blank
in

Filozof İmparator Marcus Aurelius 1900 yaşında!

 Marcus Aurelius Antoninus Augustus Roma İmparatoru…Beş İyi İmparatordan sonuncusu…En önemli stoacı filozoflardan birisi…Bügün (26 Nisan) büyük ve unutulmaz imparatorun doğum günü.

 

 

 Daha 17 yaşına gelmeden geleceğin ortak imparatoru olarak seçildi, ama 40 yaşına kadar tahta çıkamadı. Çalışkan, zeki ve ağırbaşlı olan Marcus, Yunanca ve Latince geleneksel eğitim ve retorik sanatıyla yetinmek istemediği için, stoacı filozof Epiktetos’un “Diatribai”sine (Ders Notları) dört elle sarıldı. Bundan sonra felsefe, Marcus’un başlıca ilgi konusu oldu.

 

 Marcus Aurelius’ un günümüze kadar ulaşan ve hala büyük ilgi gören eseri Kendime Düşünceler –asıl adı ile Ta eis Eauton- yıllar boyunca yazmış olduğu yazılardan oluşan bir nevi güncedir. Hala günümüze ışık tutan muhteşem bu eser ile sizi başbaşa bırakıyorum.

 

 

“Bu dünyadan yalanı, ikiyüzlülüğü, uçarılığı, kendini beğenmişliği hiç tatmadan ayrılmak kuşkusuz en bilgece şey olurdu; en azından, son soluğunu bunlardan tiksinmiş olarak vermek, şanssız bir deniz yolculuğundan sonra acil manevra yapmak gibidir. Yoksa kötülüklerine bağlı kalmayı mı yeğliyorsun, deneyimin seni bu beladan kaçmaya razı etmedi mi hala? Çünkü zihnin bozulması, bizi kuşatan havanın bozulmasından, kirlenmesinden daha ciddi bir vebadır. O veba salt hayvanları etkiler, bu ise insanlığımızı ortadan kaldırır.”

 

 

“Üç şeyden oluşuyorsun: Beden, soluk ve zihin. Bunların ilk ikisi sen onlarla ilgilendiğin sürece senindir, fakat üçüncüsü yalnızca senin yönetimindedir.”

 

“Bugün tüm dertlerimden kurtuldum, hatta her türlü belayı defettim. Çünkü benim dışımda değil içimde, kendi düşüncelerimdeydiler.”

 

 

 

“Yaşayacak on bin yılın varmış gibi davranma. Kaderin başının üzerinde asılı. Yaşadığın sürece mümkün olduğunca iyi ol.”

 

Kaynakça

https://www.kulturservisi.com/

Kendime Düşünceler, Marcus Aurelius

avatar

Yazar Mustafa Sungur

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

blank

Karantina ruhunu yansıtan 5 film!

blank

Uluslararası Arenada Egemenliğin Değişen Yüzü