in

Dünyada neler oluyor?

  Dünyanın birçok yerinde her saniye farklı bir olay sahneye çıkmaktadır. Kimisi bir kelebek etkisi yaratarak dünyanın her köşesinden duyulmaktadır. Bizler de bu bültenimizde her hafta sizlere dünyanın manşetine çıkan ana başlıkları “Dünyada neler oluyor?” serilerinde toplayacağız. Keyifli okumalar dileriz…

Haftalık Bülten 

(04.05.2020-10.05.2020)

 

1) ABD’de çeyrek asır sonra Sudan büyükelçisi!

  Sudan Dışişleri Bakanlığı tarafından 04.05.2020 Pazartesi günü yapılan açıklamada ABD yönetimi Nureddin Sati’nin Washington büyükelçisi olarak atanmasına onay verdi. Böylelikle Sati, 23 yıl sonunda ABD’ye atanan ilk Sudan büyükelçisi oldu.

Görsel: AFP

2) Irak’ta yeni hükümet!

  Salgın ve ekonomik krizle uğraşan ve bunun yanı sıra yaklaşık 5 aydır iktidar boşluğu yaşanmakta olan Irak’ta parlamento tarafından yeni bir hükümet onaylandı. Mustafa el-Kadhimi çarşamba gecesi yapılan oylama sonrasında başbakanlık yeminini ederek görevine başladı. Başbakan Kadhimi yemin töreninin ardından yaptığı konuşmasında ülkeyi erken seçime götürmek istediğini de ifade etti.

 Ayrıca yeni Irak hükümetinde Dışişleri ve Petrol Bakanlığı gibi stratejik açıdan önem taşıyan 7 yere gelecek olan kişiler hala belli değildir.

Görsel: trıbuneındıa.com

3) Maduro-Trump Gerilimi

  Venezuela Devlet Başkanı Maduro, eski balıkçı teknesiyle ülkeye sızmaya çalıştığını düşündüğü kişileri tespit ederek, ülkesini olası bir girişimden kurtardığını söyledi. Tespit ettiği kişileri gözaltına aldıklarını, bağımsız mahkemelerde yargılanacaklarını da ekledi.
  Darbe girişimi iddiasıyla gözaltına alınan ABD vatandaşlarının, Venezuela Devlet Televizyonu tarafında “itiraf” videoları yayımlandı. Video kaydında Luke Denman (geçtiğimiz hafta sonu Venezuela güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan 13 kişiden biri), Maduro’yu devirip ABD’ye götürmek amacı ile Florida merkezli bir güvenlik şirketi tarafından kiralandıklarını söylemektedir.
  Devlet Başkanı Maduro, bu kişilerin ABD tarafından desteklenen, darbe yapmak için kiralanan paralı askerler olduğunu söylerken, Trump ise böyle bir girişimle alakası olmadığını söylemektedir.

Görsel: ARIANA CUBILLOS AP MIAMI HERALD

4) 9 Mayıs Zafer Günü’nün 75. Yılı!

  9 Mayıs 1945, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası karşısında elde etmiş olduğu zafer günüdür. Aynı zamanda Sovyetler Birliği tarafından ilan edilen bu gün yıllardır başta Rusya olmak üzere müttefikleri tarafından da kutlanmaktadır.

  Fakat bu 9 Mayıs’ta Moskova cansız, Kızıl Meydan boş kalmıştır. Rusya’da yapılması planlanan törenler ve askeri geçitler pandemi nedeni ile iptal edilmiştir.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ebedi Ateş Anıtı’na çiçeğini bıraktıktan sonra Zafer Bayramı konuşmasını yapmıştır. Putin bu konuşmasında bu bayramın kendileri için en önemli ve en değerli bayram olduğunu söylerken, tüm gazilerin ve Rusya halkının bayramını kutlamıştır.

  Kutlamalar halk tarafından ise sosyal medyada yapılan canlı yayınlar ile devam etmiştir.

  Avrupalı müttefiklerin ise büyük bir kısmı bu günü pandemi dolayısıyla alınan önlemler çerçevesinde kutlamıştır.

Görsel: Reuters/Vıtaly Nevar

5) Belarus pandemiye meydan okuyor!

  Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko pandemi sebebi ile alınan önlemleri bir kenara bırakarak zaferin 75. yıl dönümünü kalabalık ile kutlarken bu kutlamasını da geçit töreni ile taçlandırmıştır.

  Binlerce kişinin katılmış olduğu bu kutlamada devlet başkanı Alexander Lukaskenko da dahil olmak üzere liderlerin maske takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı görüntülenmiştir.

Görsel: Reuters

6) Paraguay Cumhurbaşkanı Benitez’den Brezilya açıklaması! 

  Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benítez, Covid-19’un Brezilya’da hızlı bir şekilde yayılıyor ve önlenemiyor oluşunun, Paraguay’daki başarısını da tehdit ettiğini söyledi.

  Başkan Benitez, sıkı bir şekilde kontrol edilmeyen ve 250 millik sınırı paylaşan bu iki ülke arasında artık savunmasız kısımların güçlendirileceği ve kontrollerin sıkılaştırılacağını belirtildi.

Görsel: researchgate.net

7) Slovenya’da protesto!

  Binlerce bisikletli, 8 Mayıs Cuma günü Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da toplanarak hükümeti ve Mart ayının ortasından beri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarını protesto etti. Başbakan Janez Jansa’nın özgürlüklerini kısıtlamak için pandemiyi kullandığını ileri sürdüler. Aynı zamanda Bay Jansa’nın göçmenlere karşı nefret uyandırmaya ve gazetecilere karşı kişisel saldırılar yapmaya çalıştığını iddia ettiler.

Görsel: en24.news

8) Almanya futbola geri dönüyor!

  Merkel, Almanya’da pandemi nedeniyle askıya alınan futbol liglerinin 16 Mayıs’ta seyircisiz olarak yeniden başlatılacağını söyledi.

Görsel: Marcus Brandt / EPA

9) ABD’de salgın Beyaz Saray’a da sıçradı!

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin basın sekreteri Katie Miller’in covid-19 testi pozitif çıktı. Bu durum üzerine Beyaz Saray’dan başkanlarını korumak için her türlü önlemin alındığına dair açıklama geldi. Trump ve Pence’ye günlük testler yapıldığı söylendi.

Görsel: bangkokpost.com

10) Hoş geldin X Æ A-12 Musk!

  Elon Musk ve Grime çiftinin çocuğu 5 Mayıs tarihinde dünyaya geldi. Çiftin oğullarına verdiği isim ise sosyal medyada fazlasıyla konuşuldu.

Görsel: Instagram.com/elonrmuskk

11) Ghor’da yapılan yardıma tepki!

  Afganistan’ın Ghor ilinde Covid-19 nedeniyle yapılan gıda yardımlarında adaletsizlik olduğunu, ayrımcılık yapıldığını söyleyen bir grup bu yardımı protesto etti. Polisin olaya müdahale etmesi ile 7 kişi hayatını kaybederken 14 kişi yaralandı.

Görsel: AFP

12) Hoş geldin Jr. Johnson!

  Boris Johnson ve Carrie Symonds 06.05.2020 Çarşamba günü doğan erkek bebeklerine Wilfred Lawrie Nicholas Johnson ismini seçtiler.

Görsel: twıtter.com/danwootton

Kaynakçalar

BBC
Reuters
Statesman
Euronews
Voice of America
The New York Times
avatar

Yazar Azra Bengisu Alkan

Ufuk Üniversitesi Hukuk

blank

Monarşi Halk ve Jakobenler

blank

Kentsel Dönüşüm İle Gelen Zehir