blank
in

Haftalık Gündem (21-28 Haziran)

Vergi kaçakçılığı ile suçlanan antivirüs programı kurucusu John McAfee hapisanede ölü bulundu

Görsel: REUTERS

Antivirüs programı kurucusu John McAfee İspanya mahkemesinin vergi kaçırma suçu nedeniyle ABD’ye iade kararı vermesinden sonra Barselona’daki hapisanede ölü bulundu.
ABD Adalet Bakanlığı John McAfee’yi paravan isimler üzerinden işlemler yaparak vergi kaçırdığını öne sürüyor. İspanya’da bakanlığın yaptığı açıklamada “her bulgunun McAfee’nin intihar ettiği yönünde olduğu” belirtildi.

Kaynak: BBC Türkçe

TÜİK gelir eşitsizliği raporunu yayınladı: İstanbul başı çekiyor

Görsel: Freepık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması bölgesel sonuçlarını paylaştı. Türkiye genelinde en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirinin, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun kazancına oranı son bir yılda 7,4’ten 8’e yükseldi. Listenin ilk sırasındaki İstanbul’da gelir eşitsizliği oranı 7,8’den 8,6’ya çıktı. Bu oran Kuzeydoğu Anadolu’da 6,7 olarak kaydedildi.

Kaynak: Euronews

Batman Müzesi’ndeki 20 altın sikke kayboldu

Görsel: BirGün

Türkiye’de son zamanlarda sık sık gündeme gelen tarihi eser kayıplarında yoğun bir artış var 2017 senesinde tarihi eser kaçakçılarından ele geçirilen Roma ve İslam dönemine ait altın sikkeler kayboldu. Piyasa değeri 10 milyon Türk Lirası olan 20 adet sikkenin müzeden nasıl kaçırıldığı henüz muamma.

Kaynak: BirGün

EURO 2020’de grup aşamaları tamamlandı

Görsel: TRT

 

 

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

İçten Yanmalı Motorlardan Elektrikli Motorlara: Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm

blank

Türkiye’de Kent Heykelciliği