in

Haftalık Gündem (14-21 Haziran)

HDP İzmir İl Başkanlığı’na silahlı saldırı düzenlendi

Görsel: Cumhuriyet

Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına saldırı düzenlendi. Saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer isimli şahıs tutuklandı. HDP İzmir il binasına taksiyle giden Onur Gencer, tabancası ile 10 mermi ateşledi.

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, saldırının planlı bir saldırı olduğunu belirtirken güvenlik güçlerinin yetersiz kalmasını yüksek raddeden eleştirdi. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mithat Sancar’ı arayıp taziyelerini iletti. AKP sözcüsü Ömer Çelik saldırıyı lanetlerken MHP genel başkanı Devlet Bahçeli saldırıyı “kanlı bir prova” olarak nitelendirdi.

Kaynak: BBC Türkçe

FED ve TCMB politika faizlerinde değişikliğe gitmedi

Görsel: Zaytung

ABD Merkez Bankası FED politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 0 – 0.25 aralığında tuttu. Kararın ardından dolar ve altın yükselişe gitti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 19’da sabit tutma kararı aldı. Karara enflasyondaki istikrarlı yükseliş neden olarak gösterilirken para politikasında “mevcut sıkı duruş”un kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Kaynak: Sözcü

Levent Üzümcü’den sonra anayasanın 64. maddesine dair bir hamle de Şevket Çoruh’tan geldi

Görsel: Gazete Duvar

Pandemi döneminde maddi olarak ciddi sıkıntılar yaşayan müzisyenlerin haline dikkat çekmek isteyen sanatçı Levent Üzümcü, geçtiğimiz günlerde Kalkedon Meydanı’nda Nazım Hikmet’ten “Memleketimden İnsan Manzaraları” şiirini okumuş ve anayasada “Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.” şeklinde yer alan 64. maddenin devlet tarafından gerçekleştirilmediğini anlatmıştı. Şevket Çoruh da bu maddenin uygulanmasıyla ilgili bir video çekerek Üzümcü’ye destek verdi.

Kaynak: T24

Erdoğan Biden ile ilk defa yüz yüze görüştü

Görsel: Sputnik Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile göreve gelmesinin ardından ilk yüz yüze görüşmesini Pazartesi günü Brüksel’deki NATO zirvesi kapsamında gerçekleştirdi. 90 dakika süren görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, toplantının ‘samimi ve yapıcı geçtiğini’ aktardı. Bu toplantıda S-400 kullanımı, Afganistan’da güvenlik sağlama, insan hakları ve demokrasi hakkında konuşuldu.

Kaynak: BBC Türkçe

Berkin Elvan davası: Polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Görsel: BBC Türkçe

16 Haziran 2013 günü, Gezi protestoları sırasında, attığı gaz fişeğiyle 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesine neden olduğuna hükmedilen polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dalgalı’nın “kasten öldürme suçunu işlediğinin sabit olduğuna” hükmedildi. Tutuklama kararı verilmediği için cezası Yargıtay tarafından onanırsa cezaevine girecek.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Neden Böyle Oldu?

blank

Bireysel Derecelendirme: Sosyal Kredi Sistemi