in

Dünyada neler oluyor? v.3

  Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplamaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

Haftalık Bülten

(18.05.2020-24.05.2020)

1) ABD Açık Semalar Anlaşması’ndan çekiliyor mu?

 

  ABD yönetimi, taraflar arasında silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açıklama yaparak, 6 ay yürürlükte olmak üzere cuma gününden itibaren Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiklerini duyurdu. Pompeo yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Başkanın da belirttiği gibi, ABD, yapılan anlaşmaları bugünün gerçeklikleri doğrultusunda gözden geçirmeli ve ABD’nin çıkarına olup olmadığını değerlendirmelidir. Müttefiklerimiz ve kilit ortaklarımızdan gelen bilgiler ışığında ve yaptığımız dikkatli değerlendirmeler sonucunda Açık Semalar Anlaşması’na taraf kalmanın artık ABD’nin çıkarına olmadığı belli olmuştur.”

  Bu karar dünya basınında tartışılırken, Pompeo yaptığı bir diğer açıklama ile Rusya’nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda ayrılma kararlarının tekrar gözden geçirilebileceğini söyledi. 

                                    Görsel: us Mission to European Union 
2) Aşısız 80 milyon bebek!
  Dünya Sağlık Örgütü salgın sebebi ile sağlık hizmetlerinin kesintiye uğraması sonucunda yaklaşık olarak 80 milyon çocuğun kızamık, difteri, çocuk felci gibi rutin aşıları kaçırmış olabileceği uyarısında bulundu.

  Veri toplanan 129 ülkenin bir kısmında Mart ve Nisan aylarında bu kesinti orta veya şiddetli derecedeyken, diğer bir kısmında ise tümüyle durduğu belirtildi.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandemi nedeniyle aşı programlarının kesintiye uğramasının, kızamık gibi aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı on yıllardır verilen mücadele sonucunda kaydedilen ilerlemenin geriye gitme tehlikesi doğurduğunu söyledi.

                                                        Görsel: Euronews

3) Kaşıkçı ailesinden af ve tepki!

  2018 yılının Ekim ayında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, ailesi adına Twitter’da bir mesaj yayınladı. Mesajında ise “Bu mübarek Ramazan ayında, Allah’ın şu kelamını hatırlıyoruz: Eğer bir kimse bağışlar ve uzlaşma yolunu seçerse Allah onun mükafatını verir. Bu nedenle Allah’ın rızasını kazanmak için şehit Cemal Kaşıkçı’nın oğulları olarak babamızı öldürenleri affediyoruz.” yazdı.

                                                                     Görsel: DW

  Bu tweet üzerine Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ise “Kimsenin katilleri bağışlama hakkı yoktur. Ne katilleri ne de bu cinayete azmettirenleri affetmeyeceğiz.” dedi. 

                                                       Görsel: Anadolu Agency

4) Pakistan’da uçak kazası

  Pakistan’ın Uluslararası Havayollarına ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı Karaçi kentinde bir yerleşim alanına düştü. Bu kaza sonucunda 97 kişi hayatını kaybetti.

  Pakistan  Uluslararası Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Arshad Malik, pilotun motorların arızalandığını söylediğini ve acil durum çağrısı yaptığını dile getirdi.

  Havayolları sözcüsü ise uçağın yerel saatle 14.30 sularında kontrol kulesiyle iletişimi kaybettiğini söyledi.

                                                                     Görsel: News 1130/AP

5) Dünyanın ilk yüzen nükleer güç santrali: Akademik Lomonosov

  Rusya’daki nükleer santrallerin işletmesini yürüten Rosenergoatom’un CEO’su Andrey Petrov, Çukotka özerk bölgesinin Pevek kentinde bulunan, yüzen nükleer termik santralin yapım projesinin 22 Mayıs itibariyle başarıyla tamamlandığını söyledi. Petrovi ilgili açıklamasını takiben Rusya’nın ticari işletmeye alınan 11. ve dünyanın en kuzeyinde yer alan nükleer santrali, Akademik Lomonosov’un epidemiyoloji, çevre, yangın, inşaat gereksinimleri ve devlet standartları dahil mevcut tüm kurallara ve normlara tamamen uygun olduğunu belirtti.

  Akademik Lomonosov toplam 70 megavat kurulu güce sahip 2 reaktörden oluşuyor.

                                                            Görsel: TASS Russian New Agency

6) COVID-19’un yeni üssü Latin Amerika mı?

