in

Haftalık Gündem (2-9 Mayıs)

Gülseren Budayıcıoğlu Eleştirilere Cevap Verdi

Görsel: Haber Global

  Yapımcıların kitapları diziye çevirme fikirlerine çok heyecanlanan Gülseren Budayıcıoğlu, kitapların diziye uyarlanmasını daha önce düşünmediğini, hatta kendisinin Ankaralı olduğunu dizi piyasasının ise İstanbul’da olduğunu dile getirdi. ‘İstanbullu Gelin’ dizisi benim için milattı dedi. Hastalarının hayatını ifşaladığı yönünde çok eleştiri alan yazar, “…Bu mümkün değil, mesleğime ihanet etmiyorum. Ben sadece hikâyenin özünü alır, onu başka dünyalarda yaşatırım. Zaten kahramanların; isim, aile, şehir, meslek, her şeyi kitaplarımda değişir. Yani o kişiye ait, onun tanınabilecek hiçbir özelliğini oraya koymam” dedi. Eleştirilere de yanıt verdi. “Yaptığın işin etikliğini savunuyorum. Ne ifşası? Sadece psikiyatrist değil, hiçbir doktor bunu yapamaz. Mümkün değil” diyen Budayıcıoğlu, “Özel hayat gizliliği vardır, yasalar vardır. Kitapta geçen isimler bile okuduğunda kendilerini tanımakta güçlük çeker. Küçük bir ipucu bile asla vermem. Yer, zaman, isimler, meslekler, çağlar hepsi değişir. Bir de ekrana gelince iyice değişir bunlar.” ifadesinde bulundu.

Kaynak: Sputnik

Anadolu Efes Final Four’da

Görsel: NTV SPOR

  Anadolu Efes, THY Euroleague play-off serisinin beşinci maçında İspanya temsilcisi Real Madrid’i 88-83 skorla yenerek Final Four’a yükseldi. THY Euroleague’i 3. Sırada tamamlayan Anadolu Efes, 6. bitiren Real Madrid ile karşılaşmıştı. Maçın son 1 dakikasına 80-80 berabere girilirken Krunoslav Simon gerilerden attığı şutla büyük bir ivme yakalayarak maçı kazandırdı. Anadolu Efes’in Final Four’daki rakibi ise Rusya temsilci CSKA Moskova.

Kaynak: NTV Spor

TCMB Faiz Kararını Açıkladı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yaptığı toplantıda bir haftalık repo faizini (politika faizi) yüzde 19’da sabit tutma kararı aldı. Kararda Nisan Enflasyon Rapor’unda yer alan tahmin patikasına dikkat çekilerek politika faizinin dezenflasyonist bir tutum içinde enflasyon oranının üstünde tutulacağı vurgulandı. Ayrıca karar metninde parasal sıkılaşmanın iç talep ve krediler üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin gözlenmeye başladığına yer verildi. Bu yakın zamanda yüksek faizin yavaşlatıcı etkilerini azaltmak için faiz oranlarının düşürüleceğine işaret etse de ekonomistler yılın sonuna kadar bir faiz indirimi öngörmediklerini belirtiyorlar.

  Eski TCMB Başkanı Naci Ağbal, Mart ayındaki PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkararak politika faizinin yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine çıkarmıştı. Karardan üç gün sonra görevden alınan Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kavcıoğlu’nun Nisan ve Mayıs ayında katıldığı PPK toplantılarında politika faizinde bir değişikliğe gidilmedi.

Kaynak: Bloomberg HT

Afrika’daki En Eski İnsan Bulundu

Görsel: Reuters

  Arkeologlar Afrika’daki en eski insan kalıntısını buldu. Kazı çalışmaları sırasında bir çocuk bedeninin kalıntılarını açığa çıkaran arkeologlar bu gömünün 80.000 yıl öncesine dayandığını söylüyor. Kemiklerin bir araya getirilmesiyle 3 yaşında olduğu anlaşılan insan bedeni bir kefene sarılmış şekilde bulundu. 2013’te mezarın ancak sınırlarını belirleyebilen arkeologlar daha ileri gittiklerinde kemiklerin dokunulduğu anda toza dönüştüklerine tanık olduklarını söylüyor. Bu yüzden farklı bir yöntem ile bu gizemli gömüyü günyüzüne çıkardılar. 

  Araştırmacılar insan türünün diğer türlerden farklı olarak kozmolojik inanç sistemlerine sahip olmalarına, ölümün yaşamlarında daha farklı bir yerinin olmasına dikkat çekiyorlar.

Kaynak: The Guardian

Netflix Yeni Animasyon Dizisini Yayınladı

Görsel: The New York Times

  Netflix’in yeni animasyon dizisi “The Midnight Gospel”, bu sektörde görmeye alışık olmadığımız bir temayı, bir ebeveynin ölümünü ele alıyor. Daha önce ölüm ve sevginin bu kadar iç içe ele alındığı bir animasyon yapımı çekilmemişti, özellikle Anneler Gününde annesini kaybeden birçok kişi için bu animasyon rahatlatıcı olabileceği konuşuluyor.

  Midnight Gospel, Adventure Time’ın yaratıcısı Pendleton Ward ve komedyen Duncan Trussell tarafından yaratılan, bir Amerikan yetişkin animasyon yayınlı televizyon dizisi. 20 Nisan 2020’de ise Netflix için Ward’ın ilk animasyon prodüksiyonu olarak yayınlandı. Tanıtım filmindeki şu cümle aslında filmi özetler nitelikte: 

  ”Evren simülatörü ile tuhaf dünyalar arasında gezinen bir uzay yayıncısı; yaşam, ölüm ve daha birçok şey hakkındaki varoluşsal sorulara yanıtlar arar.”

Kaynak: The New York Times
avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Farkına Varmadan Ciddi Bir Siber Zorba Olabilirsin

blank

Son Şans