in

Vatikan’a Konuk Oluyoruz

 Sevgili The Vox Populis okuyucuları, bugün Roma kenti sınırları içerisinde bulunan, yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’a konuk oluyoruz. Kendisi küçük olsa da tarihi açıdan çok büyük önemi olan bu şehir devleti, dünya genelinde Katolik inancın kutsal merkezi konumundadır. Bu içeriğimizde Vatikan hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik.

1- Vatikan şehri, 0.44 km² ile dünyanın en küçük ülkesidir.

2- Papa’nın korumalığını 110 kişiden oluşan İsviçre’li paralı askerler yapıyor ve bu gelenek 500 yılı aşkın süredir bu şekilde devam ediyor.

3- Vatikan’a giriş için herhangi bir pasaporta veya vizeye gerek yok. Bu ülkeye giriş için 6 kapı olmasına karşın turistler bunlardan sadece üçünü kullanabilmekte.

4- Vatikan’da yer alan müzelerde yaklaşık olarak 120.000 sanat eseri bulunuyor. Bu müzedeki her bir sanat eserine bir dakika vakit ayırdığınızı düşündüğünüzde müzeyi gezmenin 4 yıl kadar süreceği tahmin ediliyor.

5- Vatikan’da yer alan ATM’ler dünyada Latince dil seçeneği sunan tek ATM’ler.

6- 2000 yılında İtalya ile imzalanan antlaşmaya göre Vatikan’ın para olarak sadece bozuk parası mevcut durumda.

7- Vatikan şehrindeki radyo istasyonu 20 farklı dilde yayın yapmaktadır.

8- Papa ülke vatandaşlığını kendisi verir ve geri alır.

9- Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın vatandaşları olmasına karşın bu ülke sınırları içerisinde hastane bulunmadığı için Vatikan doğumlu kimse yok.

10-  Vatikan Şehri, aynı zamanda UNESCO Miras alanı olan dünyadaki tek ülkedir.

avatar

Yazar Mehmet Akif Arı

Anadolu Üniversitesi
Siyaset ve Spor Meraklısı

blank

Beautiful Boy

blank

Bir Ritüel: The Godfather