in

Dünyada neler oluyor? v.4

  Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplamaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

HAFTALIK BÜLTEN

(06.07.2020 – 12.07.2020)

 

1) ABD’den Fransa’ya ek gümrük vergisi

  2019 yılında Amerikan internet firmalarının elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesini öngören yasa tasarısı Fransız Ulusal Meclisi’nden geçmişti. Washington ise dijital hizmet vergisinin haksız olduğunu belirterek soruşturma başlatmıştı.

  Amerika ve Fransa arasında bu kriz hala devam ederken, bu hafta Washington yönetimi dijital hizmet vergisine yanıt olarak Fransız ürünlerine yönelik ek %25 gümrük vergisi uygulanmasına yönelik hazırlık içerisinde olduğunu duyurdu.

Görsel: NextBıgFuture.com

2) UNESCO’dan Ayasofya açıklaması

  Danıştay’ın aldığı Ayasofya kararı ardından daha önce yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın statüsüyle ilgili yapılacak bir değişiklikle ilgili kendilerine bilgi verilmesi gerektiğini ve bu değişikliklerin Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin incelemesine tabii olabileceğini söyleyen UNESCO, derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

Görsel: NBC News

3) ABD’den Japonya’ya F-35 satışına onay

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 23.11 milyar dolar değerinde 105 adet F-35 tipi 5. nesil savaş uçağı satışına onay verdi.

  ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı yaptığı açıklamada bu satışın gerçekleştiği takdirde 2010 yılında Suudi Arabistan’a yapılan 29 milyar dolarlık askeri satıştan sonra ABD tarihindeki en büyük satış olacağını söyledi.

Görsel: 25HourNews

4) Hırvatistan’da genel seçimin kazananı: Hırvat Demokrat Birliği (HDZ)

  HDZ, Ulusal Meclisteki 151 sandalyeden 67 tanesini kazandı. Hırvatistan’da genel seçimi kazanan Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) Genel Başkanı Andrej Plenkovic yaptığı konuşmasında ise oy veren herkese teşekkür ederek halkın Hırvatistan’ın ilerlemesini istediği yolu seçtiğini söyledi.

Görsel: euronews.com

5) Johnson ve Merkel görüşmesi

  İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre telefon görüşmesi gerçekleştiren Johnson ve Merkel, Covid-19 ile mücadele, Brexit sonrası ilişkiler, Libya gibi dış politika konuları üzerinde konuştu.

  Liderler virüs ile mücadelede uluslararası iş birliğinin önemi üzerinde dururken, Johnson, Brexit sonrası ilişkilere dair müzakerelerde bir anlaşmaya varılamaması durumunda İngiltere’nin AB’den ayrılmaya hazır olduğunu kaydetti.

Görsel: The Irısh Tımes

6) Seul Belediye Başkanı ölü bulundu!

  Güney Kore’nin başkenti Seul’un belediye başkanı Park Won-Soon, belediye başkanlığı sekreterliğinde çalışan bir kadın tarafından cinsel tacizle suçlanmasının ardından vasiyet benzeri bir mektup bırakarak ortadan kaybolmuştu. Ortadan kaybolan Park Won-Soon Bugaksan Dağı bölgesinde ölü olarak bulundu.

  Vasiyet benzeri mektubunda ise şunlar yazıyordu: Üzgünüm. Hayatımda bugüne kadar benimle olan herkese teşekkür ediyorum. Acıdan başka bir şey vermediğim ailemden özür diliyorum. Hoşça kalın.

Görsel: The Straıts Tımes

7) Thierry Henry, Floyd için diz çöktü

  Amerikan Birinci Futbol Ligi takımlarından Montreal Impact’ı çalıştıran Thierry Henry, New England Revolution ile oynadıkları maçın başında 8 dakika 46 saniye diz çökerek ırkçılığı protesto etti.

Görsel: Sputnık

8) Musk’tan mesaj!

  Şanghay’da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda (WAIC) Tesla’nın CEO’su Elon Musk, sürücünün hiçbir müdahalesi olmadan A noktasından B noktasına gidebilen ve 5. seviye otonom araç olarak adlandırılan “5. Seviye otonom sürüş teknolojisine” ulaşmaya çok yakın olduklarını söyledi.

Görsel: Investıng Matters

9) ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği önünde protesto

  Lübnanlı göstericiler başkent Beyrut’ta ABD’nin iç işlerine müdahale ettiklerini ileri sürerek elçilik önünde protesto yaptılar. Eylemcilerden oluşan bazı gruplar Hizbullah, Lübnan Komünist Parti, Suriye Sosyal Milliyetçi Parti flamalarını taşıdı.

Görsel: Anadolu Agency

10) Bolsonaro’nun koronavirüs testi pozitif!

  Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun koronavirüs testi pozitif çıktı. Bolsonaro: “Koronavirüse yakalanmak yağmura yakalanmak gibi, hepimiz bir gün ıslanacağız” ifadelerini kullandı.

Görsel: BBC

11) Real Madrid şampiyonluğa koşuyor!

  İspanya’nın 1. Futbol Ligi’nin (La Liga) 35. Haftasında Alaves’i 2-0 yenen Real Madrid şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Ligin bitmesine 3 hafta kalmışken puanını 80’e çıkaran Real Madrid’i Barcelona takip ediyor.

Görsel: Real Madrıd CF

12) Litvanya’da RT yasağı

  Haziran ayında 7 Russian Today kanalının yayının durduran Letonya’dan sonra Litvanya Radyo ve Televizyon Komisyonu da, ülkedeki 5 Russian Today (RT) TV kanalının yayını yasakladı.

Görsel: euronews.com

Kaynakça:

Reuters
BBC
The Statesman
The Guardian
The New York Times
avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Bir Modern Sanat Ustasının Doğuşu

blank

Misafir