in

Pandeminin Yükselen Trendi: Freelance

 Son zamanlarda belki de en çok duyduğumuz terimlerden biridir freelance iş. Pandemi ve akabinde gelen eve kapanışlar freelance sektörünü bir hayli canlandırdı diyebiliriz. Peki nedir bu freelance? Gelin biraz bunu konuşalım. Serbest çalışma veya serbest çalışan olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu terim aslında kendi işini kurmuş ya da kuracak olan, belli bir saate ve merkeze bağlı olmadan veya proje bazlı çalışmak isteyenlerin iş hayatında oluşturduğu bir sektördür.

 Günümüzde freelance ağı aslında tüm iş alanlarına yayıldı denilebilir. Freelance kişisel asistanlıktan tutun PDF bir dokümanı başka uzantıda bir dosya haline getirmeye, yazılımdan tutun veri girişine, danışmanlıktan tutun veri analizine, grafik tasarımdan tutun web sitesi kurulumuna kadar birçok alanda iş imkanı bulunabilecek bir ağ. Peki bu işler nerelerden bulunuyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Günümüzde aktif ve yaygın olarak UpWork, freelancer veya fiverr gibi yabancı merkezli siteler bulunurken Türkiye’den de bionluk bulunmaktadır. Her sitenin çalışma mantığı farklıdır ama sonuçta size aynı şeyi verirler. Freelance iş. Buralarda işler alabilmek için önemli olan tek şey aslında kendinizi ne kadar iyi tanıtabildiğinizdir. Kendinizi yazılı bir şekilde ne kadar başarılı ifade ederseniz aslında karşınızdaki kişi de sizden o kadar çok etkilenecektir. Çünkü takdir ederseniz ki freelance işlerde yüz yüze görüşmeler yoktur ve yazı dili oldukça önemlidir. İşverenlerin sizin hakkınızdaki ilk izlenimi yazdığınız başvuru mektubu veya CV’niz ile olacağından yazılı konuşma yeteneğinizin seviyesi, işverenin bir sonraki adımını etkileyen tek şeydir. Bu yetenekler sizin isminizi bir marka haline getirmeye başlayıp işi sizin kovalamanızı değil de işin sizi kovalamasını da sağlayabilir, bir çıkmaza girip hiç iş alamamanıza da neden olabilir. Tamamen size ve şansınıza kalmış.

 Freelance işi açıklamışken bu işin avantaj ve dezavantajlarından da bahsedelim biraz. Aslında avantajlarının çok görünmesine rağmen dezavantajlarının da oldukça fazla olduğu bir alandır. Yukarıda “belli bir saate bağlı olmadan” kısmını okurken aklınızdan geçen sabahları erken uyanmayacağım düşüncelerinizi tahmin edebiliyorum fakat siz her ne kadar işi yaparken kendi rahatlık alanınızda olsanız da işvereninizin bir mesaisi var ve kimse iş hakkında bir hatırlatma veya işe bir ek yapmak için sizi 10-11’de aradığında uykulu bir sesle telefonu açmanızı istemez. Bu fazlasıyla profesyonel olmayan bir davranış olur. Belli bir saat dilimine bağlı kalmayacağınızdan kendinize gün içinde bolca vakit ayırabileceğinizi de düşünebilirsiniz, ki haklısınız, ama unutmayınız ki bu işi de disiplinli yapmadığınız sürece tam zamanlı işten hiçbir farkı kalmayacaktır. Belki de sizi daha çok strese sokacaktır. Kısa sürede iyi paralar elde etmenizi kolaylaştırabilecek bir alandır ama hep aynı yer için çalışmayacağınızı göze alırsak sabit bir paranın elinize geçmesi söz konusu değildir. Bu nedenle gelir grafiğiniz hep inişli çıkışlı olacaktır.

 Sonuç olarak freelance pandemi zamanında çok daha fazla öne çıkmasına rağmen dünyada rağbet gören bir alandır ve bu alan gün geçtikçe genişlemektedir. Bu alanda yer almak isteyenlerin tek görevi ise iyi yazılı iletişim becerilerine sahip olup istediği, uzmanlaştığı herhangi bir alanda işe başlamak için kendini göstermektir. Yani kısacası her şey sizin elinizde!

avatar

Yazar Eylül Dedeoğlu

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi•Endüstri Mühendisliği

blank

Bill & Melinda Gates Foundation: Nedir? Ne İş Yapar?

blank

Tanrıya Adanmış Bir Hayat: Yetim Papa