in

Dünyada neler oluyor? v.6

  Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplamaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar dileriz…

 

HAFTALIK BÜLTEN

(20.07.2020-26.07.2020)

 

1) AB liderlerinden “Koronavirüs Onarım Fonu” üzerine anlaşma

  Avrupa Birliği liderleri, Brüksel’de dört gün süren zirve sonunda koronavirüs salgınından en fazla zarar gören Güney Avrupa ülkelerinin desteklenmesi amacıyla oluşturulacak 750 milyar euroluk “Koronavirüs Onarım Fonu” üzerinde anlaştı.

  Zirvede bu paranın 390 milyar eurosunun hibe, 360 milyar eurosunun ise kredi olarak dağıtılması kararlaştırıldı.

Görsel: Polısh News

  Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, zirvede kararlaştırılan fonu tek kelimelik Twitter mesajıyla duyurdu: “Anlaşma!”

2) Yunanistan’da matem çanları çaldı!

  Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk cuma namazı kılındığı sıralarda Yunanistan’da yas ilan edildi. Ayasofya Camii’nin ibadete açılması üzerine Yunanistan’da bayraklar yarıya indi ve kiliselerde matem çanları çaldı.

Görsel: Keep Talkıng Greece

3) İtalya’da yeni parti: Italexit

  İtalya’da koalisyon hükümetinin ortaklarından olan, 5 Yıldız Hareketi’nden atılan Senatör Gianluigi Paragone tarafından ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını hedefleyen “Italexit” isminde yeni bir parti kuruldu.

  Paragone, basın toplantısında İtalya’nın Avrupa Birliği ve ortak para birimi kafesinden çıkarak özgürleşmesini amaçladığını söyledi.

Görsel: Real Instıtuto Elcano

4) ABD-Çin gerilimi

  ABD’de bir Singapur vatandaşı Amerikalı yetkililer tarafından Çin istihbaratına bilgi toplama suçu ile suçlanıyordu.

  ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Singapurlu vatandaş Dicksen Yeo olarak da bilinen Jun Wei Yeo, Cuma günü federal mahkemedeki ifadesinde suçunu kabul edip, 2015-2019 yılları arasında Çin hükümeti için yasa dışı casusluk faaliyetleri yaptığını söyledi.

Görsel: TNYT

5) LeBron James: Black Lives Matter hareket değil, yaşam tarzı

  LeBron James, ABD’nin Kentucky eyaletinde polis tarafından evinde öldürülen Breonna Taylor için adalet çağrısında bulundu.

  Taylor’ın evine mart ayında polis tarafından izinsiz baskın yapılmış ve genç kadın başından vurularak hayatını kaybetmişti. Olaya karışan üç polisten yalnızca birisi işten çıkarılmış ve hiçbiri hakkında yasal işlem başlatılmamıştı.

  Los Angeles Lakers ve Dallas Mavericks arasında yapılan hazırlık maçının ardından açıklama yapan LeBron James ‘hareket’ kelimesini sevmediğini dile getirerek, Black Lives Matter’ın bir hareket değil yaşam tarzı olması gerektiğini vurguladı.

Görsel: Forbes

6) İsrail’den Lübnan’a uyarı

  İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklama ile birliklerin konuşlandırılması ve bölgedeki istihbarat faaliyetlerindeki değişikliklerle korumaya yönelik hazırlıklarını arttırdıklarını söylerken, Lübnan’dan gelebilecek her saldırıdan Lübnan hükümetini sorumlu tutacaklarını belirterek Beyrut yönetimini uyardı.

Görsel: The Tımes of Israel

7) Arjantin’de senatörlerin ve milletvekillerinin maaşları 180 gün daha askıda

  Arjantin’de geçen sene aralık ayı itibariyle ekonomik kriz gerekçesiyle senatörlerin ve milletvekillerinin maaşları askıya alınmıştı. Arjantin Kongresi’nde onaylanan kararname ile Covid-19 salgınının derinleştirdiği ekonomik kriz nedeniyle 27 Aralık 2019’da kararlaştırılan senatörler ve milletvekillerinin maaşlarının askıya alınması kararının 180 gün uzatılmasına karar verildi.

  Kararnamede “Arjantin’de salgının neden olduğu ekonomik kriz nedeniyle devlet, halkın tamamının asgari bir gelir elde etmesini ve gıdaya erişmesini garanti altına almak, istihdamın korunmasını sağlamak ve şirketlerin batmasının önüne geçmek amacıyla bir dizi acil durum önlemi almıştır” ifadesine yer verildi.

Görsel: T24

8) Çin’den ABD’ye karşı adım!

  Çin Hükümeti, Çengdu şehrindeki ABD Başkonsolosluğunu kapatma talimatı verdi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise bu kararın ABD’nin Houston kentindeki Çin konsolosluğunun kapatılması yönünde verdiği talimat üzerine alındığını, ABD’ye karşı ‘gerekli bir karşılık’ Olduğunu belirtti.

Görsel: Reuters

9) Yarışa Fransa da katıldı!

  ABD, Çin gibi ülkelerin uzay çalışmalarına hız kazandırdığı bu dönemde Fransa da uzay çalışmalarına yönelik harcamaları arttırarak denkleme dahil oldu.

  Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, 2019-2025 bütçe döneminde yapacakları yatırımı 3.6 milyar eurodan 4.3 milyar euroya çıkardıklarını duyurdu.

Görsel: France 24

10) Rus vatandaşlığı almayı kolaylaştıran yasa yürürlüğe girdi!

  Rusya’da yabancılar veya vatandaşlığı olmayan kişiler için Rus vatandaşlığı almayı kolaylaştıran yasa yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren bu yasa ile beraber vatandaşlık alan kişinin önceki vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmeyecek.

  Yeni yasa ile Rus vatandaşlığı almak isteyen Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Moldova vatandaşlarınınsa başvuru için oturma iznine sahip olmaları yeterli olacaktır.

Görsel: The Moscow Tımes

11) Formula 1 takvimine 3 etap daha eklendi

  İlgili organizasyonun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre 2020 sezonu takvimine Almanya, Portekiz ve İtalya etapları eklendi.

  Almanya’nın Nürnburgring Pisti 9-11 Ekim, Portekiz’in Uluslararası Algarve Pisti 23-25 Ekim ve İtalya’nın Imola Pisti ise 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak.

Görsel: Bournemouth Echo

12) Fransa Kupası final maçı kazananı: PSG

  Fransız Kupası finalinde Saint-Etienne ile karşı karşıya gelen Paris Saint-Germain (PSG) 1-0 skorla maçın kazananı oldu.

  Saint-Etienne’yi 1-0lık skorla mağlup eden PSG, kupayı 13. Kez müzesine götürdü.

Görsel: beIN SPORTS

Kaynakça

The Local France
Polish News
The New York Times
The Times of Israel
BBC
Reuters
avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Kurşun Sıkmadan Savaşı Kazanabilir misin?

blank

Euphoria