in

Yakın Çevredekilerin Beden Ayıplamasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Fotoğraflar, videolar, reklamlar, bloglar, makaleler ve daha birçoğu. Gün içinde bu araçlardan sürekli bedenimizle ilgili duymak istemediğimiz yorumlar duyuyoruz. Kim bilir yaz yaklaştıkça kaç kere her yerde “bikini vücudu” lafını duyacağız, sanki bikini vücuduna sahip olmak için sadece bikini giymek yeterli değilmiş gibi. İngilizcede “body shaming” olarak geçen ve Türkçeye de “beden ayıplanması” diye çevrilebilen bu psikolojik şiddet türü, yaşadığımız çağın getirdiği teknolojik imkanlarla da maalesef her yerde karşımıza çıkıyor. Gündelik hayatımızda bize duyurulan ve gösterilen bedenimiz hakkındaki sübliminal mesajlar biz farkında olmadan hem fiziksel hem zihinsel sağlığımızı etkiliyor hem de bizi mutsuzluğa itiyor.

Peki ya bu mesajları verenler çevremizdeki sevdiklerimiz ise? Annemiz, babamız, kardeşimiz bize bunu yapıyorsa nasıl baş edebiliriz bu durumla? İşte hem sevdiklerinizi kırmayacağınız hem de kendi sağlığınızı koruyup onlara doğruyu gösterebileceğiniz 5 yöntem:

                                                                                     Görsel: CGTN News
  • Bilimi Kullanın!

Özellikle beden ayıplama hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ileri yaştaki yakınlarımızın davranışlarını değiştirmelerini sağlamak için onların dilinden konuşmayı bilmek gerekiyor. Bu noktada da “uzmanlar diyor ki” taktiğinin başarılı olacağını umabiliriz. Örneğin:

Büyükanne: O kurabiyeleri yemek istediğine emin misin? Çok şekerli, yerinde olsam yemezdim.

Siz: “Biliyor musun uzmanlar eğer sevdiğiniz şeyleri yemekten kendinizi alıkoyarsanız ilerde yeme bozukluğu ve aşırı şişmanlama/zayıflama yaşayabilirsiniz diyorlar. Ben sağlığıma dikkat ediyorum ve uzmanların dediğini dinliyorum, merak etme büyükanne.” 

  • “Ben” ile başlayıp konuyu değiştirin.

Bazen aile üyelerine veya arkadaşlarımıza uzun uzun beden ayıplama yapmalarının neden kötü olduğunu ve bizi nasıl kötü etkilediğini anlatmak için yeterli vaktimiz veya enerjimiz olmayabilir. Bu durumda kısa bir “ben” cümlesiyle kendi kararlılığımızı belli edip peşine de konuyu değiştirebiliriz. Örneğin:

Baba: “Sana bahsettiğim o diyete başlamadın mı hala? Neyi bekliyorsun ki?

Siz: “Baba, benim iyiliğim için ve beni sevdiğin için söylediğini biliyorum ama ben diyet yapmadığım zaman sağlığıma daha iyi dikkat edebiliyorum. Neyse, sana yeni işimden bahsetmiş miydim?”

  • Sizin yolculuğunuzda size yardım etmelerini isteyin.

Karşınızdaki kişi bazen bizzat size, bazen kendine veya sokakta gördüğü birine beden ayıplama yapabilir. Her halükârda bu dili kullanmalarının hoş olmadığını ve size yapıldığında da sizi rahatsız ettiğini ve daha iyisi için çabaladığınızı onlara anlatıp onları kendi safınıza alabilirsiniz. Örneğin: 

Anne: “Senin de kollarındaki et sallanmaya başlamış, aynı benim gibi. Biraz de genetik böyle şeyler işte.”

Siz: “Annecim, ben bundan sonra vücudumla alakalı olumlu yorumlar yapmaya çalışıyorum ki kendimi üzmeyeyim ve seveyim, sen de dene bence benimle, beraber yakınmayı bırakıp bedenimizle daha mutlu olabiliriz.”

  • Dürüst olun ve davranış değişikliği isteyin.

Yukarda bahsettiğim yollar karşınızdakiyle direkt gerçekleşebilecek olan gergin bir diyaloğu önlemek ve onlara çaktırmadan belli sinyalleri vermek içindi. Eğer yakınınız bu sinyalleri alamıyor ve sizin nezaketinizi görmezden geliyorsa, yine de kabalaşmadan onlara karşı dürüst olabilir ve açık bir şekilde hislerinizi ifade edebilirsiniz. Eğer gerçekten size karşı duyarlı bir yakınınızsa, sizin onlara karşı dürüst ve açık olmanızı olumlu karşılayacaktır. Örneğin:

Abla: “O elbise senin vücut şekline hiç olmuyor ya, değiştir olmamış o.”

Siz: “Abla, bu tarz yorumlar gerçekten beni çok kırıyor ve üzüyor. Beraber dışarı çıkıyoruz ve ben gerçekten seninle güzel vakit geçirmek istiyorum ama sen böyle konuştukça seninle zaman geçirmekte zorlanıyorum. Seni çok seviyorum ve bunun aramıza girmesini istemiyorum asla, bu yüzden lütfen artık nasıl göründüğümle alakalı yorumlar yapma.”

  • Davranış değişikliği gösterin.

Eğer yukardaki yolların hepsini denediyseniz ve yakınınız hala sözlerinde ve davranışlarında hiçbir değişiklik göstermeyip size beden ayıplama yapıyorsa denenebilecek bütün alternatifleri denemiş olmanın rahatlığıyla artık kendinizi uzaklaştırabilir veya uzaklaştıracağınızı söyleyebilirsiniz. Bazen sevdikleriniz sizin ne kadar ciddi olduğunuzu anlamayabilir, eğer gerçekten sizi seviyorlarsa onlara sizi kaybetme korkusu yaşatmak kendilerine getirtecektir. Örneğin:

Kuzen: “Neden sen de ağabeyin gibi yapılı değilsin anlamıyorum gerçekten.”

Siz: “Bak, bu konu hakkında daha önceden konuşmuştuk, böyle yorumlar yapmak doğru değil ve beni gerçekten üzüyor. Seninle takılmak istiyorum ama zihinsel ve fiziksel sağlığımı öncelemem gerekiyor, eğer böyle yorumlar yapacağım diyorsan, sen yapmayana kadar görüşmeyeceğim seninle. Benim için kendine çekidüzen verebileceğini umuyorum.”

                                                                               Görsel: Indıa Tımes

Unutmayalım ki kendi sağlığımız her zaman her şeyden daha önemli. Yakınlarınız sizin iyiliğinizi istedikleri için veya kendi bedenleriyle alakalı sorunları oldukları için fark etmeden size beden ayıplama yapıyor olabilirler, ama unutmayalım ki anlayış ve kararlılık bu mücadelede sizin en iyi dostlarınız. Sonuçta çevremizdeki insanların hiçbirinin biz ölene kadar bizimle olacağının garantisi yok, ama bu garantiye sahip tek bir kişi var, dolayısıyla ona iyi davranmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Kapak Görseli: FeelJoy
avatar

Yazar Şebnem Yaren

Boğaziçi Üniversitesinde eğitim hayatımı devam ettirirken siyasetten popüler kültüre, ekonomiden sanat dünyasına kadar ilgimi çeken konular hakkında burada fikir belirtiyorum

blank

Blockchain ile Fikri Mülkiyet Koruması Projesi: WIPO Proof

blank

Haftalık Gündem (26 Nisan-2 Mayıs)