  Latin Amerika’da yer alan ülkelerde Covid-19 vakaları hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Uzmanlar, verileri de göz önüne aldıklarında dünyada virüsün en hızlı yayıldığı ülkenin Brezilya olduğunu söylüyorlar. Onaylanmış vaka sayısı 330 binleri geçen Brezilya, güncel listelerde Amerika ve Rusya’nın arkasında 3. Sırada yerini alıyor. Meksika, Peru, Ekvador ve Şili’de de vaka sayılarında hızlı artışlar gözlemleniyor.

                                                   Görsel: State of the Planet – Columbia University

7)BM: Yemen’de sağlık sistemi fiilen çöktü

  Birleşmiş Milletler, yıllardır iç savaş ile mücadele veren Yemen’de sağlık sisteminin fiilen çöktüğünü ve Covid-19’un ülke genelinde hızlı bir şekilde yayıldığını söyledi.

  BM İnsani Yardım Koordinasyonu Bürosu Sözcüsü Jens Laerke, bu durumu ‘aşırı kaygı verici’ olarak nitelendirdi.

                                                                                        Görsel: HRW/AP

8)Renault kapanabilir!

  Diğer ülkelerde olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de otomobil sektörü Covid-19 sürecinden olumsuz bir şekilde etkilenmiş, satışlarda %76,3 oranında azalma saptanmıştı.

  Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise Fransız otomobil markası olan Renault ile ilgili Europe1 radyosunda bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Bruno, Renault’un ciddi finansal sorunlar yaşadığını ve tamamen kapanabileceğini dile getirdi ve harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

  Bakan Bruno, Le Figaro gazetesine verdiği bir demeçte ise Renault’un 5 milyar avro mali destek talebinde bulunduğunu ancak bu talebine henüz yanıt verilmediğini söyledi.

                                                                   Görsel: US News & World Report

9)SpaceX Crew Dragon kalkışa hazırlanıyor!

  NASA VE SpaceX firma yetkilileri, 27.05.2020 tarihinde Florida’daki merkezden Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatacakları rokette 2 astronotun bulunacağını, fırlatma sistemlerinin kontrol edildiğini ve hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

  Bu fırlatma SpaceX’in ilk insanlı seferi olmasının yanı sıra NASA’nın 2011’de Space Shuttle programını sonlandırmasından bu yana ABD’nin ilk insanlı uzay seferi olma özelliğini taşımaktadır.

                                                                                     Görsel: Astronaut

10) Venezuela’ya taşınan yakıt ordu tarafından korunuyor! 

  Venezuela’ya yakıt taşıyan beş İran tankeri, ABD’nin olası durdurma girişimlerini önlemek amacı ile Venezuela ordusu tarafından korunuyor. Atlas Okyanusu’na ulaştığı bilinen tankerlerin birkaç gün içerisinde Venezuela’ya varması bekleniyor.

  Venezuelalı muhalefet lideri Juan Guaido, ülkedeki petrol ihtiyacının Maduro hükümetinin petrol sanayisindeki yönetiminin başarısız oluşundan kaynaklandığını söyledi.

                                                                                        Görsel: Reuters

11) Joe Biden özür diledi!

  ABD’de yapılacak başkanlık seçiminin Demokrat Parti adayı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde bir radyo röportajında “Afrika kökenli Amerikalı seçmenler beni mi yoksa Trump’ı mı seçeceklerine karar verme konusunda kararsız kalıyorlarsa, sorun yaşıyorlarsa o zaman siyah değillerdir.” dedi. Bu sözü üzerine geniş kitlelerden yoğun tepkiler çeken Biden, 22 Mayıs’ta özür diledi.

                                                                                                      Görsel: ABC News/EPA

12) La Liga da başlıyor!

  İspanya 1. futbol ligi La Liga 12 Haziran’da sahalara dönüyor. La Liga yönetiminin hazırladığı plana göre; her oyuncuya maçtan 24 saat önce test yapılacak, maç öncelerinde ise ateşleri ölçülecek. Her maç için stadyumda oyuncular da dahil olmak üzere 197 kişi bulunacak.

                                                                                       Görsel: BESOCCER

 

Kaynakçalar:

Reuters  
Reuters
Reuters
NY Times
NY Times
Voice of America
Euronews
BBC
The Statesman
avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Netflix’te bulunan 5 bağımsız film!

blank

Beyaz Saray’ı Sarsan Skandal ‘’WATERGATE’’