blank
in

Dünyada neler oluyor? v.5

Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplamaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

HAFTALIK BÜLTEN

(13.07.2020 – 19.07.2020)

 

1) Pentagon’dan Konfederasyon bayrağı açıklaması

  ABD Savunma Bakanlığı, birçok kişi tarafından ırkçılığın ve köleliğin sembolü olarak görülen Konfederasyon bayrağının askeri tesislerde kullanılmasını yasakladı.
  Savunma Bakanı Mark Esper, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Her zaman bizi neyin birleştirdiğine, Anayasa üzerine ettiğimiz yemine ve ortak görevimiz olan ülke savunmasına odaklanmalıyız. Dalgalandırdığımız bayraklar, düzenin ve askeri disiplinin zorunluluklarına uygun olmalıdır. Sonuç olarak, tüm insanları kapsamalı, saygı duyulmalı ve bölücü sembolleri reddetmelidir.” dedi.
  ABD Başkanı Donald Trump ise konfederasyona ilişkin simgelerin kaldırılmasını eleştirerek, ifade özgürlüğü temelinde yasal olduğunu savundu.

2) Saint-Pierre Katedrali’nde yangın

 Fransa’nın Nantes kentinde bulunan, 1862 yılında tarihi eser olarak ilan edilen Saint-Pierre Katedrali’nde yangın çıktı. Yangın nedeni ile ilgili varsayımlar olmakla beraber henüz net bir sonuca ulaşılamadı. Yangın, saatlerce süren uğraş sonucunda söndürüldü.

3) “Covid-19 beşeriyete diz çöktürdü”

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Dünya kargaşa içinde. Ekonomi serbest düşüş içinde. Salgın kırılganlığımızı gösterdi. Salgın beşeriyete diz çöktürdü.” ifadelerini kullandı.
  Karantinanın, insanların yıllardır görmezden geldiği sorunları gün yüzüne çıkardığını söyleyen Guterres, bu sorunları sosyal korumadaki açıklar, yapısal eşitsizlik, iklim krizi ve çevre olarak sıraladı.
  Guterres, “Koronavirüs, serbest piyasaların evrensel sağlık hizmeti sağlayabileceği, ırkçılığın olmadığı bir dünyada yaşadığımız, hepimizin aynı gemide olduğumuz yönünde yaygın yanılgı ve yalanlara ışık tuttu. Gerçekte ise aynı denizde kendimizi bulsak da birilerinin süper yatlarla yol alırken diğerlerinin yüzen enkaz parçalara tutunmaya çalıştığı ortada.” diye ekledi.
  Pandeminin, beşeriyete daha eşit ve sürdürülebilir bir dünya inşa etme şansı verdiğini de kaydetti.

4) Çin Dışişleri Bakanı Wang’dan ABD açıklaması

  Çin Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, “ABD yükümlülüklerini başkalarına yüklüyor, salgını diğer ülkeleri karalamak ve suçu diğerlerine atmak için kullanıyor. Onlar hiçbir şey karşısında durmuyor, uluslararası ilişkilerde çatışmalar yaratıyor. Onlar artık akıllarını, ahlaklarını ve duyulan güveni kaybetti.” ifadelerini kullandı.
  Wang Yi, Çin ve Rusya’nın ikili ilişkileri daha yüksek seviyeye taşıması ve tarafsız, adil duruş sergileyen ülkelerle birlikte çalışılması gerektiğini de dile getirdi. Çinli diplomat uluslararası adalet ve tarafsızlığı savunmanın bu şekilde mümkün olacağını söyledi.

5) Mısır müftüsünden Ayasofya açıklaması

  Mısır’da yayın yapan Sada el-Balad televizyonuna konuşan Mısır Müftüsü Allam, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
  Allam, “Kiliseler olduğu gibi korunmalı ve camiye dönüştürülmemeli, aynı şekilde camiler de kiliseye dönüştürülmemeli. Mısır tarihinde böyle bir şey hiç olmadı.” dedi ve “Bize kiliseleri korumamız buyuruldu ve Müslümanların kaynaklarında Hristiyanlar için kiliseler inşa etmek yasak değil.” eklemesinde bulunarak farklı inançların özelliklerin korunması gerektiğine dikkat çekti.

6) Çin’de geri sayım!

  ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Mars programı geliştiren Çin, Tianwen-1 Mars isimli keşif aracını Mars’ın yörüngesine gönderecek olan roketi Hainan eyaletinin Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’ndeki rampaya yerleştirdi.
  Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin yaptığı açıklamaya göre tarih kesin olmamakla beraber son incelemeler ve denemeler tamamlandıktan sonra fırlatma gerçekleştirilecek.

7) Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den sert çıkış

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülke diplomatlarından bazılarının hain çıktığına işaret ederek sert eleştirilerde bulundu. “Tüm ülkelerle normal dostluk ve ortaklık ilişkileri kurmak için faal  adımlar attığımızı tekrar söylemek istiyorum. Ancak bu, devletin, halkın çıkarlarının unutulması gerektiği anlamına gelmez. Yurtdışındaki bazı diplomatlarımız çalıştıkları ülkelerin büyükelçileri oldular. Bu sona ermeli. Bu hatalı personel politikasının bir tezahürüdür. Bazı diplomatlar devlete ihanet ettiler, bunu da gizlemediler. Yaşadıkları ülkelerin istihbarat güçlerinin kontrolü altındadırlar. Bu konuda yeterli bilgiye sahibiz. Bugün Azerbaycanlı olduklarını iddia edenler Azerbaycan’a karşı kirli bir kampanya yürütmekte. Üstelik Ermenilerden daha beterini yapmakta” diyen Aliyev “hain” olarak nitelendirdiği diplomatların esas amaçlarının Azerbaycan’ı zayıflatmak, aşağılamak olduğunu da ekledi.

8) ABD’de 17 yıl sonra ilk federal infazlar

  Geçtiğimiz yıl ABD Yüksek Mahkemesi, 17 yıl aradan sonra, ölüm cezasına çarptırılan 4 federal mahkumun idam edilmesinin önünü açmıştı.
  Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Tanya Chutkan, “Mahkememizin elindeki bilimsel veriler, zehirli iğne ile infazın sanık üzerinde aşırı acı ve ıstıraba yol açacağını gösteriyor.” diyerek, mahkumların infazında başvurulacak bu yöntemim ABD yasalarının 8. maddesinde yer alan “zalimce ve alışılmadık cezalandırmanın” yasaklanması ile çeliştiğini vurgulamıştı.
  ABD Adalet Bakanlığı ise Chutkan’ın bu kararını temyiz yoluna taşımıştı. Temyiz başvurusu sonucunda Yüksek Mahkeme 14 Temmuz’da açıklama yaparak, idamların planlandığı gibi gerçekleştirilebileceğini söylemiştir. Chutkan mücadelesinde başarısız olmuş ve salı günü Daniel Lewis Lee, perşembe günü Wesley Ira Purkey, Cuma günü de Dustin Lee Honken zehirli iğne yöntemiyle infaz edilmiştir.

9) İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yolsuzluk davası

  İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında rüşvet alma, sahtekarlık ve güveni suiistimal suçlamalarıyla açılan yolsuzluk davasının ikinci duruşması bu hafta gerçekleşti. Kudüs Bölge Mahkemesinde gerçekleştirilen duruşmaya İsrail’de görevdeyken hakkında dava açılan ilk Başbakan Netanyahu katılmadı. Avukatları, Covid-19 sebebiyle duruşmaların ertelenmesini talep ederken mahkeme tanıkların dinlenmeye başlanmasına karar verdi.

10) 2015’ten bu yana ilk vaka!

  ABD’nin Colorado eyaletinde 2015’ten sonra ilk veba vakası kaydedildi. Vebanın sincaptan geçtiği tahmin edilen vaka üzerine uzmanlar çalışmalarını yürütmeye devam etmekle beraber endişe için ciddi bir neden olmadığına inandıklarını da söylediler.
  Colorado’da 2005’ten bu yana 21 veba vakası kaydedildi.

11) La Liga şampiyonu “Real Madrid”

  İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) 2019-2020 sezonunun şampiyonu Real Madrid oldu.
  Ligin bitimine bir hafta kala oynanılan maçta Villarreal’i 2-1 yenen Real Madrid, 34. lig şampiyonluğunu ilan etti.

12) 16 yıl sonunda yeniden Premier Lig!

  İngiltere 1. Futbol Ligi’nde 3 şampiyonluğu bulunan Leeds United, en yakın rakibi West Bromwich Albion’un deplasmanda Huddersfield Town’a yenilmesinin ardından ligi tamamlamayı garantiledi.
  Son iki haftasına gelinen Championship’te Leeds United, pazar günü Derby County karşısında şampiyonluğunu garantilemek için sahaya çıkacak.

 

 

KAYNAKÇA:

BBC
BBC
Reuters
Vatican News
The Guardian
The New York Times
Anadolu Agency
The Times of Israel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Feminizm Metodolojisi

blank

Sovyet Modernizmi