in

Haftalık Gündem (7-14 Haziran)

Dünyanın en büyük 7 ekonomisi İngiltere’de toplandı

Görsel: REUTERS

Dünyanın en büyük 7 ekonomisi G7 İngiltere’de bir araya geldi. Toplantıda küresel asgari vergi düzenlemelerinden COVID-19’a karşı alınacak eylem planları gibi birçok konu ele alındı.

Toplantıdan önce Biden yönetiminin yoksul ve orta gelirli ülkelere aşı dağıtılacağının açıklanması salgın hastalıklara karşı alınacak önlemler için bir sinyal görevi gördü. G7 toplantısında açıklanması beklenen adımlar ise ileride çıkacak herhangi bir salgın hastalığa karşı alınacak önlemler, Dünya Sağlık Örgütü’nün kurumsal olarak güçlendirilip daha etkin hale getirilmesi ve aşı programlarının küresel ölçekte iyileştirilmesi olarak yer alıyor.

Küresel şirketlerin vergi cennetleri aracılığıyla çok düşük düzeyde vergi vermelerinden yola çıkarak başta ABD Hazine Müsteşarı Janet Yellen’ın dillendirdiği küresel asgari vergi oranı uygulaması G7 ülkelerinin maliye bakanlıklarınca desteklendi. Amazon ve Facebook gibi şirketlerin daha fazla vergi vermesini hedefleyen düzenleme COVID-19 tarafından etkilenen insanları olumlu etkileyeceği yönünde beklenti oluşturdu.

Toplantıda Çin’in büyüyen global etkisi de masadaydı. Çin “Bir Yol, Bir Kuşak Projesi” ile düşük ve orta gelirli ülkelerden geçen bir altyapı ağı kurarak etkisini artırmak ve “borç diplomasisi”ni daha etkin kullanmak istiyordu. Biden yönetiminin destek verdiği “Dünyayı Yeniden Daha İyi İnşa Et” planının bu projeye bir alternatif olacağı ABD tarafından G7’de destekleniyor.

G7 toplantısı boyunca protestocular da sahilde sistem karşıtı eylemlerini devam ettirdiler. Öne çıkan söylem ise şirketlerin aşı patentlerinden feragat etmeleri ve aşıyı erişime açık hale getirmeleri oldu.

Kaynak: BBC Türkçe

Marmara için Şimdi ve Acil Forumu’nu düzenlendi

Görsel: T24

Kalamış Sahili’nde Marmara için Şimdi ve Acil Forumu’nu düzenlendi. Etkinlikte konuşan Deniz bilimci Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul projesinin Marmara’daki sorunu daha da arttıracağını belirterek “Bir bardak su var elimizde, tepesine kadar dolmuş. Bir damla su bekliyor ki taşsın. Kanal İstanbul’u yaparsanız onun getireceği organik güç ve oksijen yükü, taştı taşacak denen suya bir bardak daha ilave etmektir” dedi.
“Marmara Denizi’nin genel bir solunum sorunu var. Artık ‘hiçbir şey getirmeyin’ diyor. Bu denge böyle kurulmuş, İstanbul’un nüfusu 6 milyonu kaldırır denilmiş. Şimdi nüfus 20 milyona çıktı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

EURO 2020’ye kötü başladık

Görsel: Sabah

Covid-19 nedeniyle 2021’in Haziran ayına ertelenen EURO 2020 turnuvası 11 Haziran’da Türkiye ve İtalya arasındaki müsabaka ile başladı. Millilerimiz, Roma’da İtalya’ya karşı etkili bir performans göstermeyerek 3-0 yenildi. Millilerimiz 53′ Merih Demiral (KK), 66′ Immobile ve Insigne’nin gollerine engel olamadı.

Yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Merkez Bankası Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre yıl sonu dolar tahmini 8,95 TL’ye yükselirken büyüme beklentisi bir önceki anket dönemine göre 0,6 artış gösterdi. Büyüme beklentisi geçen dönem yüzde 4,3 iken bu dönem yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. Enflasyon beklentisi ise yüzde 13,81’den 14,46’ya yükseldi.

Kaynak: Sözcü

Sanayide üretim yıllık olarak artarken aylık olarak daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı nisan ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre sanayi üretimi nisan 2021’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 66 arttı. Aylık bazda ise sanayi üretim endeksi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. Aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 4,1; imalat sanayi sektörü yüzde 0,7; elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü yüzde 1,3 daha az üretti.

Kaynak: Milliyet

BAFTA televizyon ödülleri sahiplerini buldu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) tarafından her sene İngiltere televizyonlarında boy gösteren yapımlara ve oyunculara verilen BAFTA TV Ödül Töreni geçtiğimiz günlerde Londra’da düzenlendi. En iyi dizi “Save Me Too” seçildi.
Michael Coel, kendi yazıp yönettiği mini dizisi “I May Destroy You” ile en iyi kadın oyuncu ve en iyi mini dizi ödüllerini toplayarak geceye damga vurdu.
En iyi dizi “Save Me Too” seçilirken, Normal People’daki oyunculuğuyla sezonun en dikkat çekici yıldızlarından biri olan Paul Mescal en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. En iyi belgesel kategorisinde ise IMDb’de 8.3 puanı olan Netflix yapımı “The Surgeon’s Cut” ödülün sahibi oldu.

 

 
avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Devlerin Aşkı Büyük Olur

blank

XV ve XVI. Yüzyıllardaki Coğrafi Keşifler – I