in

Tesla Inc. Hakkında İlginç Gerçekler

1) Tesla Inc. Elon Musk tarafından kurulmadı.

 Her ne kadar şu an Tesla ve Musk’ı ayrılmaz bir bütün olarak düşünsek de durum olduğundan çok daha farklı. Tesla, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. Ekibe daha sonradan katılan Elon Musk, şu an ise şirketin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyor.
 

2) Elon Musk maaş almıyor.

Photo by Frederic J. BROWN / AFP

 

  Şirketin 2018 yılında yaptığı açıklamaya göre şirket performansı hedefe ulaşıncaya dek Elon Musk’ın herhangi bir maaş, ikramiye ya da tazminat almayacağı belirtildi. Şirket, hedefin Tesla Inc. piyasa değerinin 650 milyar dolara ulaşması olduğunu belirtti.

3) Tesla’nın satış modeli bazı ülkelerde yasa dışı sayılıyor.

AP Photo/Mark SchiefelbeinAP Photo/Mark Schiefelbein

 

  Tesla Inc. başından beri savunduğu tüketiciye doğrudan satış politikası, otomobil endüstrisinde aslında bir ilk ama bazı ülkelerde bu politika yasa dışı kabul ediliyor. 

  Son yıllara kadar Tesla Inc. bayilik kurmak yerine müşterilerinin arabaları yakından görüp özelliklerine göz atabileceği showroomlar düzenliyordu. Bu satış modelinde satış personeli, deneme sürüşü bulunmuyordu. Çoğu zaman showroom çalışanları satış fiyatlarını belirtmiyordu. Tesla araç satın almak isteyen biri online olarak arabayı sipariş vermeli ve aracın kendilerine teslim edilmesini beklemeliydi. Çoğu ülkede bulunan araç satışının lisanslı bayiliklerden tamamlanması ile ilgili yasalardan kaynaklı, Tesla satış politikasında yumuşamalar meydana getirdi. Showroom ve özel bayiliklerde de artık satış yapılabiliyor.

4) Elon Musk’ın delilik kabul edilen hamlesi!

 

AP Photo/Jae C. Hong, File

  

  Tesla Inc. 2009 yılında ABD hükümetinden 465 milyon dolar değerinde aldığı krediyi, ödemenin tamamlanması gereken yıldan tam olarak 9 yıl öncesinden ödedi. Böylece Tesla, ABD hükümetinin elektirikli araç üretimine teşvik programından kredi alan firmalardan payını geri ödeyen ilk firma oldu.

5) Dünya’da ikinci!

  ABD’nin Nevada eyaletinde yer alan Tesla Gigafactory adındaki lityum-iyon pil fabrikası dünyanın en büyük ikinci fabrikasıdır.

6) Yasa Dışı!

Photo by Yichuan Cao

Brooklyn Köprüsü’nde Tesla Model X aracını kullanmak kesinlikle yasak! Aracın ağırlığının 2 tonu geçmesi sebebiyle köprüde kullanımı yasa dışı sayılıyor.

7) Dünya’nın En Hızlısı!

Photo by Brook Crothers
 
Tesla’nın Supercharger adındaki şarj istasyonları Dünya’da en hızlı şarj etme özelliğine sahip şarj istasyonu unvanını üstleniyor.

8) O Tesla, bu Tesla değil!


  Tesla Inc. tahmin edeceğiniz üzere ismini Nikola Tesla’dan alıyor. Nikola Tesla’nın keşfettiği AC indüksiyonları markanın tüm araçlarında kullanılmaktadır.

 
 

 

Kaynakça ve Ön Okumalar

 Tesla Gigafactory
 Facts1
 Facts2
 Facts3
 Supercharge
avatar

Yazar Eylül Dedeoğlu

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi•Endüstri Mühendisliği

blank

Eurovision Kültürüne Ne Kadar Hakimsin?

blank

Telaş