polislerin olay yerinde olduğunu söyledi. İsrail basını ise Wei’nin vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığını, bulguların kalp krizi ihtimalini daha güçlü kıldığını yazdı. Çinli yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

Görsel: Tounesna News

Kaynakçalar:

Reuters
Reuters
Reuters
NY Times
NY Times
Newsbook
BBC
Voice of America
Euronews
The Statesman
avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Milyonların Hayallerinin Gerçek Olduğu 2000 UEFA Kupası’na Ne Kadar Hakimsin?

blank

Petrol Fiyatları ve COVID-19 İlişkisi