in

Haftalık Gündem (24-31 Mayıs)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sessizliğini Bozdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu programda gazeteciler Veyis Ateş, Merdan Yanardağ ve Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. ‘Soylu, ‘’Organize suç şüphelisinin bu iftiralarının hepsi saçmalıktır. Hepsi saçmalık, sapkınlık var. Bir vesayet ortaya koymaya çalışıyor ve sessizlik hakim. İpe-sapa gelmez olarak görmedim ama sözcülük yapıyor” dedi. ’İstifa edecek misiniz?’’ sorularına karşın Soylu “Hiç düşünmedim, iftiraların hepsi saçmalık, neden istifa edeyim” yanıtını verdi. Programda Kutlu Adalı Cinayeti, Eski DYP Başkanı Mehmet Ağar gibi birçok konu konuşuldu.

Kaynak: Habertürk

2020-2021 Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Chelsea

Şampiyonlar Ligi’nde 2020-21 sezonunun en büyüğü Chelsea oldu. 2011-12’de Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Chelsea, bu sezon da mutlu sona ulaşarak Kupa 1’i ikinci kez müzesine koymayı başardı. Portekiz’in Porto kentindeki Estadio do Dragao Stadyumu’nda oynanan finalde 42. dakika da 21 yaşındaki Alman futbolcu Kai Havertz’in golüyle gülen taraf Chelsea oldu.

Kaynak: NTV Spor

Belarus, Ryanair’a Ait Bir Yolcu Uçağını Zorla İndirdi

Belarus, 23 Mayıs Pazar günü bir yolcu uçağını ‘bomba ihbarı’ nedeniyle zorla başkent Minsk’e indirdi. Uçak havaalanından tekrar kalkışa geçmeden önce muhalif gazeteci Roman Protaseviç ve arkadaşı gözaltına alındı. ‘Bomba ihbarı’ ise asılsız çıktı.

Avrupa Birliği, ABD ve Nato olaya tepki gösterdi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Belarus liderinin uluslararası taşımacılık kurallarının ihlal edildiğini belirtirken ABD Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tüm yolcuların sorunsuz bir şekildee yolculuklarına devam edebilmesi gerektiğini vurguladı. NATO ise bu olayın uluslararası bir soruşturma gerektiren ciddi bir olay olduğunu bildirdi.

AB, Doğu Avrupa ülkesi Belarus’taki otoriterlik göstergelerinden bu yana ülkeye yaptırımlar uyguluyor. Belarus ise Rusya’nın vasiliğinde bir dış politika yürütmeye devam ediyor.

Kaynak: Reuters

Eurovision 2021 Birincisi: Maneskin

Bu yıl 65.si düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının birincisi İtalyan grup Maneskin geçtiğimiz günlerde uyuşturucu iddialarıyla gündeme gelmişti. Grubun baş gitaristi Victoria De Angelis iddialarla ilgili “Bu bizim açımızdan gerçekten problem değildi. Bunun saçmalık olduğunu biliyorduk. Böyle bir şey yapmadık ve 180 milyon kişinin canlı izlediği sırada böyle bir şey yapmazdık. Asla kokain ya da başka bir uyuşturucu kullanmadığımız için hemen ‘Test yapın çünkü saklayacak hiçbir şeyimiz yok ve müziğimiz yerine bunun gibi aptalca şeylerin konuşulmasını istemiyoruz’ dedik. Galibiyetimizden ötürü çok mutluyduk bu yüzden bu aptalca şey yerine kendimize odaklanmak istedik.” şeklinde bir açıklamada bulundu.
Grup ayrıca ikinci albüm çalışmalarına başladıklarını ve dünyanın farklı yerlerinde müzik yapmayı çok istediklerini belirtti.

Kaynak: NTV

Euro ve Dolar Tarihi Zirveyi Gördü

Küresel piyasalarda ABD dolarının euro karşısında düşüşü euro/TL kurunu zirveye taşıdı. 10,40’ı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar/TL ise 8,55’in üzerinde işlem görerek yükselişini sürdürüyor.

Kaynak: DW

‘Charlie Bit My Finger’ Videosu, NFT Olarak Müzayedeye Çıkıyor

Bir zamanlar Youtube’da tıklanma rekorları kıran “Charlie Bit My Finger” videosu yapılan açıklamaya göre 14. yıldönümünde listelenmeye başlayacak. Charlie ve Harry’nin babası Howard Davies-Carr, Youtube’u ilk kucaklayanlardan biri olduklarını ifade ederken kripto para ve NFT’yi de ilk kucaklayanlardan biri olmak istediklerini ifade etti.

Kaynak: Shiftdelete

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Haftalık Gündem (10-16 Mayıs)

blank

Yeşil Pazarlama ve Green Washing Nedir?