in

Haftalık Gündem (28 Hazian – 5 Temmuz)

Haftanın Terimi: Tiksindirici Borç

Görsel: The Irish Times

Tiksindirici borç, iğrenç borç, gayrimeşru borç ya da korkunç borç; bir ülkenin despotik hükümetinin yerine gelen demokratik hükümetin kendinden önce gelen yönetimin edindiği borçların devletin yararına değil; mevcut ulusal ve uluslararası kanunlara uymayarak veya kanunları kendi işine yarayacak şekilde esnetip yolsuzluk içinde diktatörün kendisinin veya bir zümrenin çıkarlarına yönelik yapıldığını öne sürerek geri ödemek istemediği borçları ifade eder. Uluslararası yasalar çerçevesinde bu borçlar, devletin borcu olarak kabul edilmez ve kişisel borç kapsamına girer.

Kaynak: Robert Howse, The Concept of Odious Debt in Public International Law

 

Ekonomik Güven Endeksi verileri açıklandı

Görsel: Hürriyet

TÜİK Haziran ayı ekonomik güven endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi haziran ayında aylık bazda yüzde 5,6 artışla 97,8’e ulaştı.

Kaynak: Hürriyet

BET Awards 2021 Sahiplerini Buldu

Görsel: NTV

Siyahilerin müzik, sinema ve spor kategorilerinde ödüllere layık görüldüğü Black Entertainment Television (BET) ödül töreni, bu sene Los Angeles’ta gerçekleştirildi. Jazmine Sullivan’ın “Heaux Tales” albümü yılın albümü seçilirken, en iyi R&B/pop kadın sanatçı ödülünü H.E.R. ve yine bu kategorideki en iyi erkek sanatçı ödülünü de Chris Brown aldı. Megan Thee ise geceye damga vuran yıldız oldu. En iyi hiphop şarkıcısı ve yılın klibi ödüllerini, altında Beyonce’un da imzası bulunan Savage şarkısıyla kazandığı seyircinin seçimi ödülü ile taçlandırdı. Üstüne, Cardi B ile düet yaptığı şarkısı WAP da en iyi işbirliği ödülüyle onurlandırılınca sanatçının ışığı törendeki herkesi gölgede bıraktı.
En iyi uluslararası sanatçı Nijerya’dan Burna Boy seçilirken, İngiltere’den Bree Runway ise seyircilerin seçtiği en iyi uluslararası sanatçı oldu. En iyi şarkıcı ödülü Giveon’a verilirken en iyi grup da Silk Sonic seçildi.
Naomi Osaka yılın sporcu kadını ödülüne layık görüldü, Lebron James ise bu kategoride erkeklere verilen ödülün sahibi oldu.

Kaynak: NTV

Elmalı Davası

Görsel: Sözcü

Antalya’da kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen davada tutuklu anne Merve Akman ile üvey baba Rahmi Akman’ın 6 ay önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının yankıları sürüyor.“Elmalı Davası” olarak dün tekrar gündeme gelen olayla ilgili Türkiye’nin konuştuğu çift Merve- Rahmi Akman, ilk kez açıklama yaptı. Akman çifti, suçsuz olduklarını, mahkemenin kendilerini doktor, psikolog raporlarına göre tahliye ettiğini, çocuklarının, babaanneleri tarafından yönlendirildiğini, bunun da psikolog raporları ile kanıtlandığını söyledi.

Kaynak: Sözcü

Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Fiyat İstikrarı Komitesi kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Fiyat İstikrarı Komitesi, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine ve sürdürülmesine katkı sağlamak amacıyla görev yapacak.

Kaynak: NTV

Taylan Antalyalı, giydiği tişört nedeniyle hedef oldu

Görsel: Sözcü

A Milli Takım ve Galatasaray’ın yetenekli futbolcusu Taylan Antalyalı, giydiği tişört nedeniyle hedef oldu. Antalyalı’nın giydiği tişörtte gökkuşağı renkleri ve “Gururla destekliyorum” yazısı bulunuyordu. Futbolcu yaptığı paylaşımın ardından spor yorumcularından tepki aldı. Taylan, gelen tepkilerin ardından fotoğrafı sildi. Olaydan kısa süre sonra birçok işi sosyal medyada Antalyalı’yı destekledi. Ayrıca Galatasaray’da bu konu hakkında yorumu yapan kişilerden davacı olacağını açıkladı.

Kaynak: Cumhuriyet

 

avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Dünya’nın 7. Gününde Afrika

blank

İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi ile 2017 Anayasa Değişiklikleri