in

Haftalık Gündem (26 Nisan-2 Mayıs)

FED Politika Faizini Sabit Tuttu

Çarşamba günü anonim şekilde yapılan oylamada politika faizinin 0-0.25 aralığında tutulmaya devam edilmesine karar verildi. Yapılan açıklamada aşılama ve kuvvetli politika desteği ile ekonomik faaliyetlerin ve istihdamın da iyi yönde ilerlediği vurgulandı. Ayrıca ekonominin azımsanmayacak bir şekilde ilerleme gösterdiğini görmek istediklerini, tam istihdam ve %2 enflasyon gerçekleşmeden tahvil alımlarının hızının düşmeyeceği yönünde açıklama yapıldı. FED başkanı Jerome Powell Çarşamba günü gerçekleşen bir konferansta iyileşmenin “beklenenden daha hızlı” olduğunu söylerken hala yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

FED gecelik faiz oranlarını Mart 2020’den bu yana sıfıra yakın tutuyor. Haziran 2020’den bu yana ise en az 80 milyar dolarlık hazine tahvili aldı. Pandemiye hazırlıksız yakalanan Amerika Birleşik Devletleri ve FED ekonomik iyileşme ve emek piyasalarındaki iyileşme hedeflerini gerçekleştirmek için hem mali hem de parasal politikaları kullanmaya devam edecek.

Kaynak: Wall Street Journal

NASA Mars’ta Oksijen Üretti

Görsel: NASA/JPL-CALTECH

NASA, Mars görevinde yeni bir başarıya imza attı. Moxie isimli mini helikopter gezegendeki karbondioksiti kullanarak 5 gram oksijen üretti. Bu bir astronotun yaklaşık 10 dakika boyunca nefes alabilmesini sağlıyor. NASA, Dünya’daki oksijeni başka gezegenlere götürmek yerine sürdürülebilirlik açısından daha yararlı olacağını düşünerek gerekli teknolojilerle birlikte oksijeni gittikleri gezegenlerdeki karbondioksitten üretmeyi planlıyor. Üretilen oksijen astronotların hayati ihtiyacını giderebilirken yakıtların ateşlenmesinde de kullanılabilir.

Kaynak: BBC

Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

#OscarsSoWhite akımından sonra ödül verilen isimlerin tek bir stereotipten sıyrılıp çeşitlilik kazanması gecenin en önemli gelişmelerinden biriydi. Nomadland’in yönetmeni Chloe Zhao 93 yıllık Oscar tarihinde ilk Asya kökenli kadın bir yönetmen olarak Oscar’a layık görüldü. İlklerden bir başkasını ise “Minari” filmindeki performansıyla Youn Yuh-Jung En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilerek bu ödülü alan ilk Koreli kadın oyuncu oldu.

Frances McDormand, Nomadland’deki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, Anthony Hopkins, The Father filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. McDormand evdeki iki Oscar’ının yanına bir üçüncüyü daha eklerken 83 yaşındaki Hopkins, Kuzuların Sessizliği’nden sonra ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmış oldu. Böylelikle Hopkins en yaşlı oyunculuk Oscar kazanan aktör unvanını da sırtladı.

Kaynak: BBC

Stephen Curry’den Nisan Ayında 96 Üçlük

Golden State Warriors’ın ve NBA’in en önemli oyuncularından olan Stephen Curry, Nisan ayında harikalar yarattı. Nisan ayında 15 maça çıkan Curry, (Washington Wizzard maçı hariç) tüm maçlarda +30 sayı oynadı. Nisan ayında maç başına 37 sayı ortalamasıyla oynadı. Curry bunları yaparken tamı tamına 93 üçlük atarak takımı Play-off şansının devam etmesini sağladı. GSW şu an Batı Konferansı’nda 10. sırada.

Kaynak: Sporx

Formula 1 Tekrar İstanbul’da

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birisi olan Formula 1, Kanada Grand Prix’sinin iptal edilmesiyle 11-13 Haziran arasında İntercity İstanbul Park’ta İstanbul Grand Prix’sinin yapılacağını resmen duyurdu. Yarışın Kanada’daki pandemi şartları nedeniyle iptal edildiğini belirten F1 yönetimi İstanbul Park’ın yeniden yarış takvimine girmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Geçen sene Kasım ayında düzenlenen İstanbul Grand Prix’si yoğun yağış ve asfaltın durumuna karşın çok beğenilmiş ve bütün yetkililerden geçer not almıştı. Geçen seneki yarışı Lewis Hamilton kazanarak F1 şampiyonu olmuştu.

Kaynak: Sporx

Erdoğan’dan Aşı Açıklaması

Erdoğan’ın Cuma namazı sonrasında basına verdiği açıklamada ‘’Almanya’nın sözünün olduğunu ve kısa sürede geleceğini, Çin’le ise Mayıs ayının ortasında toplantı yapacaklarını ve bu toplantı sonrasında ciddi bir aşının gelmesiyle bu sayıyı yakalamış olacağız’’ dedi. Yerli aşı için Eylül-Ekim ayını gösteren Cumhurbaşkanı, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde sağlık bakanı Koca, hedeflerinin yaz sonuna kadar 18 yaş üstü herkesi aşılamak olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Habertürk
Kapak Görseli: Unsplash.com
avatar

Yazar Bedirhan Akay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 1. Sınıf
İlgi Alanları: Münazara, güncel siyaset; Formula 1, Futbol.

blank

Yakın Çevredekilerin Beden Ayıplamasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

blank

Farkına Varmadan Ciddi Bir Siber Zorba Olabilirsin