in

Haftalık Gündem (10-16 Mayıs)

Aşı Eşitsizliği Ekonomik Toparlanmayı Tehdit Ediyor

Birleşmiş Milletler Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporuna göre dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 5,4 büyümesi bekleniyor.

Raporda COVID-19 aşısına zamanlı ve evrensel erişimin salgına daha hızlı son vermeye ve dünya ekonomisinin sağlam şekilde toparlanmasına yardımcı olacağına yer verilirken ülkeler arası aşılamada eşitsizlik olması durumunda büyüme, kalkınma ve fırsatların kaçırılacağı ifade edildi.

Aşılamada büyük yol kat etmiş olan gelişmiş ülkeler salgının ekonomik sonuçlarından yavaş yavaş kurtulurken Doğu Asya, Sahra altı Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’de yer alan bazı ülkelerin kırılgan ekonomilere sahip olduğu kaydedildi.

 

Salgın gelirinin önemli bir bölümünü turizmin oluşturduğu ülkelerin ekonomilerinin geleceğini belirsizliğe mahkum ederken 114 milyondan fazla kişiyi ise aşırı yoksulluğa itti. Kadınlar ise salgının etkilediği 114 milyon insanın 58 milyonunu oluşturuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çin Mars’a iniş yapan 2. ülke oldu

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Tianwen-1 uzay aracının taşıdığı Zhurong adlı kaşifin başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptığını açıkladı. 10 aylık görevin en önemli aşamasını tamamladıklarını aktaran Çin kaynakları Zhurong’un Mars yüzeyinde yaşam izi arayacağını belirtti.

Bu Çin’in Mars’a gönderdiği ilk uzay aracı. Rusya ve ABD’den sonra Mars’a uzay aracı gönderen 3. ülke olan Çin bu görevin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. NASA’nın yıllarca üstünde uğraştığı Mars’a araç gönderme görevini Çin tek seferde yaparak önemli bir yol kat etmiş oldu.

Kaynak: Nature

Şampiyon Beşiktaş

2020-2021 Türkiye Spor Toto Ligi Şampiyonu Beşiktaş oldu. 42 haftalık uzun periyodun ardından şampiyonluğa ulaşan Son haftaya Galatasaray ile puan puana giren Beşiktaş son maçta Göztepe S.K.’yi 2-1 yendi. 40 maçta 26 galibiyet 6 beraberlik 8 mağlubiyetle 84 puan toplayarak şampiyon oldu. Korona virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağına rağmen ülkenin dört bir tarafında şampiyonluk kutlamaları yapıldı.

Kaynak: Milliyet

Şampiyonlar Ligi Finali de İptaller Kervanına Katıldı

Türkiye’de düzenlenecek olan F1 ve Şampiyonlar Ligi koronavirüs nedeniyle iptal edildi. 13 Haziran’da gerçekleşecek olan F1 Türkiye Grad Prix’si İngiliz hükümetinin Türkiye’yi kırmızı listeye almasıyla iptal edildi. Vural Ak ‘’önümüzdeki aylarda tekrardan gerçekleşebileceği ve bu konu hakkında çalışmaların başlatıldığını’’ söyledi.

Kaynak: Motorsport

29 Mayıs’ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finali Portekiz’in Dragao Stadyumu’nda oynanacak. İngiltere hükümetinin koronavirüs yüzünden aldığı tedbirler nedeniyle Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Final Manchester City- Chelsea takımları arasında yapılacak.

Kaynak: Fanatik

Friends’ten Sevindirici Haber

Her kuşaktan yaş grubundan fan kitlesi her geçen gün giderek büyüyen Friends dizisi, sevenlerini mutlu edecek bir haberle geri dönüyor. Başrol oyuncularının tekrar bir araya geleceği özel bölüm, 27 Mayıs’ta HBO Max’te yayınlanacak.
Bu özel bölümün kurmaca olmayacağı ve seyircileri çok şaşırtacağı iddia edildi. Bu özel bölümde David Beckham, Justin Bieber, Kit Harington, Lady Gaga, Cara Delevingne, BTS, James Michael Tyler ve Larry Hankin gibi birçok ünlü isim de yer alacak.

Kaynak: Filmloverss

Wonder Woman’ın Gal Gadot’u Tepkileri Üstüne Çekti

Wonder Woman serisinin başrol oyuncusu eski İsrail askeri Gal Gadot, İsrail-Filistin çatışması ile ilgili üzüldüğünü belirttiği tweetinde Filistinlileri anmadan ‘komşular’ ifadesini kullandığı ve İsrail saldırılarını eleştirmediği için çok fazla tepki çekti. İsrail’i suçlayan yorumları engellemesi ve “İsrail, özgür ve güvenli bir ulus olarak yaşamayı hak ediyor. Komşularımız da aynısını hak ediyor. Mağdurlar ve aileleri için dua ediyorum, bu akıl almaz düşmanlığın sona ermesi için dua ediyorum, liderlerimizin çözümü bulması için dua ediyorum ki, barış içinde yan yana yaşayabilelim. Daha iyi günler için dua ediyorum.” şeklindeki açıklamaları Twitter’da dünya gündemine oturdu.
Tartışma, ‘Wonder Woman’ın ‘İsrail’in propaganda aracı’ olmakla itham ettikleri Gadot tarafından canlandırılmasına itirazı da beraberinde getirdi. Sanatçının İsrail ordusundaki geçmişi nedeniyle daha önce de Gal Gadot eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Filistin’e desteklerini belirten ünlü isimler ise çeşitli açıklamalarda bulundu. Filistin asıllı model Gigi Hadid “Bir yandan ırksal eşitlik, LGBT& kadın haklarına destek verip yozlaşmış ve gücünü kötüye kullanan rejimler ve diğer adaletsizlikleri kınayıp bir yandan da Filistinlilerin bastırılmasını görmezden gelemezsiniz. Kimin insan haklarının daha önemli olduğu konusunda bir seçim yapamazsınız” dedi. Şarkıcı Dua Lipa ve Roger Waters da tepkileriyle takdir topladı.

Kaynak: Sputnik Türkiye

İsrail-Filistin Krizi: Siviller Hayatını Kaybetmeye Devam Ediyor

İsrail’in 10 Mayıs’ta başlayan operasyonunda hava ve karadan sivil halkı vurduğu Gazze’de 58’i çocuk 34’ü kadın olmak üzere 197 kişi hayatını kaybetti. Buna karşılık olarak Filistin’in hava saldırılarının birçoğu İsrail’in hava savunma sistemi olan ‘’Demir Kubbe’’ tarafından bertaraf edildi. Filistinli yetkililer İsrail tarafından düzenlenen hava saldırılarının sadece araziler, altyapılar, hastaneler vb. yerlerin hedef aldığını belirtti.

Son günlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye saldırılarının ‘’tüm gücüyle devam ettiğini’’ söyledi. BM Genel Sekreteri, bölgedeki çatışmanın ‘’kontrol edilemez’’ olabileceğini aktardı.
Filistin Dışişleri Bakanı, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada ‘’Filistin halkının katlandığı dehşeti tarif edecek söz yok’’ ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Diğerleri

blank

Haftalık Gündem (24-31 Mayıs)