in

Warner Kardeşler “WARNER BROS”

  Merhaba The Vox Populis okuyucuları! Hepimiz sinemalara aşinayızdır. Özellikle yabancı filmlere karşı ayrı bir merakımız vardır. Genellikle de bu filmlerin başlangıcında bizi ‘’Warner Bros’’ yazısı karşılar. Peki nedir bu Warner Bros? Sizler için araştırdık.

  Warner Bros, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Burbank kentinde yer alan sinema, televizyon ve müzik şirketlerinde faaliyet gösteren bir eğlence şirketidir. Şirketin adı, kurucu dört Warner kardeşinden geliyor: Harry, Albert, Sam ve Jack Warner. Polonya’nın Krasnosielc kentinden, ebeveynleri ile birlikte küçük çocuklar olarak Kanada’ya göç ettiler. En genç Jack, Londra, Ontario’da doğdu. Üç ağabey, sinema endüstrisinde, Pennsylvania ve Ohio maden ocaklarında film gösterdikleri bir film projektörü satın alarak başladı. Başlangıçta, Sam ve Albert Warner bir Amerikan İtfaiyecinin Yaşamı ve Büyük Tren Soygununu sunmak için 150 dolar yatırım yaptı. İlk tiyatrolarını, Cascade’i 1903’te Pennsylvania’daki New Castle’da açtılar.

  1904 yılında, Warners, film dağıtımı için Pittsburgh merkezli Duquesne Eğlence ve Tedarik Şirketini kurdu. 1912’de Harry Warner, Paul Ashley Chase adında bir denetçi tuttu. I. Dünya Savaşı sırasında, film yapmaya başladılar. 1918’de Hollywood’daki Sunset Bulvarı’ndaki ilk Warner Brothers Studio’yu açtılar. Sam ve Jack, resimleri çekerken Harry ve Albert, denetçileri ve şimdi kontrolörü Chase ile birlikte New York’ta finans ve dağıtım işlerini üstlendiler. Birinci Dünya Savaşı sırasında, ilk büyükelçi James W. Gerard’ın popüler bir kitabına dayanan ilk ulusal sendikasyon filmi olan Almanya’daki Dört Yılım yayımlandı. 4 Nisan 1923’te, bankacı Motley Flint tarafından Harry’e borç verilmiş para yardımı ile, resmi olarak Warner Bros. Pictures, Anonim Şirket olarak kurulmuştur. (1960’ların sonlarında, Warner Bros. 1905’i kuruluş tarihi olarak iddia etti.)

 1904 yılında Warner kardeşler Pittsburgh merkezli Duquesne Amusement ismiyle film dağıtımı yapmak amacıyla bir şirket kurdular. Şirket, Thomas Edison’un Motion Picture Patents Şirketi gelene kadar büyük kazanç elde etti. 1918’e gelindiğinde Warner kardeşler Hollywood’da Warner Bros. adıyla bir stüdyo açtılar. Sam ve Jack sinema çekimleriyle uğraşırken Harry ve Albert mali işlerle ilgileniyordu. Tüm bu gelişmelerin ardından 4 Nisan 1923 tarihinde Warner Bros. Pictures adıyla bir anonim şirket kurdular.

 1927’e kadar filmler bütünüyle sessizdi. Filmlere sadece piyano, keman gibi sesler eklenebiliyordu. Ve film belirli aralıklarla kesilip yazı geçişi oluyordu. Sessiz film döneminde başarılı olamadıklarına inanan kardeşler bir adım atmak zorundaydı. Sam Warner sesli dönem için kolları sıvadı. Jack’i ikna etti ve seslerin perdeye yansıtılması teklifinde bulundu. Ellerinde olan tüm parayı bu teknolojiye yatırdılar. Ve büyük bir ses mühendisliği şirketi ile anlaştılar. Bu durum onları zarara uğrattı.

 Warner Bros. ciddi mali sorunlar yaşamaya devam ediyordu ve Warner Bros. bir  adım atmaya karar verdi. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları Al Jolson’un oynadığı The Jazz Singer‘ı piyasaya sürdüler. Film çok az sesli diyaloga sahipti ancak Jolson’un şarkısının ses parçalarını içeriyordu. Bu film tarihteki ilk sesli filmdi. Ve yüksek miktarda kazanç elde etmelerini sağladı. Sam, filmin açılışından önceki gece zatürreden vefat etti. Sam, tartışmasız Jack’in en sevdiği kardeşiydi. (Jack Warner’in agresif yöneticiliğinin Sam Warner’in ölümünden sonra başladığı söylenir.)

 1931’de, stüdyo Büyük Buhran’ın etkilerini hissetmeye başladı, bildirilen 8 milyon dolar ve ertesi yıl da 14 milyon dolar daha kaybettiler. 1931’de Warner Bros. Müzik şefi Lewis Warner enfekte bir hastalıkta öldü. Bu süre zarfında Zanuck, otoriteye saygı duymayan ve Jack’le çalışmayı zor bulduğu senaryo yazarı Wilson Mizner’i tuttu ancak bir varlık haline geldi. Zaman geçtikçe, Warner Mizner’e karşı daha hoşgörülü oldu ve Mizner’ın Brown Derby restoranına yatırım yapmaya yardımcı oldu. Mizner 3 Nisan 1933’te kalp krizinden öldü.

 1932’de, müzikaller popülaritesini azaltıyordu ve stüdyo, birçok prodüksiyonun müzikal sayılarını kesmesi ve onları düz komedi olarak tanıtması için zorlandı. Halk, müzikalleri renkle ilişkilendirmeye başlamıştı ve böylece stüdyolar kullanımını bırakmaya başladı. Warner Bros bu süreçte iki resim daha üretmek için Technicolor ile bir sözleşme yaptı. Sonuç olarak, ilk renkli korku filmleri stüdyo tarafından üretildi ve yayınlandı: Doctor X (1932) ve Balmumu Müzesi’nin Gizemi (1933). 1931’in son bölümünde, Harry Warner, Londra’daki Teddington Stüdyolarını kiraladı. Stüdyo, yerli İngiliz pazarı için “quickies kotası” yapmaya odaklandı ve Irving Asher stüdyo yapımcısı olarak başladı. 1934’te Harry, Teddington Stüdyolarını resmen satın aldı.

  Warner’ın karikatür ünitesinin kökleri bağımsız Harman ve Ising stüdyosundaydı. 1930’dan 1933’e kadar Disney mezunları Hugh Harman ve Rudolf Ising, onları Warner’a satan Leon Schlesinger için müzik karikatürleri yaptılar. Harman ve İsing, karakterlerini Bosko’yu ilk Looney Tunes karikatüründe Sinkin’de Küvet’te tanıttı ve 1931’de Merrie Melodies adlı bir kardeş serisi yarattı.

 Harman ve Ising, 1933 yılında sözleşmeden kaynaklanan bir anlaşmazlık nedeniyle Schlesinger’dan ayrıldı ve Bosko’yu da MGM’ye götürdü. Sonuç olarak, Schlesinger kendi stüdyosu olan Leon Schlesinger Productions’ı başlattı ve Merrie Melodiler ile devam ederken bir Bosko klonu olan Buddy’nin oynadığı Looney Tunes’da prodüksiyona başladı. II. Dünya Savaşı’nın sonunda, yönetmenler Friz Freleng (1934’de başladı), Tex Avery (1935’te başladı), Frank Tashlin (1936’da başladı), Bob Clampett (1937’de başladı), Chuck Jones dahil olmak üzere yeni bir Schlesinger üretim ekibi (1938’de başladı) ve Bob McKimson (1945’te başladı) kuruldu. Schlesinger personeli, çizgi filmlerini dünya çapında popüler yapan hızlı ve saygısız bir stil geliştirdi.

 1935 yılında Avery, karakteri stüdyonun ilk hareketli yıldızı olarak belirleyen Porky Pig çizgi filmlerini yönetti. Porky’ye ek olarak, 1937’nin Porky Ördek Avı’nda giriş yapan Daffy Duck, Elmer Fudd (Elmer’s Candid Camera, 1940), Bugs Bunny (1940), ve Tweety (Two Kitties, 1942) star power. 1942’ye kadar Schlesinger stüdyosu, Walt Disney Stüdyolarını, en başarılı kısa film üreticisi olarak geride bırakmıştı.

 Warner Bros., 1944’te Schlesinger’ın karikatür ünitesini satın aldı ve adını Warner Bros. Çizgi Filmleri olarak değiştirdi. Bununla birlikte, üst düzey yönetim üniteye kayıtsız davranmış, Edward Selzer’in yaratıcı yapımcıların yetersiz olduğunu düşünen üst yapımcı olarak kurulmasından başlamıştır. Jack Warner, şirketin kısa film ürününü çok az önemsiyordu ve stüdyonun animasyon bölümü hakkında o kadar cahildi ki ünitenin yanlışlıkla birimin Mickey Mouse, Walt Disney Productions’ın amiral gemisi karakteri olan çizgi film ürettiği konusunda ikna olmuştu. Birimin Ağustos 1948 öncesi kütüphanesini her biri için 3.000 $ sattı ve sonuçta ortaya çıkan değer ışığında önemsiz bir işlem yaptı.

 Warner Bros’un alt departmanları birer şirket olarak organize edilmiştir ve grubun toplamda 8000’e yakın çalışanı bulunmaktadır. 2014 verilerine göre şirketin yıllık cirosu 12 milyar dolar civarındadır.

 Kuruluşundan bu yana Warner Bros Pictures sinema tarihinde sayısız önemli projeye imza atmıştır. Batman’den Matrix’e, Harry Potter’dan Inception’a, Superman’den Hobbit serisine kadar birçok eser Warner Bros stüdyolarının eseridir. Ebeveyn şirketi Time Warner olan Warner Bros’un yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini günümüzde Kevin Tsujihara yürütmektedir.

  Kardeşlerden ilk olarak 1927’de Sam Warner ardından 1958’te Harry Warner, 1967’de Albert Warner ve 1978’te Jack Warner vefat etti.

 

avatar

Yazar Mehmet Akif Arı

Anadolu Üniversitesi
Siyaset ve Spor Meraklısı

blank

Altın Eldiven

blank

Sanatın Öteki Yüzü: Faşizm Cereyenları