in

Harry Potter’da Duymadıklarınız

  Herkesin tekrar tekrar izlerim dediği, her detayını ayrı ayrı sevdiği filmler vardır. Bu filmlerden birisi de kuşkusuz ki Harry Potter serisi. Harry Potter film serisi yıllar geçmesine rağmen ben dahil bazı insanların efsanesi olarak kalıyor, kalmaya da devam edecek. Bu kadar sevilen bu serinin film dışında herkesin bildiği gibi filmlerinden daha da efsane olan bir kitap serisi var. J.K Rowling’in bu efsane kitap serisi o kadar büyüleyici ki film adaptasyonlarına her şeyi dahil etmek neredeyse imkansız. Nasıl ki Game of Thrones kitaplarının dizilere bakıldığında tonlarca fark,eksik olduğunu görüyorsak, tabii ki Harry Potter filmleri ile kitapları arasında da farklar var. Ben de sizler için bu efsane serinin detaylarını ve kitap ile filmleri arasındaki farkları derledim.

1 Numara: Animagi nedir?

 Bir kurt adam ile animagus arasındaki farkı biliyor musunuz? Eğer sadece 3.Harry Potter filmini izlediyseniz Hermione’nin açıklamasından başka bir şey öğrenemiyorsunuz. Ancak, kitap hayvana dönüşme süreci ve bunu kapsayan yasaların detayları hakkında daha fazla bilgi veriyor. Aynı zamanda James Potter’ın Sirius Black ve Peter’ın kurt adama dönüştüğünde Remus Lupin’e ona eşlik edebilmek için kayıtdışı olarak animagi olduğunu ve Hogwarts’tan kaçmalarına yardımcı olsun diye Çapulcu Haritası’nı yarattıklarını öğreniyoruz. Animagusun ne olduğunu bilmek Potter ailesinin patronuslarına bile önem yüklüyor.Çünkü James bir geyiğe dönüşüyor. Harry’nin patronusu da bir geyik.

2 numara: Peter Pettigrew’in ölümü.

  Peter Pettigrew kitapta kendi gümüş eli tarafından boğuluyor. Ancak filmde ölmüyor bile. Kendi elini efendisini canlandırmak için feda ettiğinden Voldemort’un, Peter Pettigrew’a yeni parlak bir gümüş el verdiğini hatırlıyor musunuz? Kitaplar bunun sadece bir hediye olmadığını kanıtlıyor. Ölüm Yadigarları’nda Harry ve arkadaşları Malfoy malikanesinden kaçmaya çalışırken yollarında duran tek şey Pettigrew. Kısa bir anlığına kendisini en iyi arkadaşının oğlunu öldürmekten alıkoyuyor ve bu onun sonu oluyor. Bunların hemen ardından efendisine karşı geldiği için kendi eli onu boğarak öldürüyor. Filmde Pettigrew onu sadece etkisiz hale getirip öldürmeyen Dobby tarafından hızla saf dışı ediyor. Galiba bazı şeyler sinemaya koyulamayacak kadar karanlık.

3 Numara: Mürver asanın sonu.

 Her Harry Potter sevenini şaşırtan bir bölüm. Hem kitapta hem filmde bir önceki sahibi Draco Malfoy’u silahsız bıraktıktan sonra Harry’nin mürver asanın gerçek sahibi olduğu ortaya çıkıyor. Son filmde Hogwart’s War sonrasında Harry inanılmaz güçlü bir asa olan Mürver asa ile kimsenin yapmayacağı bir şey yapıyor.Asayı ortadan ikiye kırıp köprüden atıyor. Kitapta ise Harry asayı kendi asasını tamir etmek için kullanıyor. Sonrasında asayı ait olduğu yere yani Dumbledore’un mezarına geri koyuyor.

4 numara: Ev cinleri. ‘E.R.İ.T.’

 Ev cinlerine gösterilen kötü muamele filmde çok az bahsedilirken kitapta önemli bir yer kaplıyor. Dobby, Malfoyların kölesi olarak görüyoruz ama kitapta onun çok daha büyük bir rolü var. Mesela Ateş Kadehi’nde Harry’e galsam otunu veren Neville değil Dobby idi. Ayrıca Dobby ve diğer cinlere Hogwarts mutfaklarında düzgün işler verilirdi. Hatta Ev Cini Refahı İlerletme Topluluğu ‘E.R.İ.T.’ vardı ve kurucusu Hermione Granger idi.

 5 numara: Voldemort’un ölümü.

  Hem kitapta hem filmde Harry ve Voldemort son düellosunu yapıyor ve tıpkı Ateş Kadehi’ndeki gibi asaları birbirine bağlanıyor. Voldemort ona bağlılığı olmadığı halde Mürver asa ile gerçek sahibine karşı dövüştüğünü farkında olmadan kullanıyor. Mürver asa Harry’e zarar vermeyi reddediyor ve Voldemort’un laneti geri sekiyor. Filmde Voldemort külleşerek doğa üstü şekilde ölürken kitapta sıradan insanlar gibi ölüyor ve bütün kötülerin cesetleri hiç girilmeyecek olan bir odaya kapatılıyor.

 6 numara: Voldemort’un ailesi.

  Filmde Voldemort’un ailesinden çok fazla bahsedilmiyor fakat kitap tamamıyla açıklıyor. Voldemort cadı Merope Gaunt’un ve muggle Tom Riddle’ın oğlu. Merope Tom Riddle’a aşık oluyor ve bir aşk iksiri yardımı ile onunla evlenip hamile kalıyor. Rowling Voldemort’un nefretini ve neden sevgi hissedemediğini açıklarken Voldemort’un gerçek aşkla değil zorla yaratılmış olmasının önemli olduğunu söylüyor. Riddle’ın gerçekten onu sevdiğini uman Merope aşk iksirini kullanmayı bırakıyor. Riddle ise Merope ve doğmamış çocuğunu terk ediyor. Bu olay Voldemort’un mugglelara, melezlere, babasına ve hatta kendisine olan nefretini açıklıyor.

7 numara: Seçilmiş kişi Neville olabilirdi.

  Neville, Harry ile aynı zamanlarda doğmuş ve tıpkı Harry gibi bir kadere sahip. Eğer Voldemort, Potterlara değil de Longbottomlara gitseydi seçilmiş kişi Neville olacaktı. Hatta bu ihtimal gerçekleşmediği için Severus Snape Neville’dan nefret eder. Çünkü eğer kehanetteki gibi seçilmiş kişi Neville olsaydı, hayatının aşkı Lily hala hayatta olacaktı.

 Son olarak filmde olmayıp kitapta olan detaylar…

  1. Remus Lupin ve Nymphadora Tonks’un oğlu Teddy Lupin’di. Hatta vaftiz babası da Harry Potter. Bu kitap karakteri bu serinin trajik döngüsel doğasını temsil ediyordu. Çünkü Battle of Hogwarts’da yetim kalıyor ve kendi neslinin Harry’si oluyor. Aslında filmde karakteri oynacak oyuncu bile seçilmiş ama koyulmamış.
  2. Son kitapta Harry, Lily’nin Sirius’a yazdığı bir mektubu okuyor.
  3. Hortkulukların sahipleri aslında bazı ünlü büyücülerin yadigarları.
  4. Bellatrix, Draco Malfoy’un öz teyzesidir.Ayrıca Nymphadora Tonks ve Draco Malfoy kuzendir.
  5. Mcgonagall çok gençken bir muggle ile birlikte oldu.Hatta hamile kaldı ama malesef bebeğini düşürdü.
  6. Fred’in ölümünden sonra George bir daha patronus büyüsü yapamadı.
  7. Albus Dumbledore’un ölümünden hemen sonra yoldaşlık ve ölüm yiyenler arasında büyük bir çarpışma yaşandı.
  8. Esrar dairesinde Sirius’un öldüğü sahnede aslında Belatrix ile Nymphadora Tonks düellodaydı fakat Tonks yere yığıldı. Sonrasında Sirius ölünce üzüntü ve pişmanlığından dolayı Nymphadora Tonks’un patronusu değişti.
  9. En son sahnede Harry çocuklarına el sallarken yara izine dokunuyor. Her şeyi tamamen yeniden hatırlayıp gülümsüyor.

blank

Evden Çıkan Adam Ya Da Hayatına Devam Edenler

blank

Bill & Melinda Gates Foundation: Nedir? Ne İş Yapar